Counter-Strike: Global Offensive

IEM Katowice 2017’de kadın CS:GO turnuvası düzenlenecek

En büyük uluslar arası turnuvalardan biri olan IEM Katowice 2017’de ESL ve Intel’in iş birliği ile kadın CS:GO turnuvası düzenleniyor. Resmi internet sitesinden bir açıklama yapan ESL, turnuvanın ödül havuunu ise 30.000 dolar olarak açıkladı. 

Erkekler tarafından domine edilen espor sahnesinde kadın oyunculara gittikçe daha sık karşılaşmaya başlıyoruz. Genellikle Dota 2 ve League of Legends sahnelerinde kadın takımlara pek sık rastlanmazken, Team Secret ve Counter Logic Gaming gibi büyük organizasyonların kadın CS:GO takımları bulunuyor. Sahnesinin en büyük turnuvalarından birisini düzenleyen IEM Katowice’te ise bu yıl kadın CS:GO takımlarının mücadele edeceği bir turnuva oynanacağı açıklandı.

ESL ile Intel ve AnyKey’in iş birliği ile düzenlenecek olan etkinliğin ödül havuzu ise 30.000 dolar olacak. Toplamda sekiz takımın mücadele edeceği turnuvada dört takım direkt olarak davet edilecek. Bu dört takımdan ikisi Avrupa, diğer ikisi ise Amerika ekipleri olacak. Davet edilen takımların kimler olacağı ise henüz belli değil. Geriye kalan dört takım ise online elemeler sonucunda belirlenecek. Bu elemelerden ise üç Avrupa takımı, bir Amerika takımı turnuvada mücadele etme şansı bulacak.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sahnenin büyük bir kısmı erkeklerden oluşuyor. Kadın espor takımları yavaş yavaş ilgi görmeye ve büyümeye başlasa da henüz bilinirliği düşük seviyelerde. Büyük organizasyonların kadın takımları kurması büyüme adına olumlu gelişmeler olmasına rağmen turnuva eksikliği yüzünden gelişim hızı da oldukça yavaş.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir