Counter-Strike: Global Offensive

DreamHack Austin yarı final karşılaşmaları tamamlandı

Grup aşamasında oldukça çekişmeli maçların oynandığı DreamHack Austin’de yarı final maçları da oynandı ve finalistler belli oldu.

Son derece heyecanlı maçların oynandığı grup aşamasından sonra yarı final serileri de muhteşem maçlara sahne oldu. Her iki seride de inanılmaz performanslara tanık olduk ve 4 takım da finale çıkabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

Immortals 2 – 1 Heroic

DreamHack Austin yarı final eşleşmeleri Immortals – Heroic karşılaşmasıyla başladı. Üç maçlık serinin ilk karşılaşması Overpass haritasında oynandı. Maça iyi başlayan taraf Immortals oldu ve kısa sürede skorda söz sahibi oldu. Heroic rakibine karşı bir reaksiyon göstermek istese de dilediği etkiyi yaratamadı. Ekonomik açıdan rakibine nazaran daha iyi durumda bulunan Brezilya temsilcisi arkasına aldığı ivmeyle skoru 7-3’e getirmeyi başardı. Heroic bu noktadan sonra oyuna yavaş yavaş ortak olmaya başladı ve güzel bir yükseliş ile birlikte skorda rakibini yakaladı. İlk yarıdan skor avantajıyla ayrılmak isteyen Immortals ise son bölümlerde daha üstün bir performans sergileyerek ikinci yarıya 9-6’lık bir üstünlükle gitti.

Immortals ikinci yarıya iyi başlayan taraftı. İlk yarıdan elde edilen skor avantajını bir üst seviyeye taşıma fırsatını yakalayan Brezilya temsilcisi bu fırsatı tepti ve rakibini erkenden oyundan düşürmeyi başaramadı. Yenilgiyle başlayan Heroic hızlı bir reaksiyon gösterdi ve kontrolü tümüyle rakibine bırakmadı. Kısa sürede de skora ortak olmayı başaran Danimarka temsilcisi rakibiyle arasındaki farkı eritti ve rakibini yakaladı. Artık elindeki ekonomik avantajı da belli bir noktada yitiren Immortals için tehlike çanları çalıyordu. Bir yandan ekonomisini düzeltmeye çalışan Brezilya temsilcisi öte yandan da rakibine direnmeye çalıştı. Heroic üstünlüğü ele geçirdi ve skorda da söz sahibi konuma geldi. Immortals her ne kadar tekrardan skoru eşitlemeyi başarsa da rakibinin üstün oyununa cevap veremedi ve Heroic maçı kazanarak seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci maçı Nuke haritasında oynandı ve maç her iki taraf için de çok hızlı başladı. Heroic ilk roundu kazandı ancak Brezilya temsilcisi çok hızlı bir cevap verdi. Danimarka ekibi harita avantajını kullanarak skorda avantaj yakalamaya çalıştı ancak Immortals bozulan ekonomisini düzeltir düzeltmez rakibinin bu çabasını boşa çıkardı. Skora da ortak olan Brezilya ekibi beraberliği yakaladı ve öne geçmeyi de başardı. Ekonomik açıdan bir darboğaza ile karşı karşıya kalan İskandinav temsilcisi kontrolü yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Immortals skorda farkı açarken harita kontrolü ve bire bir karşılaşmalarda da rakibine büyük bir üstünlük kurdu. Heroic ilk yarının kalan kısmında da herhangi bir reaksiyon gösteremedi ve ilk yarı 11-4’lük Immortals üstünlüğü ile geçildi.

İkinci yarıya galibiyetle başlayan taraf tekrardan Heroic oldu ancak bu üstünlüğü yeterince kullanamadılar ve Immortals erkenden cevap vererek rakibinin skorda arayı kapatmasına engel oldu. Heroic elinden kaçırdığı fırsatı telafi etmek adına ekonomisini zorladı ancak yaptıkları bu hamlede de başarılı olamadılar ve 14-5 geriye düştüler. Danimarka temsilcisi ekonomik açıdan ele geçirdiği tüm fırsatları harcadı ve rakibine mutlak bir üstünlük kuran Immortals maçı kazanarak seride durumu eşitledi.

İlk finalisti belirleyecek olan yarı final serisinin son maçı Cobblestone haritasında oynandı ve Immortals maça güzel bir başlangıç yaptı. Heroic maça bir kayıpla başlasa da hızlı bir reaksiyon ile finali ne kadar fazla istediğini gösterdi. Her iki tarafın da birbirine adeta meydan okuduğu maçın ilk bölümünde heyecan sürekli doruktaydı. Bu karşılıklı meydan okumadan galip ayrılan taraf Heroic oldu ve bir süre sonra skorda rakibine üstünlük kurmayı başardı. İlk yarının geri kalan kısmında da üstünlüğünü koruyan Heroic, rakibinin skordaki ilerleyişini minimumda tutmayı başardı ve ilk yarıyı 10-5 önde bitirdi.

İkinci yarıya hızlı başlayan taraf Immortals oldu ve final yolunda bir geri dönüş yapmak için ilk adımı attı. Galibiyetle başlamanın getirdiği ekonomik avantajı iyi kullanan Brezilya temsilcisi skorda rakibine yaklaşmaya başladı. Ekonomisini düzelten Heroic eline geçirdiği fırsatı harcamadı ve rakibinin emin ilerleyişine dur dedi. Rakibini kontrol altına almak isteyen Danimarka temsilcisi beklemediği bir reaksiyon ile karşılaştı ve birden ekonomik avantajını rakibine kaptırdı. Immortals eline geçirdiği bu fırsatı iyi değerlendi ve kısa sürede skoru eşitledi. İpleri eline alan Brezilya temsilcisi öne geçti ve rakibiyle arasındaki farkı açmaya başladı. Heroic elindeki kısıtlı imkânlar ile rakibinin bu ilerleyişini durdurdu ancak ekonomik açıdan zarar vermeyi başaramadı. Immortals için kaybedilmiş herhangi bir fırsattan bahsetmek zordu. Dolayısıyla daha rahat bir oyun sergileyen Brezilya ekibi finale hiç olmadığı kadar yaklaştı. Ancak Heroic de finali Immortals kadar istiyordu ve imkânları ne kadar kısıtlanırsa kısıtlansın bir şekilde oyuna tekrar ortak olmayı başardı. Oyunun son bölümünde heyecan bir an olsun azalmadı. Heroic elinden gelen her şeyi yaptı ancak Brezilya temsilcisini durduramadı. Son bölümde rakibine nazaran daha iyi bir oyun sergileyen Immortals maçı kazandı ve finale adını yazdıran ilk takım oldu.

Gambit 2 – 1 G2 Esports

Merakla beklenen yarı finalin diğer ayağında grup aşamalarından namağlup yükselen Gambit ile Fransız devi G2 Esports karşılaştı. Serinin ilk maçı G2 Esports’un daha önce birçok kez üstün performanslar sergilediği Nuke haritasında oynandı. Ancak beklenenin aksine maça iyi başlayan taraf Gambit oldu ve kısa sürede rakibiyle arasındaki farkı açtı. G2 Esports skorun 5-1’e gelmesinden sonra bir reaksiyon gösterdi ve skor üretmeye başladı. Bir süre beraberliği de yakalayan Fransız devi ikinci yarıya avantajlı bir skorla gitmek için çabaladı. Gambit rakibinin bu haritada ne kadar iyi olduğunu biliyordu ve soğukkanlılığını koruyarak farkın açılmasına izin vermedi. Karşılıklı kazanılan roundlar sonunda ilk yarı 8-7 G2 Esports üstünlüğüyle geçildi.

Gambit ikinci yarıya fırtına gibi başladı ve ilk yarının son bölümünde rakibine kaptırdığı liderliği kısa sürede ele geçirdi. Ekonomisini düzelten Fransız devi cevap vermekte gecikmedi ve rakibinin ivmeli yükselişini durdurdu. Çok sürmeden skoru da eşitleyen G2 Esports rakibinin ekonomik açıdan sıkıntıya girmesiyle biraz daha rahatladı. Bu rahatlığı lehine kullanmayı başaran Gambit tekrar öne geçti. Kısa bir molanın ardından oyuna geri dönen Fransız devi kontrolü kaybetmedi ve tekrardan durumu eşitlemeyi başardı. Bir süre sonra öne geçmeyi de başaran G2, soğukkanlı oyununu devam ettirerek zafere doğru adım adım ilerlemeye başladı. Ancak Gambit hırslı görüntüsünden taviz vermedi ve rakibinin dengesini bozarak tekrar beraberliği yakaladı. G2 Esports zafere çok yaklaştı ancak Gambit pes etmedi ve maçı uzatmalara götürdü.

G2 Esports uzatmalara fırtına gibi başladı ve rakibine nefes aldırmadı. Uzatmaların ilk kısmını kayıpsız geçen Fransız temsilcisi için zafer artık çok yakındı. İkinci kısma iyi başlayan Gambit rakibinin üzerine giderek saldırgan bir oyun sergiledi ve bu hamleden sonuç almayı başardı. İki tarafın da karşılıklı iyi performansları sonucunda ikinci uzatmalara gidildi. İkinci uzatmalarda harita avantajını eline alan Gambit etkili bir başlangıç yaptı. İkinci uzatmaların ilk kısmında hata yapmayan Avrupa temsilcisi ikinci kısma büyük bir avantajla gitti. G2 Esports pes etmedi ve ikinci uzatmalarda da her iki tarafın karşılıklı performansları sonucunda üçüncü uzatmalara gidildi. Üçüncü uzatmalarda rakibine mutlak bir üstünlük kurmayı başaran G2 Esports kazanarak seride öne geçti.

Serinin ikinci karşılaşması Train haritasında oynandı ve dengeli bir başlangıca sahne oldu. Galibiyetle başlayan taraf Fransız deviydi ancak Gambit erken cevap verdi ve skorda geriye düşmedi. Ekonomik açıdan daha avantajlı bir konuma sahip olan Avrupa temsilcisi bu avantajı kullanmaktan geri durmadı ve kendinden emin bir oyun sergileyerek öne geçti. G2 çok geçmeden rakibinin ilerleyişini durdurdu ve skoru eşitledi. Fransız devi skoru eşitledikten sonra öne geçerek farkı açmaya başladı. Bu noktadan sonra Gambit tarafından kayda değer bir reaksiyon gelmedi ancak Avrupa temsilcisi final umutlarını diri tutmak adına ikinci yarıya iyi bir skorla gitmek istiyordu. G2 Esports iyi bir performans sergilediği ilk yarıyı 10-5’lik bir skorla önde tamamladı ve finale bir adım daha yaklaştı.

İkinci yarı ilginç bir başlangıca sahne oldu ve bu başlangıçtan karlı çıkan taraf da Gambit oldu. Ekonomik açıdan avantajı kaybeden G2 Esports ilk yarıdan aldığı skorun verdiği rahatlıkla birlikte daha dikkatsiz bir oyun sergilemeye başladı. Ekonomisini düzelttiği halde rakibine karşılık vermede başarısız olan Fransa temsilcisi avantajını kaybetmek üzereydi. Daha kontrollü bir oyuna dönmek isteseler de Gambit’in yükselişine engel olamadılar ve skor eşitlendi. Kazandığı ivmeyle Avrupa ekibinin öne geçmesi de uzun sürmedi. Kontrolü daha önce kaybeden Fransız devi bu noktadan sonra galibiyete tümüyle odaklanmış olan rakibi karşısında varlık gösteremedi. Gambit geriden geldiği karşılaşmayı 16-12 kazandı ve seride durumu eşitledi.

Finale çıkacak olan ikinci takımı belirleyecek serinin üçüncü ve son maçı Cobblestone haritasında oynandı. G2 Esports maça çok etkileyici bir başlangıç yaptı ancak Gambit rakibinin bu performansına aynı şekilde cevap vermeyi başardı. Üstünlük her iki taraf arasında bir süre gidip geldikten sonra skorda söz sahibi olan taraf Gambit oldu. G2 tarafından bir reaksiyon geldiğinde skor 8-4 Gambit lehineydi. Gösterilen reaksiyon Fransız ekibinin tekrardan skora ortak olmasını sağladı ve Gambit ilk yarıyı 8-7 önde kapatan taraf oldu.

G2 Esports ilk yarının son bölümünde yakaladığı ivmeyi ikinci yarının başında da sürdürdü ve hızlı bir başlangıç yaparak skorda öne geçti. Gambit ekonomik açıdan yeterli noktaya ulaştı ancak rakibi karşısında avantajını kaybetti. Bu sırada Fransız devi ele geçirdiği fırsatı iyi değerlendirdi ve skorda farkı açmaya başladı. Çok sürmeden Avrupa temsilcisinden bir reaksiyon geldi ve G2 Esports’un ilerleyişi durdu. Gambit kısa süreliğine de olsa skora ortak olmayı başardı ancak Fransız devinin ipleri tekrar eline alması uzun sürmedi. G2 adım adım finale yaklaşsa da Gambit elindeki tüm imkânları zorlayarak rakibini durdurmaya çalıştı. Oyunun neredeyse tüm bölümlerinde kontrolü elinde bulunduran G2 Esports son bölümde tüm dengesini kaybetti. Gambit büyük bir sürprize imza atarak Fransız devini turnuvanın dışına itti ve finalde Immortals’ın rakibi oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir