League of Legends

5Mid Meta: Yadigar Kalkan ve Şifa Taşkını nişancı

Riot Games

Yeni rünlerin gelmesi ile birlikte alt koridor metası da alt üst olmuş durumda. Şu anda tüm nişancılar tamamıyla hasar odaklı oynuyor. Dolayısıyla defansif eşyalar ve rünler de arka planda kalıyor. Son günlerde ise bu durumdan bıkan oyuncular yaratıcı bir çözüm getirmiş gibi gözüküyor: Şifa Taşkını+Yadigar Kalkan.

Hali hazırdaki metada Jhin, Miss Fortune ve Ezreal gibi şampiyonlar erken ve orta oyunu domine ediyor. Hal böyle olunca oyun başında zayıf olan fakat oyun sonunda patlama yapan Vayne ve Kog’Maw gibi şampiyonların koridor aşaması fazlasıyla zorlu geçiyor. Şifa Taşkını ise Zafer yerine şu sıralar tercih ediliyor. Rünün özelliği ise şu:

Şifa Taşkını: Maruz kaldığın fazlalık iyileştirme en fazla 10 + toplam can miktarının %10 kadarına eş değer bir kalkan oluşturur. Kalkan, kendi kendine uyguladığın fazlalık iyileştirmenin %40 kadarı veya takım arkadaşlarının sağladığı fazlalık iyileştirmenin %300 kadarından oluşur. 

Tek başına Şifa taşkınının çok işlevi yok. Fakat Yadigar Kalkan ve sonrasında yükseltilen Targon’un Heybeti ile nişancılar ciddi bir kalkan alıyor. Şifa Taşkını’ndan gelen yaklaşık 200 kalkan ile görevi tamamlandığında Targon’un verdiği 300’lük kalkan, Vayne ve Kog’Maw gibi şampiyonların oyun ortasında büyücülerden “tek” yemesini engelliyor.

Doran’ın Kalkanı ilk 10 dakikada Yadigar Kalkan’dan daha işlevsel gibi gözükse de Yadigar sayesinde koridora üç iksir ile gitme imkanımız da doğuyor. Oyuncular genellikle ilk üsse döndüğünde Targon’u satın alıyor ve eşyanın iyileştirmesinden uzun bir süre faydalanabiliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir