League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 8.3 yaması

Riot Games

İrili ufaklı dengelemeler ve güçlendirmeleri içeren 8.3 yaması tüm istemcilerde aktif oldu. 

Sezon öncesi dönemde oyun sitematiğinde köklü bir değişikliğe giden Riot Games, rün sistemini tamamen değiştirmişti. Sezon 8’in başlamasıyla beraber de radikal değişikliklere ara verilmedi ve Keşiftaşı kaldırılıp 3. seviye destek eşyalarında değişikliğe gidildi. 8.3 yamasının en göze çarpan değişikliği ise üst ve orta koridorda yıllardır eser miktarda değişiklik alan Swain’e geldi. Yetenek seti tamamen değişen şampiyon bize göre eskisinden daha korkutucu bir hâl aldı. Swain’in yetenekleri ile ilgili detayları bir önceki yama özetimizden öğrenebilirsiniz.

Şampiyonlar

Azir,  özellikle usta oyuncuların elinde bir ölüm makinesine dönüşüyordu. Şampiyonun erken oyundaki baskısını azaltmak adına Q yeteneğinin bekleme süresi artırıldı. Ayrıca Azir’in askerleri rakip şampiyona hasar verdiğinde minyon odağını şampiyonun üstüne çekecek. Son dönemde yeniden metaya dahil olan, daha doğrusu 8 yıldır metadan kaybolmayan Jarvan IV ufak bir dengeleme aldı. Özellikle erken oyunda orman kamplarından pek hasar almadan kuvvetli baskınlar yapan şampiyonun taban zırh değeri 4 azaltıldı. Yetenek odaklı nişancı Jhin‘in ultisi artık biraz daha fazla hasar veriyor.

Profesyonel arenada nadiren ve yalnızca ustaları tarafından seçilen Katarina da dengelemelerden nasibini alanlar arasında. Şampiyonun yerdeki bıçaklarının üstüne atıldığında etrafa hasar vermesini sağlayan pasifinin hasarı düşürüldü. Katarina’nın aksine profesyonel arenada adından sıkça söz ettiren Kog’Maw‘ı şöhreti kurtaramadı ve o da cana oranlı hasar vermesini sağlayan W yeteneğine dengeleme aldı. Yetenek artık hedefin azami canının %7’si yerine %5’ini vuracak.

Sırada uzun süredir seçim/yasaklama oranı düşüşte olan Lucian var. Bu durumun farkında olan Riot Games, şampiyonun pasifinden gelen ikinci vuruşunun hasarını hatrı sayılır şekilde artırdı. Tekli derecelinin korkulu rüyaları Master Yi ve Tryndamere ise yeterince sinir bozucu görülmemiş olacak ki Yi Q ve E yeteneklerine, Tryn ise E yeneteğine ilave hasar güçlendirmesi aldı. Bunun yanında metanın en popüler şampiyonlarından Ryze artık ultisinin ardından Zhonya ve Kronometre kullanamayacak. Daha doğrusu elbette kullanabilecek ancak bu kendisine hiçbir fayda sağlamayacak, ultisi bozulacak. Yine metanın popüler ormancılarından Sejuani ise erken oyunda sıkça baskın yapmasını sağlayan Q yeteneğine bekleme süresi dengelemesi aldı.

Değişikliğe uğrayan son iki şampiyon Viktor ve Zoe. Uzun süredir eski gücüne kavuşmayı bekleyen Viktor’un Q yeteneğinden aldığı kalkan %60 oranında arttı. Ayrıca şampiyonun ultisinin bekleme süresi azaldı. Bu durumun eski Viktor oyuncularını tekrar düşünmeye iteceğini söyleyebiliriz. Herkese rahatça tek atabilmesi ile ünlü Zoe ise en azından 1 saniye daha geç tek atsın diye Q yeteneğinin bekleme süresi 1 saniye artırıldı.

Rünler

Metanın en çok tercih edilen rünlerinden Dizginsiz Büyü Kitabı artık sihirdar büyülerine %25 değil %15 bekleme süresinde azalma sağlıyor. İlham yolunun iki kârlı rünü Sihirli Pabuçlar ve Mükemmel Zamanlama (kronometre) ise dengeleme aldı. Rünler rün ağacında aynı sıraya çekildi. Yani bundan sonra aynı anda yalnızca biri seçilebilecek. Bunun dışında pabuçların 2. seviye ayakkabı alırken sağladığı 50 altınlık indirim ortadan kaldı. Kronometrenin de aynı şekilde dükkana geri satma durumundaki fiyatı 120 altından 20 altına düştü.

Şampiyon ve rünlerdeki değişikliklerin yanında vadinin en eskilerinden Cho’Gath tüm yeteneklerine animasyon güncellemesi aldı. Bunun yanında yeni kostümler Muhabbet Kuşu Xayah ve Rakan, Ay Muhafızı Nasus, Ay Muhafızı Warwick ve Ay Hanımı Lux; ve yeni dönüşümlü oyun modu Kanlı Av Vakti duyuruldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir