League of Legends

5Mid Meta: Alt koridor Ziggs

League of Legends ile çok az ilgileniyor bile olsanız, son zamanlarda oyuncuların sıklıkla yakındığı APC Ziggs metasından haberdarsınızdır. Hali hazırda çok kötü bir durumda olan nişancı rolü, yüksek elodaki oyuncuların yaratıcılığı ile farklı şekillerde yorumlanmaya başladı. Yasuo gibi şampiyonların ADC rolünde oynanmasının ardından yeni trend ise APC Ziggs.

Sezon 7’nin başlamasına çok kısa bir süre kala, League of Legends’ta büyük değişiklikler yaşanıyor. Oyunun oynanış mekaniklerinin büyük oranda değişmesine alışmak oyuncuların ciddi zamanını alırken, Sezon 1’den beri görmediğimiz şeyleri Sezon 7’de görmeye başlıyoruz. Eski oyuncuların hatırlayacağı üzere ADC karakterlerin orta koridorda oynanması bir dönemin popüler trendlerinden birisiydi. Şimdi işler tamamıyla değişti ve APC (ap carry-yetenek gücü taşıyıcısı) karakterler ADC rolünde oynanıyor. Bu karakterlerden en popüleri ve OP’u ise Ziggs. Bu yazımızda öncelikle nişancı karakterlerin neden bu kadar zayıf olduğunu, Ziggs-APC’nin popülerleşme sebeplerini, şampiyonun alt koridorda nasıl oynanacağını ve karşınıza geldiğinde nasıl oynamanız gerektiğini açıklayacağız.

Devşirme ADC: Ziggs

En çok problem çeken sınıf olduğu tartışma konusu olsa da, nişancıların Sezon 1’den beri problemlerinden dolayı sürekli yakındığı bir gerçek. Çoğu zaman bu tür problemlerin çözüm yöntemi oyunun dramatik bir şekilde değişmesi oldu. Hatırlayacağınız üzere Sezon 6’nın başlangıcında büyük bir yama açıklandı ve hemen hemen her nişancı şampiyon yeniden tasarlandı. Yetenek kiti değişen şampiyonlar oyunda bir süre söz sahibi olabilse de, sezon sonlarına doğru karakterlerin ne kadar “işlevsiz” olduğu konusunda tüm oyuncular hemfikirdi. Yeni getirilen Anahtar Kabiliyet olan Heyulanın Cesareti ile işler daha da içinden çıkılamaz bir hal aldı.

Peki neden nişancılar bu kadar zayıf? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Bizim League of Legends olarak bildiğimiz oyun şu anki haliyle “League of Tanks” olarak oynanıyor. Eğer nişancı rolünde iseniz, yapmanız gereken çok şey bulunuyor. Öncelikle totem konusunda çok daha dikkatli olmak gerekiyor, zira siz daha 6. seviyeye ulaşmadan rakip ormancı 6. ya da 7. seviye olarak gelip rahat bir şekilde tam yetenek rotasyonu ile sizi öldürebiliyor. Özellikle Lee Sin-orman seçiminin bu kadar çok popülerleşmesinin nedenlerinden birisi bu. Nişancı olarak koridoru daha dikkatli oynamanız ve takım savaşlarını kusursuz bir şekilde çıkarmanız gerekiyor. Tabii ki Lux, Syndra ya da Zed gibi şampiyonların daha hiçbir yetenek kullanmadan sizi anında haritadan silme ihtimali de bulunuyor.

Alt koridor kulesinin daha kolay ölmesi ve oyuna getirilen “ilk kule kanı” ile koridor ittirme kavramı çok daha önemli bir hal aldı. Sıradan nişancılarla alt koridor kulesini almak 15.-20. dakikalar arasına kadar sarkabiliyor. Dahası bir nişancının iyi bir hasar çıkartabilmesi için en azından 4 eşyası ve rakibinden avantajlı olması gerekiyor. İşler umutsuz bir halde olsa da, alt koridorun yıldızı Ziggs’in bu tür problemleri bulunmuyor.

Ziggs’in başarılı olmasının ardında yatan birçok neden bulunsa da, en önemlisi ve kritik olanı koridoru kolay bir şekilde ittirme gücü. Q yeteneği ile rakibini çok basit bir şekilde dürtebilen şampiyonun W yeteneği Patlayıcı Lokumu, yüzde 25’ten az olan kuleyi yıkıyor. W yeteneğinin çok efektif bir şekilde kaçış mekanizması olarak kullanılması ise, Ziggs’i şu anki metada bulunan nişancılardan daha değerli bir yere koyuyor.

Nasıl oynamalı?

Ziggs’in popüler olma nedenlerinden birisi de oyunun erken safhalarında nişancılara nazaran çok daha fazla hasar çıkartabilmesi. Şampiyonun 12 saniye bekleme süresi olan pasifi Lich Boğan kadar hasar çıkartırken, her yetenek ile pasifinin bekleme süresinin azalması da Ziggs’in en büyük avantajlarından.

Şampiyonun erken oyun safhasında tek bir amacı bulunuyor: ilk kule kanı. Ziggs oynarken oyuncuların yapması gereken ilk şey minyon dalgasını sürekli bir şekilde itmek ve rakibini dürtmeye çalışmak. Seksek Bomba yeteneği minyon dalgası itme konusunda oyundaki en efektif yeteneklerden birisi olabilir. Bununla beraber Ziggs’in pasifinin kullanımı ve destek şampiyonu ile dürtme konusundaki sinerjisi ise koridorun rahat bir şekilde kazanmasına yol açabilir.

Baskın konusunda ise Ziggs, diğer nişancılar ile aynı hassaslığa sahip. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere W yeteneğinin kullanımı, şampiyonun baskından canlı çıkmasının anahtarlarından biri. Öte yandan şampiyonun takas konusunda da çok dikkatli olması gerekiyor. Bir Ziggs oyuncusu olarak sizin mentaliteniz Caitlyn ya da Draven gibi şampiyonlarla uzun süreli takaslara girmek olmamalı. Bir APC olarak Ziggs’in alan kontrolü yeteneği olan Sihirmayın Tarlası ile rakip nişancının harita hareketleri kontrol etmeli ve Seksek Bomba ile dürtmelisiniz.

Oyunun erken safhaları tamamlandıktan sonra Ziggs’i Jinx ya da Caitlyn gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı bu nişancılarda olduğu gibi Ziggs’te de amaç kule almak ve harita objektiflerine odaklanmak olmalı. Bu noktada yine W yeteneği devreye girerken, eşya seçimlerine bağlı olarak oyunun ilk dakikalarına göre çok daha hızlı bir şekilde kule yıkabilirsiniz.

Ziggs seçimi düşük elolarda oldukça riskli olarak gösteriliyor. Bunun nedeni ise takım kompozisyonu konusunda her zaman uyumun yakalanamaması. Örneğin APC-Ziggs’in olduğu bir takımda en azından bir adet AD şampiyon, tercihen de Fiora gibi yüksek hasarlı şampiyonlar tercih edilmeli. Şampiyonun desteği olarak ise seçenek çeşitliliği bulunuyor. Karma, Braum, Zyra ve Thresh gibi meta destek şampiyonlarının Ziggs ile uyumlu olması da şampiyonun seçilme nedenleri arasında.

Eşya konusunda ise herhangi bir AD eşyası tercih etmemek oldukça önemli. Dolayısıyla standart bir orta koridor-Ziggs eşya düzenli, APC rolü için yeterli. İdeal eşya dizimi ise şu şekilde:

Morello şampiyonun ihtiyacı olan manayı karşılarken, Luden’in Feryadı ise minyon temizleme mekaniğimizi geliştiriyor. Çizmelerle beraber üç eşyaya ulaştıktan sonra ana eşyalarını satın almış olan Ziggs’in sonraki seçenekleri ise tamamıyla duruma bağlı. Lich Boğan da birçok oyuncu tarafından şampiyonun pasifi ile müthiş uyumu yüzünden vazgeçilmez olarak görülürken, geri kalan eşyalar rakibe ve takımın durumuna göre şekillenebilir. En çok tercih edilen eşyalar ise Hiçlik Değneli ile Rabadon’un Şapkası. Opsiyonel olarak ise Zhonya’nın Kumsaati düşünülebilir.

Nasıl “ezilir”?

Şu andaki metada çok güçlü yanları olmasına rağmen şampiyonun da eksik tarafları bulunuyor. Koridor safhasını atlatabilmek, hatta önde geçirebilmek için tek bir şey gerekiyor: Ziggs’in yeteneklerinden kaçınmak.

Ne kadar güçlü olursa olsun Ziggs oyuncuları yeteneklerini tutturmaya bağımlı durumda. Koridor safhasında tutmayan her Q, nişancının hanesine yazılan bir artı olabiliyor. Alt koridorun en önemli kuralı bildiğiniz üzere takasları doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek. Yani klasik nişancı şampiyonlarından birisi ile oynuyorsanız, sık sık farenizle kaçınma hareketleri yapmak zorundasınız.

Şampiyona alınacak önlemlerden birisi de doğru eşya dizilimini gerçekleştirmek. Fakat bunun da zamanlaması çok önemli. Örneğin oyunun ilk 25 dakikasında herhangi bir büyü direnci eşyası satın alırsanız, hasarınız ciddi oranda düşecektir. Birçok nişancının yaptığı bu hataya düşmemek gerekiyor. Oyunun gidişatına bağlı olarak üçüncü eşyadan önce hiçbir şekilde bir nişancı defansif eşya almamalı.

Bunun dışında eğer üst koridor ya da orman oyuncusu iseniz sizin için yukarıda bahsettiğim şeyin tam tersi geçerli. Bir ya da iki hasar eşyasından sonra defansif eşyalarla şampiyonun işlevselliğini azaltmak mümkün.

Ziggs’i “ezmenin” en basit yolu ise rakip takımın arka saflarına kolaylıkla ulaşabilecek şampiyonları seçmek. Ziggs’in amacı bariz bir şekilde tankları eritmek değil, takımın gerisinde bekleyen canı az hedefleri eritmektir. Ziggs’in tank şampiyonlara çıkardığı hasarın çok az olması, şampiyonun aleyhine kullanılabilir.


Alt koridor Ziggs’in kısa bir süredir popüler olduğunu fakat yakın zamanda şampiyona gelecek herhangi bir nerf’ün de olmadığını belirtelim. Riot Games geliştiricileri nişancıların şu anki durumundan memnun  olmasa dahi, şampiyonun alt koridordaki varlığının nötralize edilmesi diğer nişancıların iyileştirilmesi ile çözülecektir.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir