Haber

Efsane futbolcu Edgar Davids, Riot Games’e açtığı davayı kazandı

Bir dönemin en popüler futbolcuları arasında yer alan ve gözlüklü haliyle özellikle gençlerin ilgi odağı olan Edgar Davids, Riot Games’e açtığı davayı kazandı.

League of Legends ve haliyle espor dünyası genişledikçe önemli telif hakkı gelişmelerine de şahitlik ediyoruz. Son olarak geçtiğimiz aylarda Surinam asıllı Hollandalı futbolcu Edgar Davids, League of Legends’ta Şimşek Santrafor Lucian kostümünün kendisine benzediği için dava açmış ve tazminat talebinde bulunmuştu. Dün akşam saatlerinde alınan bilgiye göre efsane futbolcu bu davayı kazandı. Gözlüğünden tutun saçının şekline kadar Edgar Davids ile inanılmaz bir benzerlik gösteren Lucian kostümü, mahkeme nezdinde Riot Games’in veteran oyuncuya tazminat ödemesi için yeterli oldu.

Hollanda’da yayın yapan bir gazete olan Het Parool’un haberine göre League of Legends yapımcısı Riot Games şirketi tarafından ilgili dava için görevlendiren avukat, Şimşek Santrafor Lucian ile gerçek kişi arasındaki benzerliklerin Davids’in iddia ettiği kadar büyük olmadığını ve LoL oyuncularının ilgisini bile çekmediğini savundu. Ancak bu savunma yeterli görülmeyerek şirketin oyuncuya tazminat ödemesine karar verildi. Bu sonucun ardından diğer şampiyonların kostümleriyle birlikte benzerlik gösterdikleri karakterlerin telif hakkı için dava açabileceği de akıllara geldi. Bunlardan birkaçını sizin için listeledik:

  • Seçilmiş Kişi Master Yi – Star Wars’dan Luke Skywalker

  • Nunu Canavarı – Susam Sokağı’ndaki Kurabiye Canavarı

  • Talon – Assassin’s Creed’in Ezio Auditore da Firenze’si

  • Donmuş Shen – Mortal Kombat’taki Sub-Zero

  • Sarı Ceketli Shen – Mortal Kombat’taki Scorpion

 

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir