Overwatch

Mercy yeni sezonda baştan aşağı değişiyor

Jeff Kaplan, Overwatch’un 6. sezonunun başlamasına sayılı günler kala Blizzard’ın üstünde çalıştığı Mercy rework’ünün detaylarını paylaştı.

İlk olarak kısaca Mercy’nin bu değişiklikten önce nerede durduğuna bir bakalım. Mercy, Master-altı liglerde oyuncuları çok zorlayan ve hatta açık arayla en çok seçilen kahraman pozisyonundayken, Master-üstü liglerde ise hem seçilme yüzdesi hem de başarı yüzdesi yerlerde gezen bir kahramandı. Jeff Kaplan, daha önce yaptığı bir açıklamada Master-altı’nda oynanan oyunların %70’ine yakın bir oranında Mercy oynandığını ve en yakın rakibini bu anlamda ikiye katladığını söylemişti. Öte yandan bu oranlar Master’ı aştığımızda %20’lere kadar iniyordu. Kısacası ligler arasında müthiş bir dengesizlik hakimdi.

Blizzard hem bu durumu dengelemek, hem de kahramanı daha eğlenceli kılmak adına bir rework üzerinde çalıştığı bilgisini geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştı. Ultisini etkili bir şekilde kullanmak için saklanması gereken ve Guardian Angel’dan başka ikincil bir yeteneği olmayan kahramana bu açılardan yaklaşıldı.

En büyük değişiklik Mercy’nin ultimate yeteneği, Resurrect’e geldi. Bu yetenek artık kahramanımızın ultisi olmayacak. Yeteneği “E” tuşuna kaydıran Blizzard, aynı zamanda yapısını da değiştirdi ve artık tüm takımı diriltmek yerine seçilen tek bir takım oyuncusunu dirilteceğini belirtti. İkincil yetenek haline gelen Resurrect’in bekleme süresi ise bir hayli uzun olacak.

İşte asıl rework de tam burada başlıyor. Mercy’nin yeni ultimate yeteneği Valkyrie oldu. Mercy yeni ultisini kullandığında bunun birçok etkisini gözlemleyeceğiz. Haritada ulti süresi boyunca dilediği gibi uçabilecek, Heal ve Damage Boost menzili uzayacak, Guardian Angel menzili uzayacak, Heal veya Damage Boost’u bir oyuncu üzerinde kullandığında etkisi yakındaki diğer dost oyunculara da geçecek ve bir zincir oluşacak, ikincil silahı daha hızlı ve güçlü vuracak, Resurrect’in bekleme süresi sıfırlanacak ve Guardian Angel yeteneğini kullandığında daha hızlı hareket edecek.

Valkyrie yeteneği, Mercy’nin dive metası sırasında daha da öne çıkan mobility problemini ve kendini koruma ya da kaçmadaki dışa bağımlılığını epey azaltıyor. Toplu resurrect yapmak için saklanan ve karşı takımın Mercy’sini köşe bucak arayan oyuncuları artık görmeyeceğiz ve tempo resurrectlerin önemi bir hayli artacak.

Bu değişikliklerin kahramanı yeni metada tam olarak nereye koyacağını ve oyuncular tarafından tercih edilme oranlarında nasıl değişiklikler yaratacağını oynadıkça göreceğiz. Ancak bizim tahminimiz kahramanın üst liglerde bir miktar daha fazla tercih edileceği yönünde. Bu artışın kalıcı olup olmayacağı metanın geri kalanının nasıl şekillendiğine ve dive metasının bitip bitmeyeceğine bağlı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir