League of Legends

ARAM oyunları artık daha kısa olacak

Riot Games

League of Legends’ın Sonsuz Uçurumu, bugün yayınlanan 7.8 yamasıyla birlikte önemli değişiklikler aldı. Oyuncuların genellikle kısa süre eğlenmek için tercih ettiği ve kimi zaman bitmek bilmeyen savaşlara sahne olan ARAM, en son geçtiğimiz yıl yayınlanan 6.12 yamasında devasa bir güncelleme görmüş, bunun ardından oynaması çok daha keyifli bir hal almıştı.

Şimdi ise Riot Games, büyük çoğunluğun kısa sürmesini tercih ettiği ARAM oyunlarının kilitlenip uzamasını engellemek adına 7.8 yamasında önemli bir Sonsuz Uçurum güncellemesi yaptı. Artık oyuncular çok daha hızlı ve fazla altın kazanacak, daha fazla asist imkanı bulacak, daha hızlı can yenileyebilecek ve minyonlar çok daha güçlü olacak.

Güncellemenin detaylarına bakacak olursak, ilk olarak altın kazanma için yapılan değişiklikler dikkatimizi çekiyor. Melee şampiyonların 28, büyücü şampiyonların 20 olan son vuruş ile kazandığı altın sırasıyla 20 ve 17’ye düşürüldü. Ancak bir minyon ölürken yakınında olmak, artık her şampiyona havadan 3 altın kazandırıyor. ARAM’da altın söz konusu olduğunda önemli bir rolü olan asistler de 7.8 yaması ile daha rahat alınabilir bir hâle geldi. Artık bir şampiyonun ölümünden 10 saniye değil, 20 saniye önce çatışmaya katkı sağlamak altın ve deneyim kazandıracak. Kulelerde de bu yamaya kadar 10 saniye olan katkı süresi, bundan sonra 30 saniye üzerinden hesaplanacak.

Yeni yamanın ARAM’a kazandırdığı bir diğer önemli değişiklik ise minyonlar tarafında. Normalde 1. dakikada gelen minyonlar artık 45. saniyede ortaya çıkıyor ve bir dalga 30 saniyede çıkarken artık 20 saniyede çıkıyor. Kuşatma minyonları da daha önce üç dalgada bir gelirken, bu yamanın ardından iki dalgada bir Sonsuz Uçurum’daki yerini alıyor. Ek olarak minyonlar artık 90 değil, 60 saniyede gelişiyor. İnhibitörü aldıktan sonra gelen Süper Minyonlar ise ARAM oyunlarını ciddi şekilde etkileyecek gibi görünüyor. Taban Zırhı 30’dan 100’e çekilen süper minyonların saldırı gücü de 180’den 306’ya çıkarılmış durumda. Ek olarak çatışma dışında kendi takımının Süper Minyonlarının yakınında olan şampiyonlar %20 hareket hızı kazanıyor. Buna göre inhibitörü açtıktan sonra öldürmesi çok zorlaşan Süper Minyonlar ile ARAM oyunlarının çok daha hızlı bitirilebileceğini söylemek mümkün.

ARAM’ın gizli kahramanlarından Can Yadigarları da yamadan nasibini alan özellikler arasında. Artık 2. dakikada uçurumda ortaya çıkan Can Yadigarları, artık “eksik can miktarına bağlı olarak %200’e kadar artacak şekilde 50 + 5 x seviye” can sunuyor. Eşyalar tarafında ise Eski Para, Yadigâr Kalkan, Büyü Hırsızının Marifeti ve Tırpan artık ARAM oyunlarında alınamayacak.

1 Yorum

1 Yorum

  1. NeFReT

    19 Nisan 2017 at 17:08

    Can Yadigarları 2. Dakikada değil 3. dakikada alınmıyor mu ??

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir