League of Legends

Bir şampiyonluk hikayesi: Longzhu Gaming

Finalde SKT’yi 3-1 ile geçen ve LCK şampiyonluğuna ulaşan Longzhu Gaming’in bu süreçte yaşadıklarını sizler için derledik.

Mevsime iki çaylak oyuncu transferi ile start veren ve otoriteler tarafından şampiyonluk şansı çok az görülen Longzhu Gaming, önce normal sezonu lider tamamladı, ardından da final karşılaşmasında güçlü rakibi SKT’yi devirerek mutlu sona ulaştı. Rift Rivals dönüşü çöküşe geçen ve ardı ardına istemediği sonuçlar alan SK Telecom, playoff aşamasına gelindiğinde adeta bir canavara dönüştü. Önce Afreeca’yı, ardından sırasıyla Samsung Galaxy ve KT Rolster’ı geçen ekip, bu süre zarfında hiç maç yapmayan Longzhu karşısına moralli geldi. Çekişmeli geçmesi beklenen ve SKT’nin her zamanki gibi favori olduğu final serisinde harika bir performans ortaya koyarak galibiyete ulaşmayı başaran LZH, LCK 2017 Yaz Mevsimi’nin şampiyonu oldu.

Geçtiğimiz yıl Flame, Chaser, Emperor ve Frozen gibi yıldızlarıyla yollarını ayıran, ardından orta koridora Bdd, bu mevsim başında da yukarıya Khan ve ormana Cuzz’u getiren Longzhu mütevazı bir kadro kurmuş gibi gözüküyordu. Alt koridor ikilisi PraY-GorillA’nın Çin’e transfer olacağı söylentilerinin çıktığı günlerde bu iki yıldızla yeniden anlaşan ekip, kadrosunu tamamlamış oldu. Üst koridora getirilen Khan daha önceleri Çin’de küçük takımlarda boy gösterirken, orman pozisyonuna transfer edilen Cuzz’un profesyonel geçmişi bulunmuyordu. Orta sıralarda boy göstermesi beklenen ekip, sezon başlangıcıyla birlikte lige damga vurmayı başardı. Cuzz’un oyun başındaki etkisi ve koridorlara olan baskısı ve Khan’ın bire birde çok yetenekli olduğunu gösterip neredeyse her maçta koridorunu kazanmayı başarması Logzhu’yu oldukça iyi bir takım haline getirdi. Zaten halihazırda çok iyi bir alt koridor ikilisine ve yıldız bir orta koridora sahip olan ekip, bu iki çaylak oyuncunun performansıyla da ligi adeta kasıp kavurdu.

Sezona üst üste aldığı üç galibiyet ile başlayan ve ilk yenilgisini 4. haftada SKT karşısında alan Longzhu, bu mağlubiyetin ardından da durulmadı ve galibiyetler almaya devam etti. Bu mevsim üst sıralarda büyük çekişmenin yaşandığı ligde sürekli olarak zirveye yakın kalmayı başaran ve önce SKT’nin düşüşü, ardından da KT’nin en kritik haftada SKT karşısında mağlubiyet alması sonrası Samsung ile birinci sıranın sahibini belirleyecek olan seriye çıkan Longzhu, güçlü rakibini devirerek playoff’lara final aşamasından katılmaya hak kazandı. Samsung ile oynanan bu final niteliğindeki seri Longzhu için yeni bir tecrübe niteliğindeydi. Zira 2016 yılının başında Incredible Miracle olan takım adının değiştiren ekip, o günden bu yana playoff’lara katılma başarısı gösterememişti. Oyun başı alt koridorda kurulan baskıya SSG tarafından karşılık verilememesi ve oyuncuların bireysel performanslarıyla galibiyete uzanan LZH, finalde yer almaya hak kazandı.

Final serisinin ilk iki karşılaşmasında Khan’ın yukarıda bireysel olarak iyi bir performans ortaya koyması SKT’nin sürekli olarak bu koridora yardıma gitmesine sebebiyet verince, Longzhu haritada baskı kurulması gereken objektif bölgelerinde rahat bir şekilde hakimiyet kurdu. 2-0 geriye düşen SKT’nin, yarı finaldeki KT serisindeki gibi bir geri dönüşe imza atıp atamayacağı merak konusuydu. 3. maçtan zaferle ayrılan ve durumu 2-1’e getiren ekip son karşılaşmada kötü bir seçim yasaklama ekranı geçirince ve rakipte de zerre performans düşüşü olmayınca seriden boynu bükük ayrıldı. Bu sonuçla birlikte LCK 2017 Yaz Mevsimi’ni lider tamamlayan Longzhu, her şeyden öte güzel bir başarı hikayesine de imza atarak izleyenlerin takdirini topladı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir