League of Legends

Beklenen şampiyon Ao Shin’in akıbeti belli oldu

League of Legends oyuncuları arasında bir şehir efsanesi haline gelen Ao Shin’in son durumu, Riot Games’in oyun geliştiricileri blogunda yapılan bir bilgilendirme ile açıklığa kavuştu. Şampiyonu ilk kez 2013 yılında duyuran Riot Games, karşılaştıkları problemler nedeniyle Ao Shin’in duyurulduğu gibi oyuna gelmeyeceğini, ona çok benzeyen Aurelion Sol şampiyonunun yılın ilk yarısında çıkacağını söyledi.

Ao Shin’in şampiyon önizlemesi 2013 yılında paylaşılmış, fırtına ejderi şampiyonun yetenekleri hakkında ufak da olsa bilgi verilmişti. O zamandan beri şampiyon ile alakalı hiçbir bilgi vermeyen Riot Games, Ao Shin’in gizemini de isteyerek/istemeyerek arttırmış oldu.

ao-shin-abilities

Yapılan açıklamaya göre Ao Shin olarak tanıtılan şampiyon oyuna gelmeyecek. Fakat 2016 yılının ilk yarısında bir ejderha şampiyon çıkacak ve adı kesin olmamakla beraber Aurelion Sol olacak. İki yıllık süreç içerisinde yetenek seti sürekli olarak değişen şampiyonun farklı bir yetenek setine sahip olacağı da hemen hemen kesin. Ao Shin’in nasıl bir değişim geçirdiği ise yapılan açıklamada şu şekilde anlatıldı:

Birincisi: Ao Shin’in yetenek seti, beklentileri karşılayamamıştı. Bu, şampiyon ortaya çıkarma sürecimizin ilk adımlarında çok sık karşılaştığımız bir sorun. Bazen yaptığımız düzenlemelerle (“kâğıt üstündeki setlerin” ilerlemeyi sağlayacak iki veya üç yeteneğe sahip olması yeterli olabiliyor) çalışmalarımıza devam edebiliyoruz; ancak bazen de bütün konsepti rafa kaldırıp geri çekilmemiz gerekiyor. Bir şampiyonu, yeni bir bakış açısıyla tekrar ele alabileceğimiz zamana kadar askıya aldığımız bu duruma “dondurucuya kaldırma” adını veriyoruz.

İkincisi: Anında dönüş yapmanın hayati bir rol oynadığı LoL gibi bir oyuna, yılankavi ejderhalarınki gibi uzun bir gövde eklemeye çalışmak kendine özgü teknik sorunlar ortaya çıkarıyor. Yeterince zamanımız olduğunda, bu dönüş sorununu çözebileceğimizden emindik ama Ao Shin’in yetenekleri bir türlü uyuşmuyordu ve sonunda boşa gitme ihtimali olan onca mühendislik çalışmasına girmek istemiyorduk.

Son olarak (ve en dikkate değer madde de bu): Temel dayanaklarını gerçek anlamda geliştirmeden, kendimizi Ao Shin’e çok erken adadık. Ao Shin’i duyurduğumuz günlerde, aslında LoL evrenine özgü karakterler sunmaya nasıl devam edeceğimize karar vermek için şampiyon akışımızı yavaşlattığımız bir dönemdeydik. Bu dönemde çok şey öğrendik (öğrenmeye de devam ediyoruz!) ve Ao Shin’i aldığımız yeni derslerin ışığında değerlendirdiğimizde, “Bu karakter neden Runeterra’da ki? Amacı ne?” diye sormadan edemedik. Bu sorulara cevap arayışımızın sonunda bizi çok heyecanlandıran yepyeni bir tema ortaya çıktı.

Riot Games’in Ao Shin ile alakalı en büyük hatası muhtemelen şampiyon önizlemesinin çok erken bir zamanda yayınlanması ve beklentilerin bir anda artarak geliştirici ekibe baskı yapmasıydı. Teknik problemlerin de aktif rol oynadığı bu sürecin en azından sonlandırılması ve kullanıcılara bilgi verilmesi oldukça değerli. Ao Shin’in oyuna gelmeyecek olması üzücü, fakat kendimizi en azından yeni gelecek bir ejderha şampiyon ile teselli edebileceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir