Dota 2

Dota 2 6.87 patch’i yayınlandı

Son zamanlardaki diğer patchler gibi oldukça büyük değişimler içeren Dota 2 6.87 patch’i geçtiğimiz gün yayınlandı. Daha öncekilerin aksine, 6.87 patch’i metayı tamamıyla değiştirmektense, dengelemeyici bir rol üstleniyor. OP olan kahramanlar dengelenirken, metada güçsüz kalan şampiyonlara da ufak güçlendirmeler getirildi. Öncelikle kahramanlara gelen değişimleri, ardından genel değişiklikleri, son olarak da  eşyalara gelen güncellemeyi inceleyeceğiz.

Oyundaki popülaritesi düşük olan Arc Warden, bu yamada bir nerf aldı. Kahramanın skillerindeki değişikliğin oyundaki aktifliğini etkileyeceğini kesinlikle söyleyebiliriz. Öte yandan Axe, güçlü bir buff aldı. Counter Helix artık pure damage sağlarken, Axe’ın seçilme oranı büyük oranda artacağa benziyor. Bloodseeker’a Aghanim değişikliği getirilirken, Brewmaster’ın ultisi de buff aldı.

Siphon Soul yeteneğine nerf gelen Death Prophet’in late game’de işi oldukça zorlaştı. Oyundaki OP kahramanlardan birisi olan Earth Spirit de bu yamada ufak bir nerf aldı. Ne var ki beklenen nerf’ün gelmemesinden dolayı kahramanın seçilme oranında bir değişiklik olmayacaktır. Earthshaker da bu yamada buff aldı.

Dengelenen kahramanlardan birisi de Enchantress. Impetus’un hasarı azalırken menzili de azaltıldı. Aghanim değişikliği getirilen Gyrocopter’a buff aldı diyebiliriz. Kahraman artık Aghanim ile birlikte 1.4 saniyede bir 600 menzil içerisinde rastgele bir rakip birime saldırı yapacak. Huskar ise pasifinin verdiği atak hızı arttırılarak güçlendirildi. Oyunun başlangıcından itibaren sıklıkla oynanan Invoker’a ise ciddi bir nerf gelmedi. Lifestealer da önemli bir nerf aldı. Infest yeteneği artık 2. ve 3. seviyede ancient’lara hasar verebilecek.

Medusa’nın Stone Gaze yeteneğinin hasar arttırımı %50’ye sabitlenirken, yavaşlatma oranı ise düşürüldü. Mirana ise sonunda Aghanim güncellemesi aldı. Eşya satın alındıktan sonra 8 saniyede bir Starstorm yeteneği tetiklenecek. Omniknight’ın ise Degen Aurora yeteneği artık spell immunity geçirmeyecek. Oracle da sonunda Aghanim geliştirmesi alan kahramanlardan. Eşya ile beraber Purifying Flames yeteneğinin bekleme süresi 2.25 saniyeden 1 saniyeye düşürüldü. Outworld Devourer da bu yamada büyük nerf aldı. Kahramanın Arcane Orb yeteneğinin Intelligent Steal oranı azaltılırken yeteneğin mana bedeli de arttırıldı.

Patch ile gelen en önemli bufflardan birisi ise Phantom Assassin buff’ı. Stifling Dagger yeteneği artık gerçek hasar verecek ve bu hasar 60 + 25/40/55/70% şampiyonun hasarı şeklinde olacak. Shadow Fiend ise buff alan kahramanlardan bir diğeri. Aghanim efekti daha etkili bir hale getirildi.

Silencer da bu güncellemede dengelenen kahramanlardan. Last Word artık yavaşlatma etkisine sahip değilken, bu etki Arcane Curse’e kaydırıldı. Aghanim güncellemesi getirilen Storm Spirit, eşya ile 475 menzil içerisinde Electric Vortex kullanacak. Bir önceki patch’te buff alan Troll Warlord, 6.87’de de buff aldı. Menzilli Whirling Axes’ın bekleme süresi düşürülürken Fervor’ın maksimum stack’i 7’ye yükseltildi. Aghanim güncellemesi getirilen Winter Wyvern’in Arctic Burn yeteneği açılıp kapatılabilir olacak.

6.87 patch’i gelen değişiklikler ile beraber Ranked All Pick’te seçimlerden önce 15 saniye sürecek ban aşaması getirildi. Bununla beraber artık her iki takım da Scan yapabilecek. Başlangıç statlarına genel olarak bir buff getirilse de, bu değişiklikler arasında en önemli olanı intelligence’ın spell hasarını arttırması. Kulelerin de güncellemeden nasibini aldığını söyleyebiliriz. Artık armor aura’sına sahip olan kulelerin tier 2 ile tier 3’ün hasarı eşitlendi. Creeplerin ise 7.5 dakikada bir gerçekleşen can artışında da yükselme bulunuyor. Melee creeplerin altın değeri azaltılsa da, 7.5 dakikada bir artan gold artışı da 2 arttı. Rosh’un büyü direnci azaltılsa da, canında büyük bir artış var. Bununla beraber verdiği exp oyunun erken safhasında azaltıldı.

Patch ile eşyalara gelen değişiklikler oldukça fazlayken, yeni gelen eşyalar da bulunuyor. Skull Basher’ın hasarı ve recipe fiyatı düşürüldü. Abyssal Blade ise artık Basher+Vanguard+Recipe ile satın alınıyor. Aether Lens’in hasar bonusu %5’e düşse de, intelligence artışı spell damage arttırdığı için bir nevi eşyalar dengelendi denebilir. Bloodstone artık 8 yerine 12 şarj ile başlayacak. Desolator artık recipe yerine Blight Stone istiyor. Diffusal Blade’in ise bekleme süresi 0’dan 2’ye çıkarıldı. Hearth of Tarrasque’ın ise str bonusu arttırıldı. Lotus Orb artık recipe yerine Energy Booster istiyor. İzleyici Göz’ü kırmak artık 100 gold isterken, fiyatı 65’e düştü.

Octarine Core’un hp regeni kaldırılırken, mana regeni yarıya düşürüldü. Sange and Yasha’nın ise slow’u melee/ranged için %26/%13’e düşürüldü. Silver Edge artık Shadow Blade ve Ultimate Orb ile satın alınacak. Yeni eşyalardan Tome of Knowledge Warcraft 3’ten bildiğimiz bir eşya. Eşya 50 gold’a 425 exp veriyor. Hurricane Pike ise aktif olarak rakip üzerinde kullanıldığında ikinizi de geriye doğru itiyor ve menzil fark etmeksizin dört atak yapma şansı oluyor. Yeni gelen eşyalardan olan Wind Lace ise 225 altına 20 hareket hızı veriyor. Melee kahramanlar için düşünülen Echo Sabre her 5 saniyede bir ekstra atak yapmayı sağlarken 0.6 saniyeliğine de %100 saldırı ve hareket hızı yavaşlatması sunuyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir