League of Legends

5Mid Meta: 7.4 yaması Vadi’ye nasıl yansıyacak?

League of Legends’ın sezon ortası güncellemelerinden olan 7.4 yaması Vadi’ye indi. Peki bu güncelleme Vadi’ye neler getirecek? Bu yazımızda, 7.4 yamasının vadiye getireceklerini incelediğimiz gibi götürecekleri üzerinde de durmaya çalışacağız. Yamanın getirdiği kilit değişimlere değinirken güncellemenin profesyonel sahneye yansıması üzerinde incelemeler yapacağız. Ayrıca, 7.4 yamasında yaşanan değişikliklerin koridorlar üzerindeki etkilerine bakarken, tekli dereceli yani SoloQ’da yaşanması muhtemel seçimlere ilişkin analizleri de eksik etmeyeceğiz.

Yamada yaşanan tüm değişikliklerin neler olduğunu merak ediyorsanız, 7.4 Yaması’nı incelediğimiz yazıya göz gezdirerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla beraber yazı genelinde yer alan istatistik bilgilerinin 2017 Bahar/Kış Mevsimi boyunca tüm bölgelerdeki liglerden elde edilen bilgiler olduğunu da ekleyelim.

Güncellemenin eşyalara yönelik değişimlerinde hedefte zırh deşme temelli eşyalara  yönelik dengelemeler bulunuyor. Youmuu artık 20 yerine 15 zırh deşme veriyor. Son Fısıltı’nın ilave zırh delme oranı %45’e çıkartılırken saldırı gücü oranı 10’a çekildi. Dominik Efendi Hürmetleri‘nin ekstra hasarına ihtiyaç duyuyorsanız karşınızdakiyle 500 değil, 1000 azami can farkı olması gerekli. Kara Balta‘nın yapımı değişirken verdiği can oranı 300’den 400’e çıkarıldı; ancak verdiği saldırı gücü 40’a düşürüldü.

Vadi’nin profesyonel kısmında değişim sinyalleri

Yukarıda yazdığımız 7.4 yaması kilit değişimlerinin profesyonel arenaya nasıl yansıyacağı ise tam anlamıyla bir gizem. Ancak Vadi’nin profesyonel kısmında fiziksel hasar şampiyonlarının bu yamadan etkileneceği kesin.

Anlık hasar bakımından orta koridorun bir numarası olan ve %39’luk bir seçilme oranına sahip olanın Corki‘nin oynanma oranında bir düşüş görüleceğini söylememiz mümkün.  Yüksek anlı hasara sahip olan ve dürtme kompozisyonlarında Füze Salvosu’yla iyi iş çıkartabilen Corki’nin takım kompozisyonlarında yeri artık eskisi kadar garanti değil. Seçim yasaklama ekranını ilk bölümünde takımlar tarafından gözü kapalı seçilen Corki’nin değerinde bir düşüş olması ihtimal dahilinde. Orta koridorun geç aşama şampiyonlarından olan ve %51.8’lik oranla yasaklanan Ryze‘ın aldığı dengeleme ise şampiyonun değerini yerinden oynatacak düzeyde değil.

Corki ve Ryze’ın dengeleme aldığı orta koridorda LeBlanc‘ın altını bir kez daha kalın olarak çizmek gerekli. LeBlanc kritik bir öneme sahipti, bu dengelemelerden sonra değeri kesin olarak arttı. Orta koridorda bugüne kadar en çok oynanan Corki ve Ryze’ın aldığı zayıflatmalar diğer orta koridor şampiyonlarının Vadi’ye yeniden dönmesi için bir fırsat niteliğinde. Aldığı dengelemeler sonrasında metadan düşen Viktor‘un sahneye yeniden dönüşü pek sürpriz olmaz. Ayrıca, kontrol büyücüsü denince her zaman ilk sırada yer alan Orianna da artık daha çok seçilmeye başlanabilir.

Alt koridorda şüphesiz en popüler nişancı olan ve %91.8’lik oranla yasaklama seçim ekranında ya yasaklanan ya da seçilen Varus‘la ilgili de iyi şeyler söylemek mümkün gözükmüyor. Değişen başlangıç eşya setiyle oyuna uzun kılıç + 3 iksir ile başlayan Varus’u artık koridorda zor dakikalar bekliyor olacak. Zira Kumandanın Kan Hırsı kabiliyetinin verdiği can çalma miktarı %15’e çekildi ve takaslardan sonra canını doldurmaya çalışan Varus’un bundan etkilenmesi bir hayli yüksek. Öte yandan Varus’un eşya setinde yer alan Youmuu’nun Hayaletkılıcı’na olan dengeleme de şampiyonun profesyonel sahnedeki seçimini olumsuz etkileyecek durumlardan başka bir tanesi.

Alt koridordan devam edelim. Geçen sezonun metadaki en önemli nişancısı olan ve bu sezon bütünüyle meta dışı kalan Lucian‘ın geleceği şu an itibariyle belirsiz. Savaş Şevki kabiliyetinin güçlendirilmesi ile nişancılar arasında bu kabiliyeti en verimli biçimde kullanabilen şampiyon olan Lucian’ın metaya göz kırptığı bir gerçek. Öte yandan, Youmuu’nun dengeleme alması ise ağırlıklı olarak Youmuu’lu eşya düzeniyle oynanan Lucian’ın işini bu açıdan bakıldığında zorlaştırıyor. Piltover’ın nişancı güzeli Caitlyn‘ın yeniden seçilmeye başlanması ise hayli yüksek ihtimal. Kurulan takım kompozisyonlarının dışında kalan ve bu sezon %16.4’lük düşük seçilme oranına sahip Caitlyn’ın Savaş Şevki’nin güçlenmesiyle bu seçilme oranını arttırması kesin gibi

Metanın en güçlü ormancıları olan Graves ve Rengar‘ın zırh deşmede yaşanan değişikliklere paralel olarak etkilerinin zayıflayacağını söylememiz gayet yerinde olur. Youmuu’da ve zırh deşme temeline dayanan İsabet kabiliyetindeki dengelemeler bu şampiyonların  kabadayılıklarına bir nebze olsun dur diyecek gibi gözüküyor. %57.2 ile Vadi’de en çok seçilme oranına sahip olan Kha’Zix ise yaşanan değişikliklerden bir nebze olsun kârlı çıkmış gibi. Kara Balta’da yaşanan can değişimi çekirge için güzel bir haber, kırılgan olan Kha’Zix artık daha fazla hayatta kalma şansına sahip.

Orman metasının mevcut metada fiziksel hasara dayalı şampiyonlar odaklı oynanması kısır bir orman metasına sebep oluyor. Graves ve Rengar’ın eşyalara paralel olarak düşüş göstereceğini söylememiz mümkünken, Kha’Zix ise bu durumdan en çok faydalanacak şampiyonmuş gibi gözüküyor. Hali hazırda%31’lik seçilme oranına sahip Lee Sin’i daha aktif görmeye başlayabiliriz. Lee Sin’e alternatif olarak bu sezon 96 karşılaşmada oynanan Rek’Sai de farklı bir eşya setiyle orman rotasyonunda daha üst sıralara çıkabilir. Kara Balta’daki değişim Hydra + Kara Balta eşya setiyle Rek’Sai’yi çok farklı bir hâle sokabilir.

7.4 yaması sonunda en kazançlı şampiyon ise Jayce gibi gözükmekte. Kara Balta, Son Fısıltı ve Dominik Efendi Hürmetleri’nde yaşanan değişimler üst koridor Jayce’i daha da oynanabilir bir hale getirebilir. Üst koridorda hali hazırda zaten üstünlüğü bulunan Jayce’in, bu eşyalardaki değişimler sonrasında yasaklama ekranında artık daha fazla yasaklanacağını görürsek şaşırmayacağız. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var, zırh deşme eşyalarındaki değişimler geç vadede oyuna yansıyacak türden nitelikte. Yani, üst koridor Jayce’inde Kara Balta + Dominik Efendi Hürmetleri’nin eşya setinde yer alması demek, orta oyundan itibaren Jayce’in hem ayrık ittirmede hem de takım savaşlarında karşısına gelecek rakipleri çok zorlayacağı anlamına geliyor.

Destekler için de güzel bir haber var. Zyra, Malzahar, Miss Fortune ve Karma gibi kırılgan desteklerin revaçta olduğu metada, alt koridor kamplamalarında desteklerin geri düşürülmesi sadece skor olarak değil, seviye olarak da geri düşürülmesi anlamına geliyordu. Artık seviye olarak geri düşen desteklerin asist veya skor alması onların ekstra deneyim almasını sağlıyor.

Daha agresif bir alt koridora doğru

Takımların mevcut oyun planlarında alt koridor ikilileri proaktiflikten uzak reaktif bir plan dahilinde oyuna katkıda bulunuyor. Bu durum da alt koridorda daha az takas, daha çok minyon anlamına geliyor. Birçok karşılaşmada orta oyuna kadar alt koridor ikililerinin herhangi bir takasa bile girişmeden sadece minyon biçmeye yönelik oynadığına şahit olduk. Bunun dışında, yaşanan takaslar sonrasında ise Kumandanın Kan Hırsı kabiliyetinin getirdiği ve eksik cana oranla can çalmayı kolaylaştıran özellik, koridorda herhangi bir tarafın baskın olmasını zorlaştırıyordu. 2017’de nişancı olmak terimine paralel olarak alt koridor ikililerinin bu sebeple böyle stratejiyle oynadığı doğru bir gerçek; ancak kimse sıkıcı alt koridor ikilileri görmek istemiyor. Belki de aynı durum yine devam edecek. Ancak 7.4 yamasında iki kilit nişancı kabiliyetinde değişim yaşandı. Kumandanın Kan Hırsı’nın can çalma miktarı %20’den %15’e düşürülürken, agresif alt koridor ikililerin daha çok etkisini arttırmak amacıyla Savaş Şevki’nin etki süresi 6 saniyeden 8 saniyeye çıkartıldı. Bu durum şu anlama geliyor, agresif alt koridorların kapısı yeniden açılmaya başlıyor.

İlk kule kanına ufak bir dengeleme

İlk kule kanı 7.4 yaması öncesine kadar toplamda 675 altın veriyordu ve her takım üyesi ekstra 25 altın daha kazanıyordu. İlk kule kanının getirdiği 675’lik altın miktarı 600 altına çekildi ve artık tüm takım üyeleri ekstra 25’er altın almayacak. İlk kule kanından elde edilen altın miktarına yönelik yapılan bu dengeleme, kule rotasyonlarını etkileyecek düzeyde değil. Ancak bu dengelemeyle kuleyi alan tarafın kar topu etkisi yaratmasının önüne bir nebze olsun geçilmek isteniyor. Üst koridorda tek başına alınan kule sonrasında yaşanabilecek farkları düşünürsek mantıklı bir hamle gibi gözüküyor.

Egemenlik fiziksel hasar şampiyonlarına mı geçti?

Evet SoloQ’dayız. Yaşanan bu değişimler sonrasında SoloQ’da tank oynamak için sağlam sinirlere sahip olmak gerekli. Zira, Dominik Efendi’nin Hürmetleri, Kara Balta, Son Fısıltı ve Dev Katili’nde yaşanan değişimler tank oynayanların zırhlarını paramparça edecek cinsten değişimler. Üst koridorda Jayce, Pantheon, Fiora, ve Darius eşyalarda yaşanan değişimlere bağlı olarak seçilebilecek en mantıklı şampiyonlar gözükürken, orta koridorda oklar Talon, LeBlanc ve Zed‘i gösteriyor.

Profesyonel sahneyi derinden etkileyecek değişikliklerin SoloQ’da çok daha büyük etkileri olacağına ise hiç şüphe yok. Cho’gath’ın önemli bir iyileştirme olması üst koridor tank havuzunu genişletirken, Shaco’nun aldığı nerf ile ormanda tercih edilme oranının ciddi oranda düşeceğini söyleyebiliriz.


Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir