League of Legends

Avrupa LCS 4. hafta maçları tamamlandı

Avrupa LCS’te geçtiğimiz 3 haftanın sonuçlarına baktığımızda, merakla beklenen haftalardan birisiydi 4. hafta. Origen-Fnatic karşılaşmasının oynandığı hafta, büyük sürprizlere ev sahipliği yapmasa da, sezonun en kaliteli maçlarını izlediğimiz hafta olabilir. Özellikle de herkesin beklediği OG-FNC maçı, kesinlikle beklentileri karşıladı. Detaylara geçmeden önce, haftanın sonuçlarına bir göz atalım;

w4d1

w4d2

Oynanan maçlardaki öne çıkan detaylar ile devam edelim;

  • Sezona iyi başlayan Giants Gaming, bu haftayı 0-2 ile kapatarak sıralamadaki yerini korusa da, 4-4 rekoruyla ligde 4. konumda. Gambit’e yenildikleri maçta özellikle kararsızlıklarıyla ve karşı takımın snowball olmasına engel olamamalarıyla göze battılar. Bu haftanın en kötü oyuncusu Werlyb olarak göze çarparken, takımın alt koridoru sinerjiyi tutturmuş gibi gözüküyor. H2K’ye yenildikleri maçta ise hiç bir varlık gösteremediler ve inanılmaz kötü bir takım kompozisyonuyla (double ad) sahaya çıktılar. Stratejilerini hala geliştirebilmiş değiller.
  • Giants’a karşı yavaş bir maç oynayan fakat sonunda yüzü gülen Gambit Gaming için bu hafta 1W-1L ile geçti. Forg1ven’ın oynayış tarzını değiştirmesi ve Gosu Pepper ile daha da anlaşmaya başlaması, GMB için iyi haberlerden birisi. Kötü haber ise takımın oyun başı geri düşmesi ve bu dezavantaj ile bir türlü oynamayı öğrenememesi. Kaybettikleri UOL maçında, oyun başı altın bakımından geri düşmeseler de harita üzerindeki pozisyonlanma açısından geriye düştüler ve UOL’un kontrolü ele geçirmesine izin verdiler. Kararsızlıkları ve “shotcalling” eksiklikleri, takımın başında hala bela.
  • Haftayı 1W-1L ile kapatan diğer takımlardan Elements ise, hala birbirlerine alışma aşamasında olduğunu gösterdi. Roccat’i etkileyici bir şekilde yenseler de, Origen maçında doğru pozisyonlarda doğru zamanlarda değillerdi ve bu ufak hatalar canlarını çok yaktı. Takımın yıldızı Froggen, yıllar geçmesine rağmen hala mükemmel oynuyor ve takımını sırtlamaya çalışıyor. Fakat Elements’in en büyük sıkıntısı inanılmaz yavaş oynamaları. Buna en güzel örnek ise kazandıkları Roccat maçında ilk kanın 21. dakikada dökülmüş olması. Agresif ve erken avantajı kazanan takımların ligde üst sıralarda bulunduğu profesyonel sahnede, Elements’in işi bu sezon da zor gözüküyor.
  • Haftayı 0-2 kapatan Roccat takımı, herhalde 2015 yılının en büyük hayal kırıklığı. Woolite’ı gönderip yerine MrRallez’i takıma katan Roccat, bu değişikliğin artılarını sahada görse de, sanırım takım oyunlarının zayıflığından ötürü bir türlü ligin alt sıralarından kurtulamadılar. Üst koridordaki Steve’in genel olarak kötü oynaması ve Nukeduck’ın eski performanslarını bir türlü sergileyememesi, takım için büyük eksiklik. Dahası, oyuncular karakteristik şampiyonlarını oynamak yerine, takım için hangi şampiyon daha iyiyse onu oynamaya mecbur bırakılıyor. Steve bariz bir top/tank oyuncusuyken Nukeduck ise suikastçi şampiyonları seviyor fakat ikisi de bu seçimleri yapamıyor. Roccat’in işi zor, fakat MrRallez’in gelişi takım için bir fırsat yaratabilir.
  • LCS’e yeni yükselen takım olan Origen ise harikalar yaratmaya devam ediyor. Fnatic maçında da harika oynayan fakat Fnatic kadar kararlı gözükmeyen takım maçı kaybetse de, Elements maçında harika bir strateji ve riskli gibi görünen fakat takım için doğru olan bir kompozisyonla Elements’i yenmeyi başararak haftayı 1W-1L ile kapatan takımlardan oldu. Fnatic maçında Niels’in hatası yüzünden maçı kaybeden, Elements maçında ise doğru ve sakin bir şekilde maçı oynayan Origen, ligin ilk 3’ü için en büyük adaylardan.
  • Ligin zirvesinde bulunan ve henüz maç kaybetmeyen Fnatic için söylenecek çok şey var. Fakat özellikle bu hafta için konuşmak gerekirse, mükemmel oynadıklarını söylemek gerekir. Origen maçındaki kararlılıkları, ufak bir pencere bulup onu snowball’a çevirmeleri, CW maçındaki mükemmel kompozisyonları, Fnatic’in ligin neden en iyisi olduğuna dair verilebilecek bir kaç ufak örnekten. Takımın lideri ve tüm “shotcaller”lığı yapan Yellowstar kilit bir konumda fakat takımın asıl yıldızı Huni. Takım dışında da inanılmaz sempatik olan oyuncu, Vadi’de de inanılmaz işler yapıyor. Eğer haftaya da iki maçını kazanırsa, Fnatic yeni bir yenilmezlik rekoruna imza atmış olacak.
  • Sezonun diğer bir büyük hayal kırıklığı ise şüphesiz SK Gaming. Geçtiğimiz mevsimi 1. sırada bitiren takım, Forg1ven’ın gitmesi ile ritmlerini kaybetmiş gibi gözüküyor. CandyPanda’nın görece daha  az agresif oyunu ve Freddy’nin kötü performansı SK’nın canını sıksa da, takım haftayı 2-0 ile kapatmayı başardı. Fox’un iyi oyunları ise SK’nın alt sıralardan kurtulması için en güvenli yol gibi gözüküyor.
  • Geçtiğimiz sezonun flaş takımlarından olan Unicorns of Love da bu haftayı 1W-1L ile kapatan takımlardan. SK’ya yenilip GMB’i yenmeyi başaran takım, hala dengesiz ve istikrarsız. Takım olarak pozisyon alma yetenekleri gelişmiş gibi gözükse de, bu kadar rekabetçi bir ligde yeteri kadar iyi değil. Ki kaybettikleri maçları verme nedenleri ise tamamiyle buna bağlı. SK maçını kaybetmelerindeki en önemli neden de takım savaşlarından önce/sırasındaki pozisyonlarıydı.
  • Ligin son sıralarında bulunan Copenhagen Wolves takımı, hala bir “takım” olamadı. Sezona iyi bir şekilde başlayan (en azından oyunları açısından) fakat bu ritmi bir türlü tutturamayan takımın zayıf karnı olan üst koridor, takımın canını sıkmaya devam ediyor. Soren ve Freeze görece çok iyi oynasa da, performansları takımı taşımaya bir türlü yetmiyor. H2K ve Fnatic’e karşı hiçbir varlık gösteremeyen takım, haftayı 0W-2L ile kapattı.
  • Bana kalırsa şu an Fnatic ve Origen’den sonra en iyi oynayan takım olan (hatta belki Origen’den bile daha iyi) H2K takımı, haftayı 2W-0L ile kapatmayı başardı. Özellikle de KaSing’in mükemmel oynayışı ve mükemmel shotcaller’lığı ile takım, hem CW’yi hem de GIA’yı ezdi. Ryu’nun da her AP şampiyonu bir suikastçi gibi oynamasını izlemek ve günden güne kendine daha çok güvenmesini gözlemlemek ise, biz seyirciler olarak ayrı bir keyif kaynağı.

3. hafta sonunda ise takımların sıralaması şu şekilde:

eulcs w4

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

w5d1

w5d2

Kuzey Amerika LCS 4. hafta maçlarını 20-21 Haziran tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir