Dota 2

Valve VPK dosyalarını devre dışı bıraktı

Halihazırda bazı karşılaşmalarda olan hileleri engellemek ve gelecekte hileden doğacak problemlerin yaşanmamasını sağlamak için ipleri eline alan Valve, Dota 2’nin çalıştırma ayarlarından biri olan -override_vpk çalıştırma seçeneğini kaldırdı. Hile yapılması olasılığını oldukça düşüren bu değişiklik çok sevilen bazı modların da kullanılmasını daha kısıtlı bir hale getiriyor. Bu durum ise oyuncuların bir kısmı tarafından sevinçle karşılanırken, mod severler bu gelişmeye pek de sıcak bakmıyor.

VPK dosyalarını bilmeyenler için kısaca ne olduklarını açıklayalım. VPK dosyaları Dota 2’nin ilgili resim ve ses bileşenlerini bir araya koyduğu bir dosya türüdür. Bu dosyalar üzerinden oyun içerisinde eşya görünümlerini değiştirmek, kullanıcının seçimine göre yeni görüntüler eklemek ve Valve’in yaptığı gibi oyun spiker ayarları değiştirmek mümkün. Herhangi bir kahramanın görüntüsü de bu dosyalar üzerinden değiştirilebiliyor.

VPK dosyaları ilk ortaya çıktığından kullanımına dikkat çeken Valve, kullanıcıların bu özelliği daha rahat kavramaları için bir rehber dahi yayınlamıştı. Fakat oyun dosyalarında yapılan bu değişiklikler oyun içerisinde dengesizliklere yol açabiliyor. Bu sayede bazı yeteneklerin hedef yerlerini görebiliyor, kulelerin menzillerini kolayca ayırt edebiliyor ve başka oyun içerisinde adil olmayan birçok avantaj elde edilebiliyor.

Peki bu değişiklikten sonra modlara ne olacak?

Maalesef VPK dosyalarının doğası ve kaldırılan çalıştırma seçeneğinden dolayı mod kabiliyeti önemli ölçüde azalıyor. Bu durum özellikle mod severlerin eleştirilerini toplamış olsa da herhangi bir alternatif yol şuan için görünmüyor.

-override_vpk çalıştırma seçeneğini kaldırıp yerine -enable_addons seçeneğini ekleyen Valve, oyun içerisinde önemli dosyaları değiştirilemeyen dosyalar haline getiriyor ve olası hilelerin önünü kapatmayı amaçlıyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir