Overwatch

5Mid Özetliyor: Overwatch 6. Sezon Patch’i

Overwatch’ta 6. sezon heyecanı 31 Ağustos’ta başlayacak ve beraberinde pek çok yeniliği getirecek. Bu yenilikler D.va rework’ünü yeni harita Junkertown’u ve competitive moda gelen çok sayıdaki küçük değişimi içeriyor.

Overwatch’un Direktörü Jeff Kaplan, YouTube üzerinden yayınladığı videoda önümüzdeki sezon için hazırlanan tüm değişiklikleri paylaştı. Öncelikle artık sezonlar 3 ay yerine 2 ay sürecek. Oyuncuların hedefledikleri rank’e çıkmak için daha az zamanı olacağı için de galibiyetlerden gelen SR puanı artık daha yüksek olacak. Diamond ve üstü oyuncuların başına bela olabilen “Rank Decay” sistemi, yani her hafta belli bir sayıda oyuna girmeyince rank’ın otomatik olarak düşmesine sebep olan sistem de değişti. Yeni kurala göre haftada 7 yerine 5 oyun oynamak Rank Decay’den kaçınmaya yetecek. Buna ek olarak, Diamond, Platinum, Gold ve Silver rankli oyuncular, SR puanları kendi ranklerinin altına düşerse ve beş maç boyunca bu durum devam ederse kaybettikleri bir maçın ardından bir alt ranke düşebilecekler.

Bunun dışında Blizzard’ın matchmaking sistemine yaptığı bazı ufak değişiklikler sonucu, artık placement maçlarınız sonrasında bir önceki sezonda bulunduğunuz rank’ten başlama olasılığınız epey yükselecek. Doğrudan competitive modu ilgilendiren son değişiklik de King of the Hill türü haritalara geldi. Bu haritalar artık beş maç yerine üç maçlık seriler üzerinden oynanacak.

Şimdi gelelim asıl büyük haberlere. Blizzard 6. sezonda oyuna ekleyeceği yeni harita Junkertown’u duyurdu. Avustralya’da bulunan haritayı Roadhog ve Junkrat’in evi olarak tanımlayabiliriz. Payload tarzında hazırlanan bu harita, açık ve kapalı alan geçişleri düşünüldüğünde Route66 ve Numbani’nin bir karışımına benziyor. Junkertown’un kısa tanıtımını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yapılan bir diğer önemli değişikliğin baş aktörü D.va oldu. 5. sezonu en başından beri domine eden ve Defense Matrix yeteneği nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan D.va için bir nerf beklenirken Blizzard karşımıza adeta bir reworkle çıktı.

Bu değişiklikler şu şekilde:

-Defense Matrix’in kullanım süresi yarıya indirildi.
-D.va artık uçmasını sağlayan Booster yeteneği sırasında ateş edebilecek.
-Yeni bir yetenek eklendi, Micro Missiles: D.va artık etki alanı küçük füzelere sahip olacak. Bu füzeler D.va ateş ederken veya Booster yeteneğini kullanırken de ateşlenebilecek.

Bu değişiklikler sonucunda D.va artık Soldier 76, Reaper, Pharah  ve Roadhog gibi kahramanların ultilerinin tamamını Defense Matrix ile durduramayacak, dolayısıyla takımların ultilere karşı çok daha dikkatli olması gerekecek. Ancak bunu telafi etmek için getirilen değişiklikler D.va’yı sahip olduğu defansif rolden çok daha ofansif bir role itecek gibi görünüyor. Zira uçarken ateş edebilmesi ve Micro Missiles adındaki yeni yeteneği sayesinde rakip kahramanları avlamak artık çok daha kolay olacak ve D.va daha yüksek hasar vuran bir kahramana dönüşecek. D.va’nın bu değişiklikleriyle Pharah’yı iyice zorlamaya başlayacağını ve gökyüzünün hakimiyeti için kapışacaklarını söyleyebiliriz.

Son haberimiz de Overwatch’un hikâyesiyle ilgilenenlere. Blizzard tüm bu haberleri paylaşırken yeni kahraman cinematic’ini de yayınladı. Bu seferki cinematic Mei hakkında ve videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir