League of Legends

Devlere karşı: Galakticos

Riot Games

Fencer ve Reach ile başlayan Koreli furyası 2018 itibariyle durdurulmaz bir boyuta geldi. Tam 13 Koreli oyuncu Kış Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi sahnesinde boy gösterecek. Bu 13 oyuncunun bir kısmı henüz kariyerinin başındayken bir kısmıysa uzun yıllardır rekabetin içinde. Hal böyle olunca Kış Mevsimi’nden beklentiler oldukça yüksek. Koreli oyuncuların ligin kalitesini arttıracağına ve rekabeti üst düzeye taşıyacağına dair genel bir görüş hakim.

Trend Koreli oyunculardan yanayken Galakticos burada düzeni bozan taraf oldu. Ekipler koç tercihlerinde dahi Korelilere öncelik verirken, GAL sırtını İskandinavya’ya dayadı. Rare ve Veux’u kadroda tutup iki İsveçli bir de yerli çaylağı takıma katan Galakticos için 2018 oldukça zorlu geçecek.

2017 Nasıl Geçti?

2017 Kış Mevsimi, Galakticos’un sahneye adım attığı ilk sezondu. Team Orora’nın haklarını devralan ekip,  Brolia/Rare-k0u-SozPurefect-mean-Revanche kadrosuyla sezona başladı. Devam eden haftalarda Revanche yerini Veux’a bıraktı ve takım böylelikle son halini aldı. k0u’nun hasar odaklı şampiyonlarla gösterdiği üstün performanıs ve mean’in beklenenden iyi bir form grafiği yakalaması, ligin yeni ekibini düşme potasından uzak tutmaya yetti. Lig aşaması tamamlandığında k0u mevsimin ormancısı seçilirken Galakticos playofflara adını yazdırdı. Takım çeyrek finalden ötesini göremese de mevsim onlar için rüya gibi geçti. Kimse onlara şans vermezken GAL yaz mevsimi için yerini garantilemeyi başardı.

Yaz Mevsimi’nde Galakticos hedefleri büyüttü. Üst koridora Marshall’ı getiren takım,  dönemin en ses getiren transferlerinden birine imza atmış oldu. Hayaller büyüktü fakat evdeki hesap Vadi’ye uymadı. Karşımızda mevsim boyunca alt sıralara demir atan bir GAL vardı. k0u ve mean’in performansları gözle görülür oranda düşmüş, yeni transferler Marshall ve Rogu istenilen verimi bir türlü sağlayamamıştı. İlerleyen haftalarda yapılan BrokenBlade, Coma ve Veux takviyeleri gidişatı değiştirmedi. Galakticos mevsim finallere katılmaya hak kazanamadı. Rüya gibi geçen bir mevsimin ardından takım en büyük kabusu ucundan tattı. Küme düşmenin eşiğine gelen Galakticos, Şampiyonluk Ligi Elemeleri’nde Beşiktaş’ın saf dışı bıraktı ve 2018 için yerini korumayı başardı.

Transfer Dönemi

Diğer ekipler ardı ardına transferleri açıklarken Galakticos onları endişeli bir sessizlikle izledi. Rakipleri Koreli yeteneklerle harmanlanan güçlü kadrolar kurarken GAL’ın takviyeleri onlarla yarışabilecek düzeyde değildi. Rare ve Veux kadrodaki yerlerini geri alırken mean yedek oyuncu pozisyonuna çekildi. Çaylak oyuncu J1mmy, takımın yeni nişancısı oldu.

Genel tablonun aksine Galakticos’un yabancıları Güney Kore’den değil İsveç’ten geldi. Takımın ormancısı VikingAnton olurken orta koridor Backlund’a emanet edildi. VikingAnton, Avrupa’nın çeşitli liglerinde boy göstermiş, son olarak da geçen mevsim Yükselme Ligi’nde Victorious Ace formasını terletmiş bir oyuncu. Backlund da Anton gibi 2017 yazında YL sahnesinde boy gösterdi. Fakat ondan farklı olarak Backlund burada ufak çapta bir destan yazdı. Oyun Hizmetleri formasıyla harikalar yaratan genç İsveçli, takımını Şampiyonluk Ligi’ne çıkarmayı başardı.

Transfer dönemi diğer tüm Şampiyonluk Ligi ekipleri için oldukça olumlu geçti. Takımlar kendilerini bir adım ileri götürebilecek oyuncularla anlaştı. Fakat Galakticos için durum böyle değil. GAL elindeki yıldızları başka ekiplere kaptırdığı gibi yerlerine sağlam alternatifler de getiremedi. Çaylak oyuncuların performansına bel bağlayan takım, transfer döneminin en büyük kumarını oynayan taraf oldu.

Beklentiler

Galacticos kağıt üzerinde ligin en zayıf kadrosuna sahip. Gerek yetenek gerekse de tecrübe bakımından yapılan sıralamalarda kendilerine son sırada yer verilmesi boşuna değil. Güçlü oldukları herhangi bir koridor yok. Ele alınan her eşleşmede GAL oyuncuları rakiplerine göre bir adım geride kalıyor. Rare, Veux, J1mmy ve VikingAnton ortalama seviyede dört oyuncu. Parlama potansiyeli olan tek isim Backlund. Fakat rekabet bu denli üst düzeye çıkmışken çaylak bir oyuncunun yakalayacağı başarı konusunda büyük soru işaretleri var.

Galakticos için senaryo oldukça karanlık. Bu ekip başka bir sezonda ligde yer alsaydı belki başaracakları konusunda heyecanalanabilirdik. Fakat bu denli yetenekli isimler Şampiyonluk Ligi sahnesine girmişken, rekabet böylesine üst bir düzeye çıkmışken GAL’ın genç kadrosu için haddinden büyük hayaller kurmaya gerek yok.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir