League of Legends

Destek rolü sezon ortası yamasının ardından dengeleniyor

Riot Games

League of Legends’ın son iki sezonunda özellikle eskisinden de güçlü bir halde olan destek rolü, geliştirici bloğunda yapılan açıklamaya göre 8.12 yamasından sonraki yamalarda dengeleniyor. 

Oyunun şu anki durumuna bakıldığında alt koridorun büyük bir problem teşkik ettiğinden bahsetmek gerekiyor. Nişancıların fazla güçlü olduğu konusunda herkes hemfikir olsa da belki nişancılardan daha büyük bir sorun olarak destekler öne çıkıyor. Önümüzdeki yamada nişancıların istatistiklerinin dengeleneceğini, aynı zamanda eşyaların da güncelleneceğini yazmıştık. Fakat bu oyunun denge problemini tamamıyla ortadan kaldıracak bir çözüm değil.

Şu anda destekler herkesten çok daha hızlı eşyalarını satın alabiliyor. Zira bu eşyalar altın olarak çok düşük miktarları gerektiriyor. Kefaret, Demir Solari’nin Broşu ve Şovalye’nin Adağı gibi eşyalar oyunun 10. dakikası olmadan alınıyor ve kartopu efekti hızlıca başlıyor. Tüm bunların yanı sıra bekleme süresinde azalmaya yatırım yapan destekler, neredeyse beş saniyede bir takım arkadaşlarına kalkan verebiliyor ya da daha da kısa bir sürede canlarını yeniliyor.

Bu durumun farkında olan Riot Games, oyuncuların sonunda sitemlerini dinledi ve 8.12 yamasının ardından desteklere dengeleme geleceğini açıkladı. Burada ilk öne çıkan şey destek şampiyonlarının verdiği can ve kalkan oranı. Örneğin Lulu, seviye 1 ultisiyle takım arkadaşına AP oranını katmadan 300 can kazandırabiliyor. Elbette bunun yanında getirdiği dirençler de cabası. Bu statların değişiyor oluşu, özellikle de suikastçı şampiyonlar oynamayı sevenler için harika bir haber olarak nitelendirilebilir. Hepimiz rakip nişancıyı öldürmeye çalışırken Janna’nın kalkan atıp takım arkadaşını korumasının ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyoruz elbette.

Bununla birlikte geliştirici bloğunda öne çıkan bir diğer şey ise defansif yeteneklerin çok kolay bir şekilde uygulanabiliyor oluşu. Yani yeteneğimizi kullanmak için takım arkadaşımıza tıklamamız gerekiyor. Buna farklı bir mekanik getirmeyi planladığını söyleyen Riot Games, kalkan sürelerinin düşürüleceğini ya da Kefaret gibi belirli bir gecikmeden sonra uygulanabileceğini düşünüyor. Ayrıca bir diğer bakış açısı da bu yeteneklerin skillshot haline getirilmesi. Fakat bu henüz ciddi anlamda öne çıkmış değil.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere destek eşyaları fazlasıyla ucuz ve buna karşın gereğinden fazla da efektif. Desteklerin son iki sezon çok daha fazla altın kazanabiliyor oluşu bu eşyalara erişimi de hızlandırmış durumda. Getirilecek değişikliklerde bu mekanik de güncellenecek ve büyük ihtimalle destek eşyalarının fiyatında bir artış gözlemleyeceğiz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Karaan

    10 Mayıs 2018 at 20:53

    destek suikatci metasina dogru gidiyoruz.Ust ligler icin dogru olabilir ama liglerde oyuna daha cok kaos katacagi ortada.Support kimse almadigindan.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir