League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 5.12 yaması

Dünya Şampiyonası’nın yaklaştığı bu zamanlarda, Riot Games, 5.12 yama notlarını yayınladı. Büyük değişiklik yaşayan şampiyonlar olarak Ekko ve Ryze gözümüze çarpsa da, genel olarak yapılan diğer değişiklikleri ufak çaplı değişiklik olarak nitelendirebiliriz.

Ne yazık ki yeni şampiyon bu yamada oynanabilir durumda olmayacak. Her ne kadar Tahm Kench için çok heyecanlansak da, kendisini biraz daha beklemek zorunda kalacağız.

Dilerseniz 5.12 yamasındaki önemli detayları aktarmaya başlayalım.

 • Rework geldiğinden beri, Ashe, inanılmaz güçlü bir konumda, Yeni Q’su oldukça etkili ve Q yeteneğini kullanmak için gereken yükler kolayca birikiyor. Özellikle de W yeteneği olan Yaylım Ateşi’nin hasar verdiği her birim için 1 yük toplaması, Ashe’i oyunda eski popülerliğine taşımıştı. Bu yamadaki değişiklikten sonra Ashe artık her yeteneği ya da otomatik saldırısı için 1 yük toplayacak. Yine de bu değişiklik şampiyonun popülaritesine/etkinliğine zarar verecek gibi durmuyor.
 • Braum, değişen tank metasında ve takım kompozisyonlarının değişmesiyle eski popülerliğini kaybetti. Bu yamada ise güzel bir buff alan Braum’un Q yeteneği olan Buz Yanığı’nın mana bedeli azalırken verdiği hasar arttı. Braum’un çok değerli pasifi ile şampiyon, artık alt koridordaki takaslarda çok daha değerli bir şampiyon olacak.
 • Riot Games’in uzun zamandır çıkardığı en eğlenceli ve oyun içi mekanikleri değişik şampiyon olan Ekko ise bu yamada büyük bir nerf yedi. Şampiyonun LCS’deki etkinliği ve soloq’daki inanılmaz kazanma yüzdesi, şampiyona nerf geleceğinin göstergesiydi. Seviye başına kazandığı mana artarken, taban saldırı hızı düşürülen Ekko’nun seviye başına kazandığı atak hızı da arttı. Pasifinin ve Q yeteneğinin hasarı düşürülürken, ultisinin verdiği hasar alanı azaltıldı ve mana bedeli getirildi. Ekko’nun bu nerften sonra popülaritesinin düşeceğine kesin gözüyle bakıyoruz.
 • Bir zamanların orman kraliçesi olarak bilinen Elise, bu yamada küçük ama etkili bufflar aldı. Örümcek Hali’nin W’sunda artık iyileşme yok, onun yerine R’de var. Örümcek İnişi artık indikten sonra yapılan R saldırılarından ilave hasar ve iyileşme etkileri kazandırıyor. Bu değişiklikler Elise’in popülaritesini çok etkiler gibi durmuyor, ama meta değiştikçe kendisini tekrar profesyonel oyunlarda göreceğimize dair inancımız tam.
 • Uzun zamandır unutulan şampiyonlardan birisi de Galio. Ne var ki bu yamada aldığı buff, yamadaki en büyük buff olabilir. Ultisinin taban hasarı azaltılırken bonus hasarı inanılmaz derecede artmış bulunmakta.
 • Şu sıralar en popüler ormancılardan birisi olan Gragas ise bu yamada ufak bir nerf yedi. Taban can yenilenmesi azaltılan ve Q’sunun yavaşlatma oranı azaltılan şampiyonda, Q yeteneğinin bekletildiğinde sahip olduğu yavaşlatma etkisi arttırıldı.
 • Dünya Şampiyonası’nda oynanılacağını göreceğimiz neredeyse kesinleşen Jarvan da ufak bir buff aldı. E yeteneğinin bekleme süresi, seviyesi arttıkça azalırken yeteneğin ormandaki yaratıklarda yarattığı bir bug ortadan kaldırıldı. Şu sıralar dahi popüler olan Jarvan’ın bu buff’ı alması, kendisini tekrar profesyonel sahnede de göreceğimize dair en büyük indikatör.
 • Geçtiğimiz Dünya Şampiyonası sırasında popüler olan başka bir şampiyon da Jax’tı. Aldığı nerflerden ve metanın değişmesinden sonra pek oynanılmayan şampiyonun ultisinin verdiği ilave zırh ve büyü direnci arttırıldı. Jax da tekrar popülerleşecek şampiyonlar kervanına böylece katılmış oldu.
 • Soloq da halen oynanan Lux ise oyun içi mekanikleri değiştirecek ufak bufflar aldı. W’su anında kalkan verirken Q’suna ise hedefine varmadan önce patlaması için komut verebileceksiniz.
 • Bu yamadaki en önemli değişik ise Ryze’a geldi. Pasifinin bekletme süresini azaltma özelliği kaldırılırken, genel olarak bütün yeteneklerinin hasarı azaltıldı. Profesyonel sahnedeki Ryze baskınlığını sonlandırma amaçlı yapılan bu nerf, Ryze’ın eski seçilmeme dönemlerinin başlangıcı olabilir.
 • Üst koridor metasında oldukça tercih edilen Trundle’a da ufak bir buff geldi. Ultisinin can çalma yüzdesi arttırılan Trundle’ın popülerliğinin değişeceği ise pek olası gözükmüyor.

Oyun içindeki en önemli değişiklikler bunlar olarak göze çarparken, detaylı yama notlarını ise League of Legends Türkiye’nin resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir