Dota 2

ESL One Frankfurt televizyonda yayınlanacak

Amerika’da ELEAGUE’in televizyonda yayınlanmasının ardından Alman televizyonu SPORT1, Dota 2 sahnesinin büyük turnuvalarından birisi olan ESL One Frankfurt’u yayınlayacağını açıkladı. Canlı olarak gösterilecek olan turnuva kanaldan ve kanalın e-Spor uygulamasından takip edilebilecek.

250.000 dolar ödüllü Dota 2 turnuvasına dünyadaki en iyi sekiz takım katılıyor. Turnuva geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi futbol stadyumu olan Commerzbank-Arena’da düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl Team Secret’ın kazandığı turnuvayı 1 milyonun üzerinde online izleyici takip etmiş ve 30.000 seyirci canlı olarak izleyebilmişti. Bu sefer turnuva finaline çıkan takımlar kozlarını canlı yayında paylaşacak. Büyük final ise 19 Haziran tarihinde SPORT1 kanalından yayınlanacak.

Alman spor kanalı olan SPORT1 genellikle futbol, basketbol ve diğer popüler sporların yayınlarını yapıyor. İlk defa e-Spor yayını yapacak olan kanal, canlı yayın ve programların dışında telefon uygulamasında da simültane yayın yapacak.

“Dünyadaki en popüler e-Spor dallarından birisi olan Dota 2’nin televizyonlara gelmesini kilometre taşı olarak görüyoruz.” diyen ESL yöneticisi Ralf Reichert, bu fırsatı uzun zamandır beklediklerini de sözlerine ekledi.

e-Spor’un dünya çapında televizyonlara taşınması ise sektör açısından büyük bir önem taşıyor. Amerika’da TBS kanalı Counter Strike turnuvası ELEAGUE’i yayınlarken kolej League of Legends turnuvası da Big Ten Network kanalında yayınlanmıştı. Ülkemizde de hatırlayacağınız üzere KMF 2016 Lig TV’den canlı olarak yayınlandı. Sektörün televizyonlara taşınması hem bilinirliği arttıracak, hem de e-Spor’un ciddiyetini yansıtacaktır.

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir