League of Legends

5Mid Özetliyor: LoL 9.5 yaması

Riot Games

Yeni Kayle ve Morgana’nın da yayınlandığı 9.5 yaması, birçok farklı güncellemeyle birlikte görücüye çıktı.

Yeni yamada RURF modunda şampiyonların neredeyse hepsine ufak tefek değişiklikler geldi. Gelnelde hasar odaklı olan bu değişikliklerin yanı sıra yeni kostümler de duyuruldu. 9.5 güncellemesinin getirdiği yenilikleri haberimizde bulabilirsiniz.

Şampiyonlar

Geçtiğimiz yamalarda çok önemli dengelemeler alan Akali, bu yamada pasif, W, E ve R yeteneklerine bazı güçlendirmeler ve dengelemeler aldı. Artık bir şampiyona yetenek isabet ettirdiğimizde çıkan halkanın hem kenarında hem de dışında aldığımız hareket hızı süresi 1.25 saniyeden 2 saniyeye çıkarıldı. Şampiyon, W yeteneği açıkken kulelerin görüş menzili yerine saldırı menzili içindeyken görülecek. Ayrıca E yeteneğinin ilk kullanım hasarı artarken ikinci kullanım hasarı düştü. Ultisinin ise bekleme süresi azaldı.

Neeko, E’sine aldığı güncellemeyle arttık rakipleri silahsiz bırakmıyor. Ayrıca şampiyonun E’si, karışıklığı gidermek için ilk isabet ettiği rakip ve diğer rakipler olarak ayrılacak. Sabitleme süresinde ise bir değişiklik olmayacak.

9.5’le birlikte bir başka güncelleme ise Rakan‘a geldi. Geçtiğimiz güncellemelerde neredeyse oynanılmaz hale gelen karakterin W’suna gelen iyileştirmeyle tekrardan metaya girmesi söz konusu. Şampiyonun W’sunun verdiği hasar 2. seviyeden sonra arttırıldı ve en önemlisi az da olsa yeteneğin atılma hızı yükseltildi.

Skarner‘a gelen güncellemeyle artık şampiyonun kırmızı güçlendirmenin yanında bulunan iğnelerinin yerleri, hem kayacılların hem de keskingagaların menzilinde olacak. Böylelikle şampiyonunun orman temizleme hızı ve izleyeceği yol bir hayli değişecek. Pasife gelen bir başka güncelleme ise mini harita görüntüsüne geldi. İğneler artık haritada gözükmeyecek.

Yeni yamayla birlikte güçlenen şampiyonlardan bir diğeri ise Vi. Şampiyonun bütün yeteneklerine güncelleme getirildi. Pasifine gelen güçlendirmeyle artık azami canın %15’i kadar kalkan sağlıyor ancak bekleme süresi arttı. Q’suna ise dengeleme geldi ve artık şampiyonlar dışındaki birimlere fazla hasar vermiyor ve saldırı gücü düşürüldü. W’sunun saldırı hızı artarken yetenek her tetiklendiğinde pasifin devreye girme süresi 3 saniye azaldı. E’si artık kritik hasar verebiliyor. Şampiyonun ultisinin bekleme süresi artarken ikincil hedefleri daha uzağa savurabiliyor.

Yapılan diğer basit güncellemeler Chogath, Dr. Mundo, Gangplank, Graves, Jhin, Nunu, Tryndamere, Sylas, Yorick ve Reksai‘ye geldi. Chogath‘ın E hasarı arttırılırken Dr. Mundo‘nun E’sinin ileriki seviyelerdeki büyü direnci arttırıldı. Gangplank‘in fıçı ve ulti hasarı arttı. Graves‘ gelen basit değişiklik saldırı gücüne geldi. Şampiyonun taban saldırı gücü 3 arttırıldı. Jhin‘in Q hasarı çok az arttırılırken Nunu‘nun hem taban canı düştü, hem de Tüket yeteneğinin verdiği iyileştirme azaldı.

Tryndamere, pasifine aldığı ufak değişiklikle ileriki seviyelerde kritik vuruş ihtimali sınırı arttırıldı. Zaten hali hazırda güçlü olan Sylas‘ın ise W yeteneğiyle yaptığı iiyleştirme etkisi arttı. Profesyonel arenada son zamanlarda tercih edildiğini gördüğümüz Yorick‘in ulti hasarı az da olsa düşürüldü. Reksai‘nin ise ultisinde bulunan hasar hatası giderildi ve artık ultisi belli durumlarda çift hasar vurmuyor.

Rünler

Artçı Şok’un direnç süresi düşerken Yenilmez’e yeniden güncelleme geldi. Rünün Değişken Kuvvet özelliğine gelen dengelemeyle birlikte geç oyunda etkisi azalacak ve tetiklenme süresi uzayacak. Son güncelleme Biç Devir’e geldi. Fazla tercih edilmeyen bu rüne gelen güçlendirme ilave hasarının artmasıyla oldu. Yapılan açıklamada Son Darbe ve Son Direniş’le daha iyi mücadele edebileceği belirtildi.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir