League of Legends

5Mid Meta: Destek rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

Sezon 6 ile birlikte gelen en önemli değişikliklerin başında kabiliyetler geliyor. Değişen kabiliyet sistemi artık bizlere daha çok seçenek sunuyor. Bununla beraber kabiliyetlerin oyundaki önemi de bir hayli arttı.

Kabiliyetlerin önemini arttırmasıyla beraber çeşitlilik de bir anlamda arttı. Önceki kabiliyetler sisteminde her koridor için bir tane ayarlayıp tüm maçlarda neredeyse bunu kullanıyorduk. Yeni kabiliyetlerin getirdiği çeşitlilik sayesinde bunu artık şampiyona kadar indirgeyebiliyoruz. Yani kendin oyun tarzınıza, seçtiğiniz şampiyona göre ayarlayıp farklı stratejiler üretebiliyoruz. Yeni sistemde de destek rolü için çok fazla sayı da üretilebilecek kabiliyet ağacı bulunuyor. Biz de desteklerin farklı rolleri için dizilimler yaptık. Şimdi derlemiş olduğumuz bu kabiliyetlere bir göz atalım.

Tank destek şampiyonları

Bu kabiliyet ağacı tank rolündeki destek şampiyonları için en ideali durumunda. 12 puan Maharet, 18 puan da Azim grubunda yer alıyor. Alistar, Leona, Nautilus, Braum ve Tahm Kench gibi şampiyonlar ile tank destek rolünde oynamayı sevenler için bu dizilim birebir olacaktır.

tank sup

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yabani, Zula, Merhametsiz, Yan Kesici.

Azim grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Toparlama, Kalın Deri, Savaş Yarası, Metanet, Atiklik, Efsanevi Muhafız, Kaya Sağlamlığı

 • Zula – Yankesici

Maharet grubundaki kabiliyetlerden en önemlisi Zula ve Yankesici. Öncelikle iki kabiliyetin de görevi çok basit. Zula iksir ve karışımların süresini uzatan peksimete çeviriyor. Oyunda altın kazanma bakımından en gerideki destek rolü içinde peksimetler çok avantajlı oluyor. Böylece iksirlere çok fazla altın harcamaktan bir anlamda kurtulmuş oluyoruz. Yankesici ise bizlere altın kazanma konusunda yardım ediyor. Çevremizdeki kesilen her minyon için 1 altın kazanıyoruz. Ayrıca rakiplere yaptığımız normal saldırılardan da ek olarak altın kazanabiliyoruz.

 • Metanet – Kaya Sağlamlığı

Şimdi bizi tank olmamızla doğrudan etkileyen kabiliyetlere geçelim. Metanet fazladan %50 taban can yenilenmesi sağlıyor. Ayrıca canımız %25’in altına indiğinde taban can yenilenmesini %200’e çıkartıyor. Bu da ne kadar çatışma içinde olursak o kadar fazladan can yenilemesi anlamına geliyor. Kaya Sağlamlığı ise tam olarak saldırı gücü taşıyıcımızı korumaya yönelik bir kabiliyet. %4 hasar indirgemesi veren Kaya Sağlamlığı, en yakın dost şampiyonun aldığı hasarın %6’sını kendisine yansıtıyor. Özellikle de koridor safhasındaki takaslarda bu özellik çok kullanışlı olacaktır.

 • Atiklik – Efsanevi Muhafız

Dost şampiyonlara yönelik kabiliyetlerin ardından bize yönelik olan kabiliyetlere geçelim. Atiklik kitle kontrol etkilerini azaltırken Efsanevi Muhafız zırh ve büyü direnci sağlıyor. Atiklik ile %15’e kadar sıvışma ve yavaşlatma direnci kazanabiliyoruz. Efsanevi Muhafız ise yakındaki her rakip şampiyon başına +3 Zırh ve Büyü Direnci sağlıyor. Kabiliyet ağacında ikisine birden 5 puan verilemediğinden dolayı burada bir seçim yapmak durumundasınız. Bence puanlamayı Atiklik’ten yana yapmak daha iyi olacaktır. Böylece kitle kontrol etkilerini azaltmış olacaksınız. Efsanevi Muhafıza’ya da puan vermekte yarar var.

Büyücü destek şampiyonları

Tank şampiyonlar için derlediğimiz kabiliyetlerin ardından büyücü rolündeki desteklere geçelim. Bu rol için yaptığımız kabiliyet diziliminde puanlamayı 18 Maharet, 12 Azim olarak yaptık. Morgana, Karma gibi şampiyonlarda bu kabiliyeti kullanarak iyi sonuçlar alabilirsiniz.

ap harras

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yabani, Zula, Meditasyon, Yankesici, İsabet, Yıldırımların Efendisinin Hükmü

Azim grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Yılmaz, Kalın Deri, Savaş Yarası, Metanet

 • İsabet – Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü

Bu kabiliyet diziliminde hasar anlamında en büyük etkiye İsabet ve Yıldırımların Efendisinin Hükmü sahip. İlk olarak İsabet, bize büyü nüfuzu ve zırh delme sağlıyor. +3 olarak sağladığı bu büyü nüfuzu ve zırh delme özelliği seviye başına da artıyor. Tabi vereceğiniz puan da  seviye başına kazandırdığı bu özellikler için önemli nokta. Yıldırımların Efendisi’nin Hükmü ise koridordaki takaslarımızı kolaylaştırıyor ve avantaj elde etmemizi sağlıyor.

 • Kalın Deri – Yılmaz

Hasara yönelik bir kabiliyet yapmış olsak da defansif tercihleri de unutmamak lazım. Kalın Deri şampiyonlardan ve canavardan almış olduğumuz hasarı az da olsa azaltıyor. Yılmaz kabiliyeti ise Büyü Direnci ve Zırh ihtiyacımızı karşılıyor. Tavsiye verecek olursak Yılmaz’a 5 puan vermek çok büyük yarar sağlayacaktır.

 • Metanet – Zula

Hasara yönelik şampiyon oynayacak olmamızdan dolayı koridorda agresif olmamız gerekecek. Dolayısıyla da sık sık mana sorunu ile karşılaşıyor olacağız. Bu sorunun önüne geçmek için de Metanet ve Zula kabiliyetlerine muhakkak puan vermek gerekiyor. Zula’dan tank için yaptığımız kabiliyette bahsetmiştik. İksirlerimizi peksimete dönüştürüyor ve kullanım süresini arttırıyor. Metanet ise 5 saniyede bir eksik mana miktarını yeniliyor. Bu oran en fazla %1.5’e kadar çıkabiliyor bu nedenle Metanet’e mutlaka 5 puan vermeliyiz.

Can yenileyen destek şampiyonları

Sırada son olarak can yenileyen destek şampiyonları var. Soraka, Sona, Nami gibi dost şampiyonların canını yenileyebilen şampiyonlar için de ayrı bir kabiliyet dizilimi yapmak çok daha iyi olacaktır. Bu dizilimde Maharet’e 18 puan verirken Azim’e 12 puan verdik.

healer sup

Maharet grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Gezgin, Zula, Meditasyon, Yankesici, Zeka, Rüzgara Fısıldayan’ın Hediyesi

Azim grubundan seçtiğimiz kabiliyetler: Toparlama, Kaşif, Rünlü Zırh, Sezgi

 • Zeka – Rüzgara Fısıldayan’ın Hediyesi

Can yenileme özelliğine sahip şampiyonlar için bekleme süresini azaltmak harika sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bu noktada Zeka kabiliyeti bekleme süresinde azalma özelliği ile bu roldeki şampiyonlar adına biçilmiş kaftan. İlk olarak oyundaki maksimum %40 olan bekleme süresinde azalma sınırını %45’e çıkarıyor. Bununla beraber %5’e kadar bekleme süresinde azalma özelliğine de sahip. Rüzgara Fısıldayan’ın Hediyesi ise oyundaki belki de en OP diyebileceğimiz kabiliyetlerden. İyileştirme ve kalkan etkilerini %10 arttırırken bunu dost şampiyonlar üzerinde kullandığınız zaman hedefin zırh ve büyü direncini de seviyeye bağlı olarak arttırıyor. Bu iki kabiliyet can yenileyebilen şampiyonları oynadığımız zaman vazgeçilmezimiz oluyor.

 • Sezgi – Rünlü Zırh

Dost şampiyonlar üzerinde sağladığımız kabiliyet etkilerinden sonra kendimize yönelik kabiliyetlere göz atalım. Sezgi ile sihirdar büyülerinin bekleme süresini %15 azaltabiliyoruz. Rünlü Zırh ise kendi üzerimizde uyguladığımız kalkan, iyileştirme, yenileme ve can çalma gibi önemli etkileri %8’e kadar güçlendiriyor. Bu kabiliyetin puanını ne kadar fazla tutarsanız size sağlayacağı artı özellikte o kadar fazla olacaktır.

 • Toparlama – Kaşif

Kendi üzerimizde etkisini gösteren kabiliyetler ile devam edelim. Roam atmayı seven bir destek iseniz Kaşif tam size göre. Nehirde ve çalılıklarda sağladığı ekstradan +15 hareket hızı sayesinde roam atmayı bir hayli kolay hale getiriyor. Böylece sadece kendi koridorunuzla sınırlı kalmayıp diğer koridorlara da hızlı bir şekilde yardım etme olanağına sahip oluyorsunuz. Toparlama kabiliyeti ise 5 saniyede bir en fazla +2 olacak şekilde can kazandırıyor.


Destek için farklı roller üzerine hazırladığımız kabiliyet sayfası dizilimleri bu şekilde. Eğer ana rolünüz destek ise siz de kabiliyet sayfalarını çeşitlendirip oyun tarzınıza göre kendi sayfanızı yaratabilirsiniz.

Destek kabiliyetleri konusunda kendi tercihlerinizi aşağıdan yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

[accordion title=’Diğer Roller’]

Nişancı rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Orta koridor rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Ormancı rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

➤ Üst koridor rolünde anahtar kabiliyet dizilimi

[/accordion]
2 Yorum

2 Comments

 1. qwerty

  20 Ocak 2016 at 22:07

  Bard icin hangisini secmeliyim yan yenileyen de w yu saldiri hizini arttirmiyor onu farkettim

  • Mert Savaş

   20 Ocak 2016 at 22:43

   Merhaba, Bard’a en uygunu “Büyücü şampiyonlar” için hazırladığımız ve Yıldırımların Efendisinin Hükmü bulunan kabiliyet sayfası olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir