Dota 2

Summer’s Rift, The International 2015 şansını kaybetti

Kuzey Amerika Dota 2 sahnesinde mücadele eden Summer’s Rift, yasak olmasına rağmen The International 2015 öncesi kadrosunda değişikliğe gittiği için elemelerde mücadele etme şansını kaybetti.

Valve’nin her sene düzenlediği International turnuvası için koyduğu kurallar bazı takımların elini zorlar nitelikte. Özellikle davet alan veya elemelere katılmaya hak kazanan takımların belirlenmesinden sonra kadrolarında değişikliğe gidememeleri birçok takımı elemelere girerken kesin bir kadro oluşturmaya zorluyor. Ancak Valve’nin bu konudaki katı tutumu Summer’s Rift’i kadro değişikliği yapmaktan alıkoymadı.

Turnuvaya her gün bir adım daha yaklaşırken birçok oyunsever de şimdiden sabırsızlanmaya başladı. Valve’nin turnuvaya katılacak takımlardan kesin bir kadro oluşturmalarını istemesi mücadele edecek olan takımların ve oyuncuların takibini kolaylaştırıyor ve daha doğru istatistikler oluşturulabiliyor. Bu sayede turnuva içerisindeki oyunların kalitesi de yükseliyor. Uzun zamandır böyle bir sistemi geliştirmek isteyen Valve, bu yeni düzeni daha önceden duyurduğu sezon turnuvalarında da uygulayarak katılımcı takımların kadro değişikliklerini kısıtlamayı amaçlıyor. Bu sistemin uygulanmasındaki asıl amaç olarak olası değişiklikler sonucu oluşabilecek herhangi bir haksız rekabetin önüne geçmek gösterilebilir.

İşin şaşırtıcı tarafı ise Jimmy “Demon” Ho ve Brian “BananaSlamJamma” Canvan gibi oyunculara sahip olan Summer’s Rift’in bu değişikliği gerçekleştirirken ne ile karşılaşacağını bilmesiydi. Yani sonucunu bile bile böyle bir hareket yapmalarına kimse anlam verebilmiş değil. Olayın nasıl geliştiğine dair bazı dedikodular ortalıkta dolaşıyor ve doğru olma ihtimalleri de oldukça yüksek. Söylenenlere göre James “Miraclechipmunk” Poguireitchik’in, takımdan gönderilerek yerine başka birinin geleceğini öğrenmesi üzerine takımdan ayrılmaya karar vermiş ancak böyle bir değişiklik sonucunda takımın elemelere katılma hakkının ortadan kalkacağı Valve tarafından Summer’s Rift’e bildirilince, takım Miraclechipmunk’ın geri gelmesini istemiş. İki taraf arasında herhangi bir anlaşmaya varılamaması takımı zor durumda bırakmış.

Summer’s Rift ise çözüm olarak Kanadalı bir oyuncu olan Dragonfist’i kadrosuna kattı ancak International elemelerine katılma hakkından vazgeçmek zorunda kaldılar. Yüzlerce takım arasından kendilerini gösterme fırsatını da böylece kaybetmiş oldular. Bölgesel elemeler için doğrudan seçilmiş bir takım için bu kararı vermek oldukça zor bir durum olarak nitelendirilebilir.

Böyle olayların yaşanması dünya üzerinde profesyonel eSpor oyuncularına uygulanan standartların ne kadar yükseldiğini bizlere gösteriyor. Büyük turnuvalar öncesinde takım içi huzursuzluklardan kaynaklanan herhangi bir değişiklik yapmak artık söz konusu olmayacak gibi görünüyor. Valve’nin bu konudaki katı tutumunun takımların artık daha dikkatli olmalarını gerektirdiği ise bir gerçek.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir