Heroes of The StormRehber

Heroes of the Storm Oyun Mekaniği

Her MOBA oyununda olduğu gibi, Heroes of the Storm’da da galibiyete giden yol harita ve stratejiden geçiyor. Diğer oyunlara nazaran daha fazla takım oyunu gerektiren HoTS bazında da oyun mekaniği büyük bir öneme sahip.

Bu yüzden sizlere, Heroes of the Storm’a Giriş rehberimizin ardından, oyun içinde gördüğümüz her şeyi açıklayan bir de oyun mekaniği rehberi hazırladık.

Yetenekler (Abilities)

abilities

Üstte gördüğümüz yerde kahramanımızın özellikleri ile hemen seçtiğimiz aktif yetenekler yer alır. Yerlerini istediğimiz gibi değiştirebiliriz.

Z             : Binek.

Q-W-E : Temel yetenekler.

R            : Heroic Ability/Ultimate Skill

D            : R ile B arasında gördüğümüz ise Trait, yani pasif yeteneğimizdir. Bazı kahramanlarda aktif olur ya da özellikler ile aktif hale gelir, aktifse kullanma tuşu D’dir.

B            : Hearthstone bizi Altar’a, yani üsse ışınlar.

talents

Özellikler (Talents)

Oyun içi her seviye artışında istatistiklerimiz ve yeteneklerimizin yaptığı hasar artar. Bunlar kahramandan kahramana değişim gösterir. C tuşuna basarak istatistiklerimizi görebiliriz.

Seviye atlamak sadece bundan ibaret değildir tabii ki. 1, 4, 7, 10, 13, 16 ve 20. seviyelerde bize ‘Talent’lar, Türkçeleştirecek olursak da özellikler sunulur. Bu özellikler, yeteneklerimizi güçlendirir ya da farklı şekilde kullanmamıza olanak sağlar. Nasıl hasar çıkartacağımızı, takım arkadaşlarımıza yapacağımız can desteğini arttırmayı ya da alınan hasarı azaltmayı bu oyunda eşyalarla değil, bize sunulan özelliklerle gerçekleştiriyoruz. 10. seviyede ise Heroic Ability, bilinen adıyla Ultimate Skill’imizi seçiyoruz.

Peki özelliklerimizi nasıl seçmeliyiz ? Bu sorunun cevabını birçok etken oluşturuyor. Karşı takımda bulunan kahramanlara ve onların kullandıkları özelliklere dikkat etmemiz, ona göre bir build yapmamız gerekir. Her kahraman ve maç için ezbere bir build olduğunu söyleyemeyiz. İlerleyen günlerde kahramanlar için build’lerimizi de hazırlayacağız.

Binek (Mount)

Oyunun en güzel mekaniklerinden biri olan binek, hasar almadığımız sürece bize %40 hareket hızı kazandıran bir araçtır. Bineğimizi Z’ye basarak kullanıyoruz. Bazı kahramanlarda mount yerine  uçma (Falstad), takım arkadaşına ışınlanma (Brightwing) ya da binek kullanmadan daha hızlı koşma mevcuttur (Azmodan, Diablo, Zagara). Satın aldığımız fiyakalı bir bineğimiz varsa, kahraman seçim ekranında sol alttan Mounts’a basarak seçebiliriz.

Görünürlük

Oyunda çimene ve sisli kısımlara girdiğimizde kahramanımızın üstünde bir göz belirir. Gözün beyaz olması karşı takıma görünmez, kırmızı olması ise karşı takıma görünür olduğumuz anlamına gelir.

görünürlük1
görünürlük2

Görüş Kulesi (Watchtower)

Ele geçirmiş takıma belli bir alanda görüş sağlar.

Kamufle olmak (Cloak)

Heroes of the Strom’da, diğer oyunlarda görme fırsatı bulduğumuz tamamen görünmez olmak gibi bir özellik yok. Buna en yakın şey ise cloak, yani kamufle mekaniği. Nova ve Zeratul kahramanları pasif olarak atak yapmadıkları veya hasar almadıkları sürece kamufle kalır, bunun dışında belli kahramanlarda (Sgt. Hammer, Slyvanas) olan özellikler ile kendimizi ya da takım arkadaşlarımızı (Tyrande) geçici şekilde kamufle edebiliriz.

Kamufle olan kahramanlar hareket ettiği veya sabit durduğu yerde görüntüde bir bozulma efekti bırakır. İlk bakışta zor ya da alışılmadık gelebilir fakat bir süreden sonra kolay fark edileceğini göreceksiniz. Karşı takımda Nova ya da Zeratul olduğunda tembihli hareket etmeli, onların haritada nerede olduklarına, nereye doğru yol aldıklarına dikkat etmeliyiz.

Kamuflenin ortadan kalkması için alan hasar veren yeteneklerimizi kullanmamız gerekiyor. Bu yetenekleri başarılı şekilde kullanıp hasar verdiğimizde kamufle ortadan kalkar. Bunun dışında Tassadar’ın kendisi, Trait yeteneği ile kamufle mekaniğinin en iyi ilacıdır. Kule ve kaleler kamufleyi açığa çıkarmaz. Kulemizin altında Hearthstone atarken bile tetikte olmalıyız.

Yapılar (Siege)

siege

Siege kelimesi, oyun içinde paralı askerler, minyonlar ve binaları kapsar. Tab’a bastığımızda skor tablosunda gördüğümüz Siege Damage ise bunlara yapılan hasarın toplamına denk gelir. Diğer MOBA oyunlarından farklı olarak, yetenekler de binalara hasar verir. Oyundaki binalara göz atalım.

  • Healing Fountain: Can çeşmesi. Büyük bir miktarda can ve mana yenilemesi yapan çeşmemiz. 100 saniye bekleme süresi var.
  • Fort: Kale. 20 mermisi vardır ve ana binadan sonra yıkılması en zor yapıdır. 40 mermisi vardır ve bu mermilere maruz kaldığımızda hareket hızımız %40 yavaşlar. Düşman kalesini yıktığımızda XP ile ödüllendiriliriz. Kalelerden en az birini yıkmadan Core’a saldıramazsınız. Düşman Core’a yakın olan kaleyi yıkan takım artık minyonlarla beraber Catapult(Mancınık) çıkartmaya başlar.
  • Tower: Kule. Kalenin ve kapının yanlarında olmak üzere kale başına toplam 3 adet kule bulunmakta. MOBA’lardaki klasik kuledir. İlk önce minyonları, sonra da varsa takım arkadaşına saldıran düşman kahramanı hedef alır. Yıktığımızda XP ile ödüllendiriliriz.
  • Wall ve Gate: Duvar ve Kapı. Bunlar ise görüş ve geçiş imkanı sağlar.

Dipnot: Yukarıdaki resimde görünen şapkalı büyücü minyonu öldürdüğümüzde üzerinden küçük miktarda can ve mana yenileyen küre düşer.

Kiralık askerler (Mercenary Camps)

Oyunda rakip takıma saldırı yaparken veya savunma hatlarını oyalamak için yanımıza alabileceğimiz, yardımcı kiralık askerler bulunur.

boss

Boss: Tarafsızdır, haritanın ortasında bulunur. Bulunduğu koridora çok güçlü bir baskı kurar. Grave Golem ile karıştırılmamalıdır. Aynı işlevi görürler fakat Grave Golem’in vereceği hasar ve sahip oldukları can miktarı, yer altından toplanan kuru kafa sayısına bağlıdır. (Haunted Mines).

bruiser

Bruiser Camp: Dört adet şövalyenin bulunduğu kamptır. Aralarında en az cana sahip büyücü, şövalyelerden birisine kalkan verir. Bu yüzden de kampın hızlı temizlenmesi için ilk olarak büyücü öldürülmelidir.

siege camp

Siege Camp: Tuttukları taşları atarak koridor ittirirler. Kule menziline yakalanmadan taşlarını atabildikleri için bu ikiliye dikkat etmelisiniz.Nazmi Yazıcı

Nazmi Yazıcı

http://twitch.tv/beyazpiyon