Dota 2

Dota 2 Reborn Beta ile yeniden doğuyor

Dota 2 yepyeni bir arayüz, oyun motoru ve modlarla sevenlerinin karşısına çıkıyor. Valve, bu sabaha karşı oyunun resmi sitesinde yaptığı açıklamayla oyunculara çok farklı bir Dota 2 deneyimi sunacağını bildirdi. Bu yeni güncellemeyle oyunun kullanıcı arayüzü tamamen değişiyor ve oyun motoru da yenisiyle değiştirilerek Dota 2 neredeyse bambaşka bir yapım hâlini alıyor.

Bu yeni güncellemenin detaylarını üç haftalık bir süreçte parça parça vermeyi tercih eden Valve, ilk duyurusunda oyunun arayüzünde yapılan değişiklikleri açıkladı. Bir diğer duyuruda yeni oyun modlarıyla ilgili detayları açıklayacak olan firma, son duyurusunda da yeni oyun motoruna dair ne var ne yoksa oyuncularla ve Dota 2 topluluğuyla paylaşmayı planlıyor. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek oyun modları duyurusunun ardından, sonraki hafta da yeni oyun motoru tanıtılacak. Bununla birlikte açık betaya girecek olan Reborn, The International 2015’ten sonra betadan çıkarak Source 2 motoruyla yeniden doğmuş bir Dota 2’yi karşımıza çıkaracak. Bu devasa güncellemenin oyunculara oldukça farklı hissettireceğinin bilincinde olan Valve de, yanlış bir adım atmamak için açık beta sürecinde oyuncuların görüşlerini ve tavsiyelerini bekliyor.

Lafı çok da uzatmadan artık ilk duyurunun detaylarına geçelim. Bakalım yeni Dota 2 nasıl görünecek?

Yepyeni bir arayüz

Yeni Dota 2’ye hoşgeldiniz. Reborn ile birlikte Dota 2 arayüzü tamamen yenilendi ve kullanılması daha kolay bir hale getirildi. Yeni bir kullanıcı arabirimi kullanılarak oyun daha hafif bir hale getirildi ve gelecekteki güncellemeler için sağlam bir temel oluşturuldu.


Oyun bulma

Oyun içerisinde arayüzün neresinde olursanız olun her daim “Play Dota” sekmesini kullanabileceksiniz. “Play Dota” sekmesine basarak istediğiniz oyun türü veya lobiyi seçtikten sonra oyunu aratmaya başladıktan sonra arayüzde yapmakta olduğunuz işe geri dönebileceksiniz.


Herkese açık lobiler

Lobi liderleri dilerlerse kurdukları lobileri herkese tarafından görünebilir bir hale getirebilecekler ve lobi listesinde, dünyanın dört bir yanında oyuncular lobileri görebilecekler ve isterlerse bu lobilere katılabilecekler. Ayrıca oyuncular hangi lobileren yerel ağda kurulu olduğunu ve hangilerinde arkadaşlarının bulunduklarını da görme fırsatını elde edecekler.


Parti arayüzü

Dota 2’nin tadı en iyi arkadaşlarla çıkar. Oyun oynamak üzere arkadaşlarınızı bir araya getirmek ve aranızdaki iletişimi daha kusursuz bir hale getirmek için birkaç yeni özellik eklendi.

Arkadaşlar arayüzü artık birlikte oyun oynamak isteyen oyuncuları bulmanızı daha kolay bir hale getirecek ve sadece tek bir tık ile davet göndermenize olanak sağlayacak.

Parti Sesli İletişimi sayesinde artık bir parti kurup arkadaşlarınızı bir araya getirdikten sonra iletişime, oyununuz yüklenirken sesli bir şekilde herhangi bir sorun olmadan devam edebileceksiniz.

Parti yönetimi ile hali hazırda bir başkası ile partide bulunan oyuncuları partinize davet edebilecek ve iki partiyi birleştirebileceksiniz. Aynı şekilde başka bir partiye katılmak için de istek gönderebilme imkanına da sahip olacaksınız. Parti liderini ise dilediğiniz zaman değiştirebileceksiniz.

Parti göstergesi sayesinde durumunuzu “Open Status” haline getirerek oyunu birlikte oynamak için arkadaş aradığınızı bütün arkadaş listenize duyurabileceksiniz.


Arkadaşlar

Artık arkadaş listenizde bulunan oyuncuların oyun tarzlarını keşfedebilecek, başarımlarını takip edebilecek ve bu başarımlar hakkında yorum yapabileceksiniz.

Yeni arayüzde imlecinizi bir oyuncunun avatarı üzerine getirdiğinizde ise artık, kullanıcılar tarafından ayarlanan ve gözde kahraman, kahraman istatistiği, en değerli eşyalar ve başarımlar gibi öğelerin gösterildiği bir miniprofile ulaşabileceksiniz. Miniprofilde ayrıca, oyun tecrübesini ve başarımları tek bir simge ile gösteren bir de rozet de yer alacak.

Bildirimler sayesinde arkadaşlarınızın başarımlarını çabukça görebilecek ve yorum yapabileceksiniz. Böylece oyunu yenmenizi sağlayan bir Black Hole hakkında arkadaşınızı kutlayabilecek ve hemen oyunun tekrarını izleyerek bu anı yaşayabileceksiniz.

Hero MMR sistemi sayesinde arkadaşlarınızın normal MMR’larına nazaran tek bir kahraman ile gösterdiği performansının derecesini görebilecek ve arkadaşınızın bu kahramanda gösterdiği performansa dair daha detaylı bir bilgi edebileceksiniz.

Toplamda 5’e ayrılan bir oyun tarzı grafiği sayesinde kendi performansınızı gözlemleyebilecek ve performansınızı arkadaşlarınızınkiyle karşılaştırabileceksiniz.


Daha gelişmiş bir sohbet sistemi

Yeni oyun motorunun beraberinde getirdiği yeni sohbet arayüzü sayesinde oyuncular kendi aralarında topluluklar oluşturabilecek ve farklı insanlarla iletişim kurarak birçok yeni oyuncuyla tanışma fırsatını yakalayacaklar.

Sohbet arayüzüne eklenen “Whisper” seçeneği sayesinde oyuncular, Steam üzerinden arkadaşlarına çok daha hızlı mesaj gönderebilecek ve sohbet ettikleri kişinin Dota içerisinde bulunmasına gerek kalmadan gelen cevapları ayrı bir sohbet panosunda görebilecekler.

Birden fazla sohbet panosu kullanılsa bile gelen mesajlar artık tek pano üzerinden görüntülenebilecek. Böylelikle oyuncular içerisinde bulundukları küçük ya da büyük sohbet odalarını tek bir sekme altında takip edebilecekler. Parti içerisindeki konuşmalar ve Whisper seçeneğiyle gelen mesajlar da herhangi bir sohbet panosu üzerinden görüntülenebilecek.

Oyuncuların açacağı sohbet odalarının ev sahipliği yapabileceği maksimum kişi sayısının 5000’e çıkarılmasıyla artık çok daha geniş topluluklar kurmak mümkün olacak.


Gelişmiş kahraman seçim arayüzü

Hepimiz biliyoruz ki Dota’nın bu denli zevkli bir oyun olmasının en büyük sebebi bizlere sunduğu birbirinden özel kahramanlar. Baştan sona yenilenmiş ve daha kullanışlı olan kahraman seçim arayüzü sayesinde oyuncular, tek bir yerden istedikleri kahraman hakkında bilgi edinebilecek, gerektiğinde pratik yapabilecek ve kahramanlarını istedikleri gibi özelleştirebilecekler.

Oyuncular artık, tüm kahramanlar arasından istedikleri özelliklere sahip olanı ararken her bir kahramanı teker teker incelemek zorunda kalmayacaklar. Örneğin Sırtlayıcı veya Destekleyici rollerde kahramanlara ulaşmak istendiğinde sadece bu rollerin gösterildiği filtre uygulanarak istenilen özellikteki kahramanlara kolayca ulaşılabilecek. Hatta daha spesifik olarak ormancı, ani hasar verici veya dövüş başlatıcı rollerdeki kahramanlara ulaşmak da mümkün olacak.

Yeni kahraman seçim arayüzü sayesinde, oyuncular istedikleri kahramanın mevcut eşya setlerini önizleme yoluyla görüntüleyebilecek ve istedikleri kahramanları istedikleri gibi özelleştirebilecekler. Bunun yanında beğendikleri eşya setlerini almak isteyen oyuncular, satın alma tuşuna basarak doğrudan Dota 2 Mağazası’ndan veya Steam Topluluk Pazarı’ndan arzu ettikleri eşya setini satın alabilecekler. Ayrıca oyuncuların kendilerine uygun bir kahraman seçmelerinde yardımcı olması için yeni arayüz, kahramanlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve herhangi bir oyuna girmek zorunda kalmadan, topluluk kullanıcıları tarafından yazılmış rehberlere de ulaşabilecekler.

Her kahramanın kendi sayfasında bir “Kahraman Demosu” (Demo Hero) tuşu bulunacak ve bu tuş sayesinde oyuncular, istedikleri kahramanın yeteneklerini deneyebilecekleri ve son vuruş becerilerini geliştirebilecekleri güvenli bir haritaya yönlendirilecekler. Test edilecek olan kahramanın üzerindeki herhangi bir eşya demo sırasında kahramanın üzerinde görünecek ve bu sayede oyuncular, sahip olmadıkları eşya setleri de dâhil olmak üzere, istedikleri eşya ve eşya setlerini oyun içerisinde inceleme fırsatını yakalayacaklar.


Yepyeni bir izleyici deneyimi

Dota 2’yi oynamak her ne kadar çok eğlenceli olsa da Dota 2’yi izlemek de aynı derecede keyifli ve öğreticidir. Baştan sona yeniden tasaralanan İzle sekmesi sayesinde artık oyuncular izlemek istedikleri maçlara çok daha rahat erişebilecekler ve yepyeni bir DotaTV deneyiminin keyfini çıkaracaklar.

Yeni DotaTV ile birlikte yayıncılık kavramı da bir üst seviyeye taşınacak. Steam Yayıncılık tarafından desteklenen DotaTV artık, izleyicilerin maçın gidişatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak için daha detaylı istatistik ve görsellere sahip olacak. Bu yayınların en büyük özelliklerden biri ise 1080p çözünürlükte ve sabit 60 fps’lik bir performansta görüntülenebilecek olmaları. Söz konusu yayınların içerisinde maça dair tüm istatistik ve grafiklere Dota 2 içerisinden rahatlıkla ulaşılabilecek. Aynı zamanda bu özelliklere web üzerinden de erişilebilecek. Önemli bir anı mı kaçırdınız veya kısa bir süreliğine yayını durdurmanız mı gerekiyor? DotaTV aracılığıyla izlediğiniz maçları istediğiniz zaman durdurabilecek ve geriye sarıp tekrar izleyebileceksiniz.

Oyuncular, İzle sekmesinin altından artık profesyonel oyuncuların karşılaştığı canlı turnuva maçlarını veya arkadaşlarının oynadıkları ve izledikleri maçları izleyebilecekler. Yeni maç arayüzü ayrıca; oyunun durumu, altın ve tecrübe grafikleri ve bireysel oyuncu istatistikleri gibi bilgileri size sunarak hangi maçı izleyeğinize karar vermenizi kolaylaştıracak.


Turnuvalar

Yeni ara yüz sayesinde Dota 2 profesyonel sahnesinin sıkı takipçilerinin artık işi daha kolay hale geldi.  “İzle” sekmesinin altında “Turnuva” sekmesinde devam etmekte olan turnuvalara ve bu turnuvalarla ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Sunucular, ödül havuzları, o güne kadar yapılan maçların sonuçları gibi her ayrıntı bu kısımda yer alacak.

Turnuvalar

Turnuvalar


Hiçbir anı kaçırma

Canlı bir Dota 2 maçı izlerken bir işiniz çıktığında aklınız o maçta kalmayacak. Çünkü yeni arayüz ile gelecek olan “Watch Later” seçeneği sayesinde o maçı sonradan izlenecekler listesine ekleyerek istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Hiçbir anı kaçırmayın

Hiçbir anı kaçırmayın


Maç tekrarlarını paylaş, yorum yap ve yönet

Müthiş oynadığınız oyunların tekrarlarına kendiniz isim verebilecek ve bu tekrarları arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Ayrıca bütün tekrarların kendine özel yorum kısmı olacak. Böylece o maç hakkında herkes kendi yorumunu yapabilecek.

Maç tekrarlarını paylaş, yorum yap ve yönet

Maç tekrarlarını paylaş, yorum yap ve yönet

Öğrenme

Yeni arayüz sayesinde Dota 2, yeni oyunculara Dota 2’nın esaslarını ve püf noktalarını daha rahat ve hızlı bir şekilde öğretebilecek.


Destekli bot maçları

Dota 2 ‘yi arkadaşları sayesinde öğrenenler öğrenme aşamasını daha rahat bir şekilde atlatır. Ancak destekli bot maçları sayesinde oyunu tek başına öğrenmeye çalışan oyuncular da kısa bir zamanda oyunu öğreniyor ve bilgilendirici metinler sayesinde oyundaki en küçük hakkında bile bilgi sahibi olabiliyor.

Destekli Bot Maçları

Destekli Bot Maçları


Mekanikler

Herhangi bir MOBA oyunu oynamamış oyuncular ise destekli bot maçlarını denemeden önce oldukça basitleştirilmiş bir eğitim rehberine ihtiyaç duyar. Yeni arayüz de bu eğitim rehberini oldukça basit hale getirerek oyuncuların MOBA oyunlarının ve Dota 2’nin mekaniğini kavramasına yardımcı olacak.

Mekanikler

Mekanikler

[interaction id=”557bcd8484caec334b94cd80″]
2 Yorum

2 Comments

  1. Burak

    13 Haziran 2015 at 15:48

    Emeğinize sağlık çok açıklayıcı olmuş. Karışık görünmekle birlikte alışıldığında kullanışlı olacağa benziyor.

  2. Nazmi Yazıcı

    13 Haziran 2015 at 09:51

    ༼ຈ ل͜ຈ༽ SOURCE 2 ༼ຈ ل͜ຈ༽

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir