League of LegendsNişancıŞampiyonlarYardımcı

Ashe

Ashe, nişancı ve yardımcı rolü taşıyan, uzaktan harikalar yaratabileceğiniz bir şampiyondur. Ashe ile genelde alt koridorda oynamanızı tavsiye ederiz, çünkü Ashe’in uzak mesafeden verdiği ağır hasara rağmen; bir rakip şampiyon çok yakınına geldiğinde kaçabileceği bir yeteneği veya öyle bir zırh donanımı yoktur. Bu açığı yardımcı şampiyonlar ile kapatabilirsiniz.

Ashe saldırı gücü taşıyıcı bir şampiyondur. Bu durumda ona saldırı gücü ve saldırı hızı veren eşyalar ile kritik şansı veren eşyalar aldığınızda, karşınızda ateş olsa, Ashe’in buzul kuvveti ile onu dondurursunuz.

Bir diğer konu Ashe ve destansı ulti yeteneğidir. Ashe’in sihirli yayından çıkan devasa buzul bir ok ile rakiplerinizi haritanın ta diğer ucundan avlayabilir, dondurabilir, canı az ise katledebilirsiniz.

 ‘Ayaz Okçu’
”Tek kabile, tek halk, tek Freljord.” diyen Ashe, küçüklüğünden beri anlatılan efsaneleri dinlemiş, kendini iyi yetiştirmiş, her attığı oku tutturan ve bilinen bir genç kız imiş. Halkları arasındaki çatışmalara anlam veremeyen Ashe savaşa hayır diyerek kan dökülmesinin karşısında durmuş ve böylece annesi başta olmak üzere kendine yeni düşmanlar edinmiştir. Ne var ki Ashe’in en sevdiği halk efsanelerinden olan Ulu Kraliçe Avarosa’nın mezarından bulduğu sihirli yay ile kendini öldürmek isteyenleri katletmiş ve dimdik ayakta yeni bir kraliçe olarak halkının güvenini kazanmıştır. Avarosalılar diye anılan bu yeni halk Freljord’un en kalabalık nüfusu haline gelmiş ve amaçları birleşmiş bir krallık olmuştur.

 Yetenekler

Odak
Odak

Eğer Ashe son 3 saniyede saldırı gerçekleştirmemişse, saniye başına 4 / 5 / 6 / 7 / 8 Odak yükü kazanır. Odak yükü 100 olduğunda, sonraki normal saldırısı kritik vurur. Sonrasında Odak yükü miktarı kritik vurma şansı ne kadarsa o miktara geri döner.

Buz Atışı
Buz Atışı

Bedel: Saldırı Başına 8 Mana

Yavaşlatma: %15 / %20 / %25 / %30 / %35

Aç/Kapa

Açıkken Ashe’nin normal saldırıları isabet ettikleri rakipleri 2 saniyeliğine yavaşlatır.

Yaylım Ateşi
Yaylım Ateşi

Aktif

Bedel: 60 Mana

Menzil: 600

Bekleme Süresi: 16 / 13 / 10 / 7 / 4

Ok Başına Fiziksel Hasar: 40 / 50 / 60 / 70 / 80 (+%100 Saldırı Gücü)

Ashe 57.5 derecelik bir açıda yayılan ve fiziksel hasar veren  7 tane ok fırlatır. Her ok sadece bir rakibe isabet edebilir ve bir rakip şampiyon birden fazla ok ile vurulamaz. Yaylım Ateşi ayrıca açık olsa da olmasa da Buz Atışı’nın yavaşlatma etkisine sahiptir.

Şahin Atışı
Şahin Atışı

Bedel:

Menzil: 2500 / 3250 / 4000 / 4750 / 5500

Bekleme Süresi: 60 / 55 / 50 / 45 / 40

Pasifken: Ashe ne zaman rakip bir birimi öldürdüğünde ya da yapıyı yok ettiğinde ek 3 altın kazanır.

Aktifken: Ashe, hedefe doğru 2 saniye boyunca uçan ve uçtuğu yerlerin görünmesini sağlayan bir şahin yaratır. Şahin Atışı hedefine ulaştığında 1000 birimlik bir görüş alanı sunar.

Büyülü Kristal Ok
Büyülü Kristal Ok

Aktif

Bedel: 100 Mana

Menzil: 20000

Bekleme Süresi: 100 / 90 / 80

Büyü Hasarı: 250 / 425 / 600 (+%100 Yetenek Gücü)

Ashe dümdüz giden dev bir ok fırlatır. Eğer bu ok bir rakibe isabet ederse, ona büyü hasarı verir ve kat ettiği mesafeye göre 1 ile 3.5 saniye arası bir süre boyunca sersemletir. Aynı zamanda vurulan rakibin çevresindeki birimler de bu hasarın yarısını [125 / 212.5 / 300 (+%50 Yetenek Gücü) alırlar ve 3 saniyeliğine %50 oranında yavaşlarlar.Aykut Yatar

Aykut Yatar

aikidoka, çevirmen, oyuncu, sihirdar, hayvansever