League of Legends

Dyrus, Santorin ve Lustboy TSM’den ayrıldı

Yaz Mevsimi’ndeki performansı çok tartışılan, bununla beraber Dünya Şampiyonası’nda çok kötü bir oyun sergileyen Team SoloMid’te Dyrus, Santorin ve Lustboy takımdan ayrıldı. Santorin ile TSM’in yolları tamamıyla ayrılırken, Dyrus ve Lustboy, TSM markası adı altında streamerlığa devam edecek.

Dünya Şampiyonası’ndan önce emekli olacağını açıklayan Dyrus’un performansı, gün geçtikçe düşüyordu. Oyuncunun da kendisinin ifade ettiği üzere değişen meta Dyrus’a hiç yaramazken, oyuncu, tüm bu değişikliklere ayak uydurmakta zorlanıyordu. Tank metasından üst koridor-juggernaut metasına geçildikçe performansı düşen, özellikle de Dünya Şampiyonası’nda bu düşük performansı iyice göze batan oyuncu, başka bir takımda oynamayarak emekli olmayı seçti. Sezon 1’den beri takımda olan ve orjinal TSM kadrosundan kalan tek oyuncu olan Dyrus, arkasında mükemmel bir kariyer bıraktı. Her Dünya Şampiyonası’na katılan oyuncu, Kuzey Amerika Ligi’nde gelmiş geçmiş en iyi üst koridor oyuncularından birisi olarak gösteriliyor.

Dyrus’un bırakacağı aşikarken, aynı şey Santorin ve Lustboy için söylemek oldukça zor. Santorin’in takımdan ayrılacağı bazı kişiler tarafından tahmin edilmişti. Zira oyuncunun performansı, kariyerinin en kötü günlerini yansıtıyordu. Ormancı-destek oyuncusu sinerjisinin üst seviyede olmasını gerektiren metaya hiç ayak uyduramayan oyuncu, oyuna çok az katkı koymasıyla büyük eleştirilere maruz kalmıştı. TSM’in “Bjerg’ü besle” stratejisi yüzünden çok fazla orta koridor odaklı olan oyuncunun üst koridora hiç baskın yapmaması ve bunun sonucunda Dyrus’un geriye düşmesi yüzünden takımın mağlubiyetlerinde büyük rol sahibiydi. Şampiyon havuzunun da dar olması nedeniyle hedef yasaklamalara sürekli olarak maruz kalan oyuncu, özellikle de Dünya Şampiyonası’nda çok kötü performans sergiledi. Ormancı-destek oyuncusu sinerjisi açısından ise tam bir hayal kırıklığı olan oyuncu, harita üzerinde görüş sağlama ve destek oyuncusu ile karşı takıma baskın yapma gibi kilit eylemleri gerçekleştiremedi.

Lustboy’un emekli olması ise Team SoloMid hayranları açısından tam bir hayal kırıklığı oldu. Koç Locodoco’nun kendisine olan inancını bir türlü gerçekleştiremeyen Lustboy, oyun dışı sempatik kişiliği ile de tanınmaktaydı. Oyun içerisinde iyi bir koridor oyuncusu olmasına karşın, yukarıda da bahsettiğimiz üzere ormancı-destek oyuncusu sinerjisinin kendisine düşen parçasını yerine getiremeyen oyuncu, Santorin kadar olmasa da, sezon boyunca eleştirilmişti. Oyuncunun performansının kötü gözükmesinin ardında WildTurtle’ın kötü oynaması da bulunsa da, Lustboy’un beklentileri yakalamakta güçlük çektiği söylenebilir. Takımdaki shotcalling problemleri yüzünden kilit maçlarda pozisyon dışı yakalanan oyuncu, bir çok maçta günah keçisi olarak gösterilmişti.

Team SoloMid organizasyonu, şu an için üst koridor, orman oyuncusu ve destek rollerine oyuncu aramakta. Takımın diğer büyük problemi olan WildTurtle’ın takımdan ayrılıp ayrılmayacağı, ya da yedeğe çekileceği konusu şu an için belirsizliğini koruyor. Bir çok seyirciye göre takımın büyük problemlerinden olan WildTurtle, Dünya Şampiyonası’nda da kötü performans sergilemişti. Mekanik açından çok iyi olsa da, takım savaşlarında pozisyon alma ve koridoru kazanma gibi görevleri yerine getiremeyen oyuncunun “iyi” günlerinin geride kaldığı kanısı, büyük bir çoğunluk tarafından benimsenmiş durumda. Sezon ortasında yedeğe çekilen ve Keith’in düşük performansından sonra tekrar as kadroya alınan oyuncunun akıbetini ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Öte yandan takım hakkında büyük eleştirilere maruz kalan bir diğer insan, koç Locodoco’ydu. Playofflarda takımı çok kötü yönetmesi ve özellikle pick/ban aşamasını çok kötü oynatması yüzünden eleştirilen koçun Dünya Şampiyonası’ndan sonra takımdan gönderileceği konuşuluyordu. Lustboy ile çok yakın arkadaş olan Loco’nun, Lustboy takımdan giderse kendisinin de gideceğine büyük ihtimal verilmekteydi.

Takımdan 3 oyuncunun gönderilmesiyle TSM kadrosu hakkında spekülasyonlar da başlamış durumda. Henüz resmi bir şey olmasa da, hayranların tek bir isteği var, o da Bjergsen’in etrafında sağlam bir takım kurulması. En büyük problem olan shotcalling’e de çözüm isteyen hayranlar, 1 ay beklemek zorunda. Yeni kadrosuyla IEM San Jose’ye katılacak olan TSM’in nasıl bir takım kurduğunu hep beraber görme şansı bulacağız.

2 Yorum

2 Comments

  1. Zafer Zırhlı

    18 Ekim 2015 at 15:37

    Lustboy’un ben de kötü bir support olduğunu düşünmüyorum. Bence zaten Lustboy’un bu kadar kötü gözükmesinin nedeni Turtle+kötü shotcalling. Freeze’in hesabını NA’ya taşıdı. Belki TSM’e gider :)

  2. qwerty

    17 Ekim 2015 at 13:50

    santorin gitmeliydi orası kesin.dyrus’da söylenildiği gibi yeni üst koridor meta’sına ayak uyduramadı ama destek mevkisinde lustboy’un kötü olmasının sebebi kesinlikle wildturtle hiç iş yapamadı.taşıyıcı karakterine uygun oynamadı.onun bırakması gerekiyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir