Dota 2

Shanghai Major Compendium’u “Battle Pass” çıktı

Dota 2 Shangai Major’un “compendium”u olarak kabul edebileceğimiz “Winter 2016 Battle Pass” satışa sunuldu. Frankfurt Major compendium’u ile Valve hatırlayacağımız gibi ağır eleştiriler almıştı. Hem fiyatı, hem içeriğinin yetersizliği, hem duplicate item düşüp durması ile şirket Dota sevdalılarınca paragöz olmakla suçlanmıştı.

Battle Pass ise daha değişik içerik ve özelliklerle geliyor. Ancak en baştan söyleyelim; gerek 7,99 dolarlık fiyatı olsun (Steam para biriminiz TL ise 23,5 TL), gerek para ile level satın alınma saçmalığının kaldırılışı olsun, gerekse bünyesinden düşebilecek set item’ların kalitesi olsun, yeni compendium çoğu kişiden şimdiden geçer notu aldı.

Battle Pass, daha önceki compendiumlar gibi çeşitli “challange”lar içeriyor. Ancak buradaki farklılık şöyle, bu challenge’lar quest adını almış ve yetenek ağacı gibi dallandırılarak baştan belirlenmiş. Üç farklı “challange” yani görev ağacındaki hedefleri bitirdiğinizde nadir bir set kazanma şansına sahipsiniz. Ayrıca her görev de kendi zorluk derecesine göre size “token” kazandırıyor.

Token ise compendium paramız, level atlamada ana unsur. Burada Valve eskisine oranla -sonunda- daha cömert davranmış. Hem haftalık olarak 1000 token kazanıyoruz, hem eskisi gibi ama daha insaflı oranlarla (1e1 şeklinde) oynayacağımız oyuna token bahsi yapabiliyoruz. Bir diğer çok hoşuma giden nokta oyun sonları takım arkadaşlarımızdan birine 50 coin “bahşiş” (tip) verebilmemiz. Bu 50 coin bahşiş ise bizden hiçbir eksiltmiyor. Yani Battle Pass’ı olan iki arkadaş oyuna girdiğinde, her oyun birbirlerini 50 coin zenginleştirmeleri mümkün.

Peki token kazandık, quest yaptık, level atladık, sonra ne yapacağız? Sonrası bildiğimiz gibi her compendium yani Battle Pass level’ı bir ödül. Ödüller de tahmin edebileceğiniz gibi set itemlar, kuryeler, teleport efektleri gibi şeyler. Ancak kalitenin Frankfurt Major’dan daha yüksek olduğunu yinelemek istiyorum. Ayrıca gözden kaçan ama bence leziz bir detay, Battle Pass sahipleri oynadığı maçları 10 gün içinde değil, üç aylık süre boyunca izleyip indirebilecek.

Özetle Frankfurt Major’da büyük tepki alan Valve, aç gözlülüğe kendini kaptırmadan hem daha kaliteli, hem de daha kendine bağlayıcı güzel bir paket ile karşımıza çıktı. Yeni compendium’u yalnızca büyük turnuva takipçilerine değil, bu sefer tüm Dota 2 sevenlere öneriyoruz. Battle Pass sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. anıl

    4 Şubat 2016 at 20:58

    şimdi 2 tane dergi açamıyor muyuz ?

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir