Counter-Strike: Global Offensive

5Mid Özetliyor: Kuzey Amerika CS:GO Draması

Küresel espor sahnesi, geçtiğimiz hafta süresince Kuzey Amerika CS:GO takım sahipleri ile oyuncuları arasındaki karşılıklı atışmalar, restler, ültimatomlar ve kovulmalar ile ciddi şekilde çalkalandı.

Son olarak TSM Reginald’ın oyuncusu Sean Gares’i markaya zarar verdiği iddiasıyla takımdan kovmasıyla alevlenen tartışmalar önümüzdeki günlerde büyüyecek gibi görünse de, şimdilik yaşananları sizlere özet geçerek aktarmak istedik. Bakalım CS:GO sahnesini karıştıran olaylar nasıl gelişmiş:

Yakın geçmişe şöyle bir dönüp baktığımızda, her şeyin Eylül ayında duyurulan Kuzey Amerika’da 1 milyon dolar ödül havuzuna sahip yeni lig PEA ile patlak verdiğini söyleyebiliriz. Amerika’daki yedi büyük takımı bünyesinde toplayan PEA, takımların sahip olacağı CS:GO ligi ile sahneye hızlı bir giriş yapmıştı. TSM, Cloud9, Counter Logic Gaming, Team Liquid, Immortals, NRG Esports, ve CompLexity Gaming’den oluşan yedi takımdan NRG ve CompLexity hariç beş takımın oyuncuları bunun ardından kendilerini temsil etmesi amacıyla sektörün bilinen isimlerinden Scott “SirScoots” Smith’i temsilcileri olarak duyurdu.

Kasım ayı geldiğinde oyuncular hali hazırda ESL’in organize ettiği ESL Pro League’de mücadele etmelerine izin verilmeyeceğini öğrendi. ELS ve PEA arasındaki iletişimin sağlıklı bir çerçevede devam etmediğini haber alan oyuncular, Smith aracılığıyla yeni kurulan lig ile iletişime geçti. Sonuç ise beklenenden çok daha kötüydü; PEA bünyesindeki takım sahipleri ESL’e ültimatom vermiş, Amerika sahnesinden çekilmelerini, oluşacak boşluğu PEA’nın dolduracağını, yoksa takımlarını EPL’e göndermeyeceklerini söyledi. Bu reste aynı zamanda PEA şampiyonları ile Avrupa’da devam edecek EPL şampiyonlarının iki sezon sonunda final oynaması gibi ince bir öneri dahil edilmesine rağmen, ESL bütünüyle teklifi reddetti. Karşılığında gelir paylaşımı önerisiyle masaya oturmak isteyen ESL’i de PEA reddetti. Bunun ardından PEA takım sahipleri, oyuncularından kendi liglerini desteklemelerini istedi ve tüm ipler orada koptu.

21 Aralık’ta Scott Smith, temsil ettiği oyuncular adına takım sahiplerine bir açık mektup göndererek, oyuncuları EPL’den ayrılmaya zorlamaktan vazgeçmelerini istedi. Mektup, #playersrights (oyuncu hakları) hashtag’iyle tüm oyuncular tarafından paylaşıldı. Mektubun ardından PEA bünyesindeki takım sahipleri yanlış anlaşıldıklarını, oyuncuların diledikleri gibi iki lig arasında seçim yapabileceğini ama ikisinde birden oynayamayacaklarını söyledi. Oyuncular tarafından bu yanıt hiçbir şekilde beğenilmezken, ESL tarafını seçecek oyuncuların nasıl sonuçlarla karşılaşacağı bilinmez statüsünü korudu.

Tüm bunlar olurken, diğer takım sahipleri nispeten özverili bir yaklaşım sergilemesine rağmen, TSM’in sahibi Andy “Reginald” Dinh daha sert bir tavır takındı ve oyuncusu Sean Gares’i “makul bir sebep olmaksızın markamıza zarar verdiği” gerekçesiyle TSM’den kovdu. Bunun ardından kalan dört oyuncu da mektubu Gares ile aynı şekilde imzaladıklarını, kovulan arkadaşlarını desteklediklerini belirten bir açıklama yayınladı. Hatta ShahZam ve Twistzz, Gares geri dönmediği takdirde TSM’de oynamayacaklarını duyurdu. Team SoloMid’in geleceği yazıyı kaleme aldığımız gün itibariyle belirsizliğini koruyor.

Yalnızca CS:GO sahnesini değil, tüm espor endüstrisini etkileme potansiyeli olan son yaşananlar ile drama da büyümesini sürdürüyor. Önümüzdeki sene Amerika’da hangi ligin oynanacağından tutun, hangi takımların hangisini tercih edeceği, oyuncuların nasıl bir tavır takınacağına kadar hiçbir şey belli değil.

Şimdilik gelinen noktayı biraz uzun olsa da bu şekilde özetleyebildik, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir