League of Legends

Avrupa LCS 5. hafta maçları tamamlandı

5. hafta maçlarının oynandığı Avrupa LCS çekişmeli maçlara sahne olmaya devam ederken, genel olarak favori taraflar galibiyet aldı ve haftanın sürprizini ise kötü performansıyla H2K yaptı.

 Detaylara geçmeden önce haftanın sonuçlarına göz atalım:

sonuclar

sonuclar2

  • Yaz mevsimine kötü başlayan ve ligin orta sırasına demir atan Roccat, saldırıcı gücü taşıyıcısı rolüne MrRallez’i getirmenin meyvelerini almış gibi gözüküyor. Kötü geçen haftaların ardından bu haftayı 2-0 ile kapatan ekip takım oyunu ve karar alma konularında önemli işler başardı. Roccat ekibi için şu an bulunan tek soru işareti, bu yükselişe geçen performanslarını gelecek haftalarda da devam ettirip ettiremeyecekleri.
  • Zirvedeki yerini koruyan ve muhteşem işler yapmaya devam eden Fnatic, haftayı kayıpsız kapatıp sezona 10-0 gibi bir sonuçla devam ederek yeni bir rekora imza attı. Ligde diğer takımların yapamadığı takım oyununu yapan ve Rekkles’ın gelmesinin ardından daha da iyi bir sinerji yakalayan FNC, YellOwStaR liderliğinde her maçında adeta ders verir niteliğinde oynuyor. Zirvedeki yerini kolay kolay bırakacak gibi gözükmeyen Fnatic’e kimin dur diyeceği ise merak konusu.
  • Sezona hayal kırıklarıyla başlayan Gambit Gaming kötü sonuçlar almaya devam ediyor. Origen ve Fnatic gibi ligin en önemli takımlarıyla karşılaşan ekip haftayı 0-2 ile kapatarak yine hayal kırıklığı yaşadı. Gambit Gaming’in özellikle karar verme ve takım oyununda sorunlar yaşamaya devam ettiği göze çarpıyor. Zira bu hafta Fnatic takımına karşı öne geçmelerine rağmen, yapılan basit hatalar ve rakibine oranla takım oyunundan uzak görüntüsü ile Gambit maçı kaybetmekten kurtulamadı. Forg1ven’ın ise bu haftaki kötü performansı gözlerden kaçmadı.
  • Geçen mevsime oranla daha iyi bir grafik çizen Giants Gaming ise bu hafta aldığı 1-1’lik sonuç ile 4. sıradaki yerini korudu. Strateji uygulama ve uyum konusunda önemli aşama kaydeen ekip, buna rağmen özellikle de Elements’e karşı öndeyken alınan kötü kararlar neticesinde maçı kaybetmekten kurtulamadı. Alt koridorunun her hafta daha da iyi performans sergilemesi ise Giants adına gelecek haftalar için umut veriyor.
  • Önceki sezonun flaş takımlarından olan ve harikalar yaratan Unicorns of Love, bu sezon istediği sonuçları alamayarak hayal kırıklığı yaşayan bir başka takım olmaya devam ediyor. Haftayı galibiyet alamayarak 0-2 ile kapatsa da, hiç kimsenin UOL için kötü oynuyor diyebileceğini düşünmüyoruz. Ligin belki de en istikrarsız takımı olup, bu sorunlarıyla beraber yaptıkları hatalar birleşince, Unicorns of Love takımı için mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. Gelecek haftalar UOL için ne gösterir bilemeyiz ama bu istikrarsız performanslarına karşı bir önlem almaları gerektiği çok net görülüyor.
  • Geçen haftaya oranla daha iyi bir performans sergileyen Elements takım olarak sorunlarının alt koridorda olduğunun farkına varmış görünüyor. Destek oyuncusu PromisQ yerine takımın eski oyuncusu ve koçu olan Nyph’i getirerek ne kadar doğru bir karar aldıkları bu hafta kendini gösterdi. Geçen haftaki 1-1’lik sonucun ardından bu haftayı 2-0 ile kayıpsız kapatsa da, Elements için çok iyi oynuyor dememiz mümkün değil. Özellikle oyunun erken safhasını çok pasif geçirmeleri takım için sorunlar yaşatabiliyor. Elements için gözle görülür en iyi performansı sergileyen Froggen ise takımını taşımaya devam ediyor. Stratejilerin gelişmesi hâlinde geçen sezon katılamadıkları playofflara bu sezon katılmaları mümkün gibi gözüküyor.
  • Lige yeni yükselen ve sezonun flaş takımı olarak görülen Origen için işler tıkırında ilerlemeye devam ediyor. Haftayı 2-0 ile kayıpsız kapatan ekip güzel oyununu ve takım içi uyumunu bizlere bir kez daha gösterdi. Şampiyonluğun favorilerinden gösterilen Origen 2. sıradaki yerini korumayı bildi.
  • Ligin 3. sırasındaki yerini kimseye bırakmayan H2K için ise sezonun en kötü haftasını geçirdi desek yeridir. Fnatic ve Origen’dan sonra ligin en iyi oynayan takımı olarak görülen H2K, Odoamne ve loulex’in kötü performansı sonucu bildiğimiz güzel oyununu yansıtamayarak haftayı 0-2’lik sonuçla kapattı. Ryu’nun güzel performansı ise sonuçları değiştirmeye yetmedi. Haftalardır iyi giden performansın ardından gelen bu sonuç, umuyoruz takım içerisinde nelerin iyi, nelerin kötü yapıldığını görmek için bir ders niteliğinde olmuştur..
  • Son sıralarından bir türlü kurtulamayan SK Gaming, önceki sezon sergilediği performansın çok uzağında bir görüntü çizmeye devam ediyor. Her ne kadar geçen haftaki 2-0’lık sonucun ardından bu haftayı 1-1 ile bitirseler de göze çarpan önemli sorunları var. Özellikle alt koridorunun kötü ve uyumsuz performansı SK Gaming için ağır sonuçlara mâl oluyor. Fox’un güzel oyunu takımı ayakta tutmaya devam etse de, kalan oyuncuların sönük performansı, ekibi ligin son sıralarında tutacak gibi gözüküyor.
  • Ligin sonunda bulunan ve ayrılıkların yaşandığı Copenhagen Wolves oynadığı maçlarda etkisini gösteremiyor ve bir takım olma görüntüsü çizememe sorunlarının bedelini ağır ödüyor. Özellikle de takım içi iletişimin en büyük sorun olduğu CW ekibinde Airwaks’in ayrılığından sonra ormancı rolüne Shook gelse de, bunun takım için yeterli bir hamle olmadığını bu hafta gördük. Her geçen hafta performansı hem bireysel hem de takım olarak düşen Copenhagen Wolves ligin son sırasına demir atmış durumda.

5. hafta sonunçlarının ardından oluşan sıralama şu şekilde:

sıralama

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

gelecek fikstur

gelecek fikstur2

Avrupa LCS 6. hafta maçlarını 2-3 Temmuz tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir