League of Legends

Avrupa LCS 2016 Bahar Mevsimi 6. hafta

Ligin bitimine üç hafta kala Avrupa LCS 2016 Bahar Mevsimi’nde işler iyice kızışıyor. 6. hafta maçları tamamlandıktan sonra üç takım birinciliği paylaşırken, ligden düşmemek için de büyük bir mücadele devam ediyor.

1. Gün

Elements 0-1 Origen
6. haftanın açılış maçı bir Soaz klasiği olarak ayrık ittirme ve backdoor ile Origen’in zaferi ile sonuçlandı. Oyunun ilk 20 dakikasını oldukça iyi oynayan Elements, Origen’i sürekli olarak hataya zorladı. Gilius ve Steve’in performansları Elements’e büyük bir avantaj sağlasa da takım, karar verme mekanizmalarının zayıflığından ötürü bir türlü bu avantajı kartopuna çeviremedi. Soaz’in Fiora’sına çözüm üretemeyen ve iki inhibitör kaybeden Elements, Origen 4 kişi ile Baron başlatmasına rağmen yine kararlı bir şekilde oynamadı ve Soaz bu kararsızlığı alt koridor inhibitörünü, ardından da Nexus’u alarak zafere dönüştürdü. Origen’de Zven maç boyunca etkisizken Elements’te MrRallez 5-1-1 skoru ile maçı tamamladı.

Roccat 1-0 Splyce
6. haftanın popüler seçimi Kog’Maw ile Soraka tercihinde bulunan Roccat, maçı belki de yasaklama ekranında kazandı diyebiliriz. 20. dakikaya kadar ortada devam eden karşılaşmada, Roccat büyük bir avantaj elde etti. Tüm Splyce oyuncuları Kog’Maw’a odaklansa da, Tabbz hareket etmeden W yeteneği ile tüm savaş boyunca hasar çıkardı. Kog’un ölmemesinin altında yatan neden ise elbette Soraka. Bu savaştan sonra 31. dakikada da aynı şekilde bir takım savaşı çıkaran Roccat, maçı daha da uzatmadan bitirdi ve Splyce karşısında zafere ulaşan takım oldu. Roccat’te Tabbz 5-0-8 ile oynarken takımın diğer taşıyıcısı Betsy, Corki ile 10-2-4 skoruyla maçı tamamladı.

Unicorns of Love 1-0 Giants 
Karşılaşmanın nişancı ekseninde oynandığını söylersek yanılmış olmayız. Giants Kog+Braum kombosunu tercih ederken UOL Lucian+Thresh ikilisini tercih etti. Karşılıklı kule değişimlerinden sonra orta koridor kulesini alan UOL, bu hamle ile haritanın ve oyunun hakimiyetini elinde tutmuş oldu. Belirtelim, Giants’ta xPepi Lux ile harikalar yaratmasa oyun çok daha erken bitebilirdi. Giants’ın maçı kaybetmesindeki en büyük neden Adryh’in Kog’Maw ile pozisyon alamaması ve sürekli yakalanmasıydı. Vizicsacsi Poppy ile Kog’Maw’ı takım savaşlarında hapsederken Steelback Lucian ile istediğini yapabildi. Baron etrafındaki takım savaşını alan UOL, maçı da kazandı. UOL’da Steelback 11-0-5 gibi etkileyici bir performans sergilerken, Giants’ta xPepi’nin 6-0-3’lük oyunu takımı kurtaramadı.

Fnatic 1-0 G2
Oynanan her karşılaşmayı muhtemelen tek kelime ile özetleyemeyiz. Fakat bu maçın özeti şüphesiz Kog’Maw’dı. Alt koridor ikililerinin üst koridorda oyuna başladığı mücadelede ilk baskın Spirit’ten geldi. Koordinasyonu sağlayamayan Fnatic, G2’nin bir anda Işınlan kullanması ve Trick’in koridora gelmesi ile beraber bu baskından felaket bir şekilde çıktı. Fnatic 3 skor verdikten sonra herkes “maç bitti” düşüncesi ile izlemeye başladı. Maçla ilgili bir diğer önemli detay da Fnatic’in 10. dakikada altında 5k geride olması.

Dakika 22’ye kadar G2 mükemmel bir şekilde oynadı. Takım savaşlarında Fnatic’i kıstırdı, Kog’Maw’a odaklandı ve rakibini çok iyi bir şekilde ayırdı. Ne var ki orta koridorda çıkan 24. dakikadaki savaş, her şeyi tersine döndürdü. Yine doğru bir şekilde Rekkles’a odaklanan takım, Kog’Maw’ı öldüremeyince W açan oyuncu üçte üç yaparak Fnatic’in ilk defa bir takım savaşından galip çıkmasına neden oldu. 32. dakikada Kikis’i yakalayan Fnatic, ardından Baron’u da almayı başardı. Ardından çıkan takım savaşında Gamsu hariç herkes ölse de Baron güçlendirmesi kaybolmadı. 36. dakikada orta koridorda arkada Rekkles’ı unutan G2, bu hatasını maçı kaybederek ödedi. Fnatic böylece büyük bir geri dönüş yaparak maçı kazanmayı başardı.

Vitality 1-0 H2K
Tankı olmayan bir kompozisyon seçen Vitality, H2K karşısında akıllı bir şekilde oynayarak maçı kazanmayı başardı. Mevsimin en uzun maçlarından olan karşılaşmada VIT belirli bir tankı olmadığından sürekli olarak “kaçak” oynamayı seçti. H2K ise Malphite ve Lissandra ile rakibinin arka saflarına çok rahat bir şekilde geçebiliyordu. Maçın ejder etrafında şekillendiğini söylersek yanılmayız. 2 kere 5. ejderi alan Vitality, bu avantajını istediği gibi kullanamadı. Odoamne ve Ryu’nun Işınlan oyunları maçın uzamasına neden oldu.

Maçın kopma noktası ise 60. dakikadaki ejder savaşıydı. Ryu’nun takımından bağımsız bir şekilde hareket ederek savaşı erken başlatması, H2K’ye maça mal oldu. Harika bir takım savaşı çıkaran Vitality, orta koridordan ittirerek maçı kazanmayı başardı.


2. Gün

Giants 1-0 Elements
İkinci günün ilk karşılaşmasında Giants oldukça kritik bir zafer almayı başardı. Üst koridora Rammus seçimini yaparak herkesi şaşırtan takım, Rammus’tan faydalanabilecekleri maksimum şekilde faydalandı. Öte yandan Elements’te Eika uzun zamandır görmediğimiz Azir seçimini yaparken Rammus’un karşısına takım, Graves seçiminde bulundu.

xPepi Gangplank ile Azir’e koridoru dar etti diyebiliriz. Koridor değişikliğine gitmeyen takımlarda Betongjocke Elise ile Rammus’a sürekli olarak yardımcı olurken Elements’te Gilius rakibine nazaran çok daha az aktifti. 32. dakikada Baron almayı başaran Giants, üst koridordan inhibitör açmayı başardı. 36. dakikada orta koridorda Rammus’un mükemmel takım savaşı başlatması ile Giants takım savaşını kazandı ve maçı bitirmeyi başardı.

Vitality 1-0 Unicorns of Love
Vitality uzun zamandır görmediğimiz Jugger’maw kompozisyonunu seçerken UOL ise buna karşın Malphite-Gragas ikilisi ile karşılık verdi. Juggermaw ile beraber Quinn-orta koridor seçiminde bulunan Vitality, takım savaşlarını harika bir şekilde oynadı. Tahm Kench-Lulu ikilisi maç boyunca nişancıları korurken Lee Sin de takım savaşlarını başlattı ya da takımını savaştan çıkardı. Kağıt üzerinde bakıldığında UOL’un maç sonu safhasına kadar geleceğini ve bu noktadan sonra Vitality’yi zorlayabileceği düşünülmüştü. Fakat Vitality rakibinden çok daha iyi rotasyonlar gerçekleştirdi. Oyunun ilk dakikalarındaki kule takasından sonra orta koridoru almayı başaran takım, haritayı açarak UOL’a hareket alanı bırakmadı. Hjarnan’ın çok iyi pozisyon aldığı karşılaşmada Kasing de Tahm Kench ile harikalar yarattı ve karşılaşmayı ölmeden tamamladı. Rakibine sadece beş skor veren Vitality, üst koridordan ittirerek maçı da kazanmayı başardı.

Origen 0-1 H2K Gaming
Ryu’nun dönüşü ile beraber takım karakterini çok daha iyi bir şekilde Vadi’ye yansıtan H2K Gaming, Origen karşısında iyi bir şekilde oynayarak maçı kazandı. Aradan çıkartma kompozisyonu kuran H2K’ye karşılık Origen daha çok oyunun orta safhalarını kontrol etmeye odaklı bir kompozisyon kurdu. Karşılaşmanın ilk dakikalarında üst koridorda takım savaşına giren takımlarda H2K daha koordineli oynarken, Origen’de Soaz ve Mithy’nin pozisyon dışında kalmaları rakiplerine skor olarak yansıdı. Sürekli olarak OG’nin bir üyesini haritanın farklı bölümlerinde yakalayan H2K, bu avantajları kuleye ve dolayısıyla altına çevirmekte zorlanmadı.

28. dakikada Baron başlatan H2K’yi kötü bir şekilde yakalayan OG, hem 3 skor aldı hem de Baron’u almayı başardı. Güçlendirme ile beraber orta koridoru iten OG, fazla önde kalmalarının bedelini ödedi ve H2K’ye iki skor verdi. 35. dakikada OG’nin taşıyıcılarını önde yakalayan H2K, bir kez daha kontrolü eline aldı. Baron’u alan H2K, alt koridoru iterken çıkan takım savaşını kazandı ve maçı bitirdi.

Splyce 1-0 Fnatic
Haftanın en büyük sürprizini şüphesiz Splyce yaptı. Ligin alt sıralarında bulunan takım, Fnatic’i etkileyici bir şekilde yenmeyi başardı. Rakibinden çok daha koordineli oynayan takımda Wunderwear’in Nautilus oyunu, Splyce’a maçı getiren element oldu. Tek başına tüm Fnatic’i tanklayan ve bu sırada da taşıyıcılara yüksek miktarda hasar veren oyuncu maçın yıldızıydı. Öte yandan Fnatic’te Spirit ve Gamsu çok kötü oynarken Rekkles bu maçta Lucian ile etkisiz kaldı. 5. ejder için çıkan takım savaşını kazanan Splyce, 34. dakikada orta koridordan ilerleyeren Nexus’u aldı ve maçı da kazandı.

Roccat 0-1 G2
Haftanın en kısa süren karşılaşmasında G2, rakibi Roccat’i kararlı bir şekilde yenmeyi başardı. Tam bir aradan çıkarma kompozisyonu kuran G2’de Kikis ve Trick harika oynarken, Roccat’te ormancı-Rumble seçimi istenen etkiyi yaratmadı. 23. dakikada Baron alan G2, rahat bir şekilde alt koridordan inhibitörü açtı ve maçı kazanmayı başardı. G2’de Perkz ve Emperor istikrarlı oyununu sürdürürken Roccat’te Airwaks ve Freddy bu maçta da oldukça pasif kaldı.

[accordion title=’Puan Durumu’]

w6 puan durumu


Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir