Dota 2

Team Redemption’a Valve’dan kötü haber

Team Redemption, Arrow Gaming adıyla mücadele ettiği zamanlarda adlarının karıştığı şike olayları yüzünden Valve tarafından ağır bir şekilde cezalandırıldı ve International dahil tüm Valve organizasyonlarından süresiz men edildi. Valve’ın gönderdiği bir bildiriyle bunu takıma bildirdiği Team Redemption tarafından açıklandı.

Valve’ın düzenlediği organizasyonlarda şikeye ya da sportmenliğe aykırı eylemlere karşı gösterdiği tutumun sertliğini acı bir şekilde tecrübe eden takım bu sefer Team Redemption oldu. Takım artık Valve tarafından düzenlenecek hiçbir organizasyona ömür boyu katılamayacak ve gerçekten bu alanda görülmüş en ağız cezalardan biri. Bugün günün erken saatlerinde takımın lideri Dawei ‘Xero’ Teng’e Valve tarafından gelen bildiriyle takımın katılmak için çabaladığı The International elemelerinden men edildiklerini öğrendiler.

Bu sert kararın alınmasındaki etken faktör ise SEA (Güney Doğu Asya) DotA 2 sırasında Team Redemption’ın (o zamanki adıyla Arrow Gaming) da içerisinde bulunduğu şike olayları oldu. Bu olayla birlikte Güney Doğu Asya DotA 2 sahnesindeki birçok organizasyona ve oyuncuya olan güven azalmıştı. Olaydan sonra takım The Summit ve Synergy League gibi organizasyonlardan anında uzaklaştırılmıştı ancak Major All Stars turnuvasına katılmalarına izin verilmişti. Her halükarda, Valve bu yaşanan uygunsuz durumu unutmadı ve eski Arrow Gaming oyuncularına ceza olarak tereddüt etmeden tüm organizasyonlarından ömür boyu men cezası verdi.

Olaya dair Team Redemption’dan gelen açıklama ise şöyle oldu:

“The International’a katılma ihtimalimizin düşük olduğunu biliyorduk ve takım adına üzücü haber Valve’dan geldi. Çok üzülerek bildiriyoruz ki oyuncularımız olan DDz, XiangZaii, MoZun, MtR ve Lance’in, Valve tarafından düzenlenecek olan gelecek organizasyonların hiçbirine katılamayacaklardır. Durumun bize doğrudan Valve tarafından bildirilmiş olması önümüzdeki The International 2015 katılamayacağımız anlamına gelmektedir.

Haberi aldıktan sonra oyuncularımızla takımın geleceği hakkında konuştuk ve içerisinde bulundukları ağır üzüntü ve şoka rağmen oynamaya devam etmek istediklerini, DotA’ya olan bağlılıklarının tartışılamaz olduğunu söylediler. Aldığımız bu cevap bizi mutlu etti ve oyuncularımızın olayın üstesinden gelip az da olsa olgunlaştıklarını görmemizi sağladı. Dolayısıyla Team Redemption mücadeleye devam edecek. Yaptığımız anlaşmalarda şeffaflığı göz önünde bulundurduğumuz için potansiyel sponsorlar da bu durumdan haberdar edilecek. Bizi desteklemeye devam ettiğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ederiz.”

Sizlerin de hatırlayacağı üzere Valve tarafından Ocak 2015’te buna benzer bir karar uygulanmıştı. O tarihteki olayda iBUYPOWER ve NetCodeGuides takımlarından toplam 7 oyuncuya, kasıtlı bir şekilde maçın sonucuna etki edecek sportmenliğe aykırı davranışta bulundukları ve bu davranışlardan yüksek değerli oyun-içi eşyalar kazandıklarının anlaşılması üzerine böyle bir men cezası verilmişti.

Organizasyonlardan men edilen Team Redemption kadrosu ise şöyle:

  •  Fua ‘Lance’ Hsien Wan
  •  Goh ‘MoZuN’ Choo Jian
  •  Chiok ‘xiangzai’ Soon Siang
  •  Kok ‘ddz’ Yi Liong
  •  Kelvin ‘MaTteRu’ Chong
Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir