League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 5.15 yaması

Çok fazla değişiklik göze çarpmasa da, bazı şampiyonlarda yapılan değişiklikler ile oyundaki metayı doğrudan etkileyebilecek olan 5.15 yaması dün itibari ile Riot Games tarafından yayınlandı. Tüm yama içerisinde buff sayılabilecek tek değişiklik Teemo’ya gelirken, Ekko, Sivir ve Nidalee’ye gelen değişiklikler büyük nerf olarak nitelendirilebilir.

Dilerseniz hızlıca 5.15 yamasında öne çıkan detaylara göz atalım:

  • Bilgewater etkinlikleri kapsamında “ölen” ve oyunda devre dışı bırakılan Gangplank, bu yama ile tekrardan oynanabilir durumda olacak.
  • Tüm yetenek seti ve görüntüsü değişen Fiora’nın yeni özelliklerini geçtiğimiz günlerde yazmıştık. Bu yamada ise yeni Fiora’yı oynayabileceğiz.
  • Yamadaki en önemli değişiklik Ekko üzerinde gerçekleşti diyebiliriz. Pasif özelliğinin tüm özellikleri nerf yiyen şampiyonun W yeteneği olan Paralel Yakınsama artık daha az kalkan verirken, ultisi de daha az can yenileyecek. Ekko’nun ne kadar etkili bir şampiyon olduğunu ilk çıktığı andan gözlemlemiştik. Görünen o ki Riot, şampiyonu OP halinden çıkartıp dengeli bir şampiyon yapmaya çalışmakta. Profesyonel sahneden ormancı rolünde gördüğümüz Ekko’yu artık daha az göreceğimiz kesin.
  • Diğer bir önemli değişiklik ise Nidalee’ye geldi diyebiliriz. Q yeteneğinin uygulama süresi yükseltilirken verdiği hasar da önemli ölçüde azaltıldı. W yeteneğinin verdiği harita görüşünün çapı da önemli şekilde düşürülen şampiyonun popülaritesi, Q yeteneğine gelen nerften dolayı kesinlikle azalacaktır.
  • Sivir’in oyun içerisindeki etkisinin ne kadar çok olduğunu daha önceden incelememizde yazmıştık. Bu yamada Sivir’in en önemli yeteneği olan ultisi büyük bir nerf aldı. Oyunun başlarında etkisi büyük olan ve ejder savaşlarını Sivir’in olduğu takımın kazanmasını sağlayan hız özelliği, artık oyunun erken safhalarında eskisi kadar fazla değil. Seviyesi arttıkça gücü yerine gelse de, Sivir’in eski dominantlığı azalacaktır. Ne var ki ultisinin verdiği hız özelliği azalsa da, şampiyonu profesyonel sahnede görmeye devam edeceğimizden şüphe yok.
  • Oyunda en sevilmeyen karakterlerden olsa da en çok oynanan şampiyonlardan olan Teemo’ya, bu yamada ufak bir buff geldi diyebiliriz. Şampiyonun pasifi olan görünmezlik yeteneği artık çimenlerde daha hızlı aktif olurken, kazandığı atak hızı da daha fazla olacak. Ultisinde de önemli değişiklikler gerçekleşen Teemo’nun ultisinin uygulama alanı genişlerken, eğer bir mantarın üzerine tıklayıp ultinizi kullanırsanız, yeni mantarınız Ziggs bombaları gibi sekecek ve öyle yerleşecek.

5.15 yamasıyla birlikte gelen önemli güncellemeler bunlar olurken detaylı yama notlarını League of Legends resmi sitesinden okuyabilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir