Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO Kış Güncellemesi ve yeni silah: R8 Revolver

Counter-Strike: Global Offensive oyun geliştiricileri, içerisinde yeni tabanca olan R8 Revolver’i de içeren 1.35.1.2 numaralı Kış Güncellemesi’ni yayınladı.Güncelleme, en dikkat çekici yanı olan Revolver başta olmak üzere birçok yenilik içeriyor.

Göze en fazla çarpan yenilik olan R8 Revolver ile başlayalım. Revolver, Desert Eagle slotuna bir alternatif olarak tasarlanıp yayınlanmış bir silah. 850$ fiyat etiketi, tabanca rauntlarında kullanımını imkansız hâle getirmiş olsa da, force buy/eco durumları için şimdilik çok güçlü bir alternatif olmuş durumda. Birincil ateşe basılı tutarak etkinleştirilen silah, 0,4 saniye sonra patlamasına karşın inanılmaz isabet, hasar ve zırh deliciliği vadediyor. Yakın ve orta mesafelerden verdiği hasar şu an için AWP ile eşit, uzak mesafede ise göğüs vuruşunda 90-99 arası inanılmaz seviyede bir hasar veriyor. İsabet ise %99 seviyesinde ve koşarken bile süper isabetli atışlar yapmanıza imkan sağlıyor. İkincil ateş ile R8 Revolver’ın seri bir şekilde ateşlenmesi de mümkün fakat bu durumda isabet çok azalıyor. Çok yakın mesafede kullanılmadığı müddetçe ikincil ateşle isabet sağlamak pek mümkün değil. Bu açıdan birincil ateşi Desert Eagle’ın tap shot’ına, ikincil ateşi de Desert Eagle’ın spray’ine benzetebiliriz. Silah, şu haliyle denge bozacak kadar güçlü. Bu nedenle ileriki günlerde nerf yiyeceğinin garantisini verebilirim. Yine oyuna sonradan eklenmiş bir tabanca olan CZ-75 Auto’nun başına gelenler, aynı şekilde Revolver’ın da başına gelecektir. Hatırlanacağı üzere CZ-75 Auto ilk çıktığı zaman inanılmaz güçlü bir silahken, sonraki versiyonlarda haddinden fazla zayıflatılmış, daha sonra da şimdiki dengeli haline gelmişti.

Güncellemede büyük olarak niteleyebileceğimiz bir diğer değişiklik ise raunt sürelerinde oldu. Resmi oyun sunucularında 2.00/45, turnuva modunda ise 1.45/35 olan raunt zamanlarındaki ikilik giderildi ve yeni raunt zamanları 1.55/40 olarak belirlendi. Valve, bu zaman modunun majör turnuvalarda da kullanılacağını belirtti. Gerekli ama yetersiz bir değişiklik olduğu kanaatindeyim. Bomba imha için verilen 40 saniyelik süre çok ideal (bence 45 çok fazla, 35 ise çok azdı) ancak 1.55’lik süre hâlâ uzun. 1.45 seviyesine getirilmesi daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Yapılacak geribildirimler ile burada da ufak çaplı değişiklikler görebiliriz. Oyun sürelerine ek olarak her takıma her oyunda bir kez olmak kaydıyla bir dakikalık mola imkanı da verilmiş. Takım oylamasıyla birlikte molayı kullanabiliyorsunuz.

Bir diğer dikkat çeken değişiklik ise tabancalarda hareket halindeki isabetsizliğin artmış olması. Her tabanca için %80’lik bir değişim görünüyor ki bu da gerçekçilik anlamında artı olarak oyunun hanesine yazılmış durumda. Bu değişiklik özellikle Tec-9 ve Five-Seven’la run&gun şovlarını daha az göreceğimiz anlamına geliyor ve ekonomik üstünlüğü elde tutan takımlar için bir avantaj.

Oyunun ana tüfeklerinde de değişiklikler göze çarpıyor. AK-47 ve M4 tüfeklerinde uzak mesafe sprayi zorlaşmış durumda ve bu durum ilerleyen günlerde bütün oyuncuların oyun tarzını değiştirmesine neden olabilir.

Bunun dışında birkaç kozmetik değişiklik de var. Tavuklar kış moduna sokulmuş ve hepsi süveter giyiyor. Casual (basit eğlence) ve Demolition (yıkım) modlarında ise öldükten sonra ölüm anı gösteriliyor. Bu olay yaygınlaşırsa her iyi oynayan oyuncunun yaşadığı hile suçlamaları azalacaktır diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, oyun geliştiricileri Kış Güncellemesi ile büyük çaplı değişiklikler yapmış bulunuyor ve bu durum oyun mekaniklerini değiştirebilir. Yine de güncellemenin esas etkilerini 2016 yılındaki profesyonel LAN turnuvalarında göreceğiz. Yarın başlayacak yılın son LAN turnuvası olan ESL ESEA Pro League LAN finallerinde ise bu güncellemenin kullanılmayacağı ESL tarafından açıklandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir