Counter-Strike: Global Offensive

E-LEAGUE Major şampiyonu Astralis oldu

Geride bıraktığımız bir hafta içerisinde birbirinden heyecanlı maçlar izlediğimiz E-LEAGUE 2017’de finale kalan iki takım büyük ödül için kıyasıya mücadele etti.1 milyondan fazla kişinin canlı izlediği maçta bir tarafta belki de büyük bir sürprize imza atarak final bileti alan Astralis varken diğer tarafta CS:GO sahnesinin köklü ve belki de en efsanevi takımlarından biri olan Virtus.Pro vardı. Seyirciler yerlerini aldı ve sabırsızlıkla beklenen büyük karşılaşma başladı.

Serinin ilk karşılaşması Nuke haritasında oynandı. Maça galibiyetle başlayan taraf Astralis oldu ancak Virtus.Pro arka arkaya beş round alarak skor tabelasını 5-1’e getirerek işlerin sanıldığı kadar kolay olmayacağını rakibine gösterdi. Astralis rakibinden gelen bu reaksiyona karşı başta afallamış gibi görünse de kısa sürede kendine geldi ve cevap niteliğinde birkaç round kazandı. Şimdi skor tabelasında birbirine yakın iki takım vardı. Her iki tarafta da kaliteli oyuncuların bireysel performansları gerçekten izleyenleri heyecanlandırıyordu. Karşılıklı kazanılan roundlar sonunda ilk yarının sonuna gelindiğinde skor 9-6 Virtus.Pro üstünlüğündeydi.

Astralis ikinci yarıya daha iyi başladı. Durumu eşitlemeyi başardılar ancak ekonomisini düzelten Virtus.Pro tekrar üstünlüğü ele geçirdi ve rakibinin üzerinde baskı kurmaya başladı. Birkaç round kaybetmeye zorladığı rakibini köşeye sıkıştırmaya çalışıyor gibiydi. Astralis üzerindeki baskıya karşın rakibine direniyordu. Virtus.Pro ise ekonomisinin çöktüğü anlarda dahi tecrübesini konuşturarak Astralis’i şaşırtmayı başardı. Rakibinin bu beklenmedik atağına karşı elindeki insiyatifi kaybeden Astralis için işler artık daha zordu. Ritmini bulmayı başaran Virtus.Pro ise maçın sonuna kadar hakimiyeti kaybetmedi ve serinin ilk maçını kazanan taraf oldu.

Serinin ikinci maçı bir başka ilgi çekici harita olan Overpass’te oynandı. Maça galibiyetle başlayan taraf bu sefer Virtus.Pro olsa da Astralis erken bir tepkiyle öne geçmeyi başardı. Tecrübeli Polonya ekibi bu atağa cevap verse de Astralis’i kısa vadede durduramadılar. Arka arkaya kaybedilen roundlara sadece birkaç round ile karşılık verebilen Virtus.Pro ilk yarıyı 9-6 geride bitirdi. Astralis için seriyi son maça taşımak adına göz ardı edilemeyecek bir avantaj doğmuş oldu.

İkinci yarıya galibiyetle başlayan taraf Astralis olurken Virtus.Pro aradaki farkın açılmasını önlemek adına çok iyi bir iş çıkartarak rakibine fırsat vermeden bir galibiyet serisi elde etti. Skoru neredeyse eşitleyen efsanevi ekip, rakibini sürekli yakından takip etti. Her iki tarafın da çok kaliteli oyunculara sahip olmasıyla seyirciler tam anlamıyla görsel bir şölen izliyordu. Her iki tarafın da son derece dikkatli oynadığı oyunda aradaki fark açılmadı. Virtus.Pro bir türlü istediği ekonomik dengeyi sağlayamıyor ve sağladığında da korumayı başaramıyordu. Astralis ise yavaş yavaş da olsa aradaki farkı kendi lehine açmaya devam ediyordu. Astralis her ne kadar rakibine bir üstünlük kurmuş olsa da daha kötü durumlardan çıkarak sürpriz galibiyetlere imza atan Virtus.Pro için hiçbir şey bitmiş değildi. Astralis de bunun farkındaydı ve kontrolü elinde tutmak için çabalıyordu ancak Polonya devi de bir süredir içinde bulunduğu uykudan uyanmış gibiydi. Yavaş yavaş düştüğü yerden kalkmaya başlayan Virtus.Pro, rakibini yakalamayı başardı. Yakalanan ivmeyle öne geçmeyi de başaran Virtus.Pro için büyük ödül çok yakındı. Astralis pes etmiş gibi görünmüyordu ve rakibine direnmeye devam etti. Final şansını sürdürmek isteyen takım Virtus.Pro’ya boyun eğmedi ve disiplinli bir son bölümün ardından kazanan taraf oldu. Seride durum eşitlendi.

Büyük final serisinin son karşılaşması Train haritasında oynandı. Virtus.Pro gibi tecrübeli bir ekibin daha önce de birçok önemli karşılaşmaya çıkmış olması onları final yolunda bir adım öne taşıyordu. Astralis ise kazanmayı rakibi kadar çok istiyordu ve bunu serinin ikinci oyununda yeterince açık bir şekilde ifade etmişti. Virtus.Pro maça fırtına gibi başladı ve rakibini hemen kontrol altına aldı. Arka arkaya kazanılan roundlar ile hem aradaki fark açılıyor hem de Astralis baskı altına giriyordu. Virtus.Pro 7-0’lık bir skorla öndeyken Astralist’ten ilk galibiyet geldi ve hala nefes aldıklarını gösterdiler. Geç de olsa bir ivme kazanan Astralis farkı kapatmak adına çok çabaladı ve kayda değer sayıda round kazanmayı başardı. Virtus.Pro ise ikinci yarıya avantajlı bir skor ile gitmekte kararlıydı ve ilk yarının sonunda ağırlığını tekrar ortaya koyarak 9-6’lık bir üstünlükle devre arasına girdi.

İkinci devreye gallibiyetle giren Virtus.Pro, farkı açıp rakibini oyundan düşürmek adına büyük bir fırsat elde etti ve bunu hemen değerlendirdi. Astralis bu durumdan çıkış yolu düşünmek ve biraz olsun nefes almak için mola aldı. Bu mola İskandinav ekibi için adeta bir milat oldu. Bu noktadan sonra toparlanma sürecine giren Astralis, aradaki farkı da yavaş yavaş kapatmaya başladı. Rakibine yaklaştıkça ekonomik açıdan da üstünlüğü ele geçirmesi Astralis için çok büyük bir avantaj oldu. Virtus.Pro sadece birkaç round kazanarak ilerlemeye devam edebildi ancak insiyatifi tamamıyla kaybetmek üzereydi. Skor tabelası 14-14’ü gösterdiğinde artık tehlike çanları da Polonya devi için çalmaya başlamıştı. Astralis harika bir oyunla geriden gelerek öne geçmeyi de başardı. Ekonomisi çöken Virtus.Pro’nun artık kazanma şansı da çok düşüktü. Astralis kendisine tüm gücüyle saldıran rakibini son roundda da mağlup ederek zafere ulaşan taraf oldu ve E-LEAGUE 2017 şampiyonluğuna uzanarak 500.000 dolar ödülün de sahibi oldu.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir