League of Legends

5Mid Meta: Ormancı Ezreal

Son dönemde oldukça sık gördüğümüz Ezreal orman seçiminin nasıl popüler hale geldiğini artıları ve eksileriyle birlikte inceledik.

Geçmiş dönemlerde çok nadir de olsa ormanda seçildiğini gördüğümüz Ezreal, takım için pek faydalı olamaması sebebiyle iyi bir tercih haline hiçbir zaman gelememişti. En güçlü olduğu dönemlerde dahi Ezreal’ın ya nişancı, ya da orta koridor pozisyonlarında oynandığına şahitlik ediyorduk. Rünbıçak orta koridor şampiyonlarının broken olduğu dönemde bilindiği üzere bu pozisyonda en fazla Ezreal tercih ediliyordu. Profesyonel sahnede o dönemin en popüler seçimi olan şampiyon, yasaklanmadığı takdirde kesin olarak kilitleniyordu. Şimdi ise Ezreal orman seçimi yavaş yavaş popüler hale geliyor. Bundan bir kaç ay önce eski profesyonel LoL oyuncusu scarra’nın yayında denediği ve iyi bir iş çıkardığı Ezreal orman, şimdiki ününe ise LPL’de kavuştu.

Team WE ile Invictus Gaming arasında oynanan serinin ikinci maçında Condi’nin orman pozisyonunda Ezreal’ı kilitlediğini gördük ve o günden beri bu seçim tekli dereceli sırada çokça yapılıyor. Her ne kadar WE maçı kaybetmiş olsa bile Condi’nin Ezreal ile ilk kanı alması ve böylesine ilginç bir tercih yapmış olması oyuncuların ilgisini çekmeye yetti. Gelelim bu seçimin artıları ve eksilerine. Öncelikle orman Ezreal doğru rün ve kabiliyetlerle ormanı rahat bir biçimde dönebiliyor. Gerek Q yeteneğinin kısa bekleme süresi, gerekse de pasifinden gelen saldırı hızı şampiyona bu konuda oldukça yardımcı oluyor. Ayrıca 3. seviye olması ve E yeteneğinin açılmasının ardından Ezreal’ın counter jungle yapması veya rakibin bu yönde hamlesine karşı kendini kurtarması oldukça kolay oluyor. Yine böylesine mobilite veren yeteneği Ezreal’a koridorlara baskın konusunda da avantaj sağlıyor. Kırmızı güçlendirmeyi alışının ardından koridora gidip düz vuruş ve Q yeteneği atan Ezreal, etki sağlamayı başarıyor. Seçimin eksi yanlarından en önemlisi ise şampiyonun şu an en güçsüz dönemlerinden birinde olması. Güçlü olduğu zamanlar nişancı pozisyonunda sık sık gördüğümüz şampiyon şu an için istenen hasara sahip değil. Bir diğer eksi nokta ise şampiyonun mana problemi ve çok kırılgan olması. Sonuç olarak oynaması keyifli olan orman Ezreal, çok riskli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Tank şampiyon ve kalabalık kontrolü fazla takımlara karşı bu seçimin oldukça işlevsiz kaldığını söyleyebiliriz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir