Haber

Heroes of the Storm Dünya Şampiyonası duyuruldu

Heroes of the Storm’un daha açık betasına geçmemişken, Blizzard’dan oyunun ilk dünya şampiyonası için duyuru geldi. 19 Mayıs’ta açık betaya geçecek, 2 Haziran’da da herkese açılacak olan oyun, League of Legends ve Dota 2’den sonra en çok oynanan 3. MOBA olacak ve gelişmekte olan e-Spor sektörüne de önemli oranda katkı sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde oyunun profesyonel sahneye doğru adım adım ilerlediğini duyurmuştuk. Bugün itibariyle resmi siteden yapılan duyuru ile Heroes of the Storm, 6-7 Kasım tarihlerinde Amerika’da düzenlenecek olan Blizzcon’da şirketin diğer oyunlarıyla birlikte Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Turnuvaları düzenlenen StarCraft II, World of Warcraft ve Hearthstone: Heroes of Warcraft’ın yanına eklenen Heroes of the Storm, Blizzard’ın e-Spor alanındaki en büyük atağı olabilir. League of Legends için sürekli devam eden sunucu ligleri ve dünya şampiyonası, Dota 2 için yaz aylarında düzenlenen The International turnuvalarına ek olarak gelecek olan HotS dünya şampiyonası da, en az bu oyunlar kadar seyirci çekecek gibi görünüyor. En iyi sekiz Heroes takımının mücadele edeceği turnuvada 1.’lik ödülü 200.000 dolar olarak belirlenirken, Blizzcon havuzu 500.000 dolar olmakla birlikte Heroes of the Storm’un toplam havuzunun da lig aşamaları dâhil 1.2 milyon dolar olacağı belirtildi.

Heroes of the Storm’un pek dolu olmayan turnuva geçmişinde iki resmi yarışma bulunuyor. 2014 Blizzcon’da düzenlenen turnuvayı Cloud9 takımı kazanırken, kısa zaman önce de ABD’de üniversiteler arası Heroes of the Dorm turnuvası düzenlendi. İki turnuva da online ortamda yayınlanmazken, Heroes of the Dorm turnuvası ABD’de ESPN kanalı tarafından yayınlanarak televizyona çıkan ilk oyun oldu. Yine bu iki turnuvada da dünyanın en iyi Heroes of the Storm oyuncularını görmek mümkün olmadı. Dünya Şampiyonası bunun için kusursuz bir ortam oluşturacak.

Heroes of the Storm Dünya Şampiyonası ise alışık olduğumuz şekilde iki aşama üzerinden oynanacak. Amerika, Avrupa ve Çin’den 2, Kore ile Tayvan’dan da birer takımın katılacağı turnuvada grup aşamasında tüm takımlar birbirleriyle karşılaştıktan sonra ilk dört sıradaki takım yarı finale yükselecek. Tüm bu bölgelerin kendine ait bölgesel şampiyonası olacak. Amerika bölgesi, kendi içinde dört ayrı gruba ayrılacak ve Kuzey Amerika, Latin Amerika, Güney Asya ve Avustralya bölgelerinde ayrı ligler oynanacak. Kuzey Amerika ligindeki maçlar ise Heroes of the Storm’un resmi Twitch kanalından yayınlanacak. Blizzard, bu liglerin organizasyonu için üçüncü partilerle çalışmalarını sürdürürken, maç tarihleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Blizzard’ın Heroes of the Storm için belirlediği 1.2 milyon dolarlık ödül havuzuyla birlikte Blizzcon’daki 500.000 dolar ise şimdiye kadar şirketin diğer oyunlarında görülmemiş bir rakam. StarCraft II, Hearthstone ve World of Warcraft için havuzlar 250.000 doları geçmezken; 1.2 milyon dolarlık bu dev havuz, şirketin Heroes of the Storm ve geleceğine dair büyük umutlar beslediğinin de göstergesi.

Yine de tüm bunlar, Heroes of the Storm için daha bir başlangıç niteliğinde. İlk duyurulduğu andan beri LoL ve Dota 2’nin ardından en büyük MOBA olacağı söylenen Heroes of the Storm’un çok daha fazla sayıda e-Spor turnuvasına ev sahipliği yapması ve büyüyen sektörle birlikte daha da artan ödül havuzuna sahip olması çok da uzak bir gelecek değil.

Şimdilik 1.2 milyon doları, Heroes of the Storm oyuncuları ile hayranlarının içini umutla doldurmaya yetecek bir miktar olarak görebiliriz. Ancak oyunun e-Spor sahnesinde “ben de varım” diyeceği ve çok daha büyük organizasyonlar ile turnuvaların düzenleneceği günleri de iple çekmiyor değiliz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir