League of Legends

2017’de League of Legends: En Çok Gelişim Gösteren 5 Oyuncu

Riot Games

2017’de League of Legends yazı dizimizde sırada bu sene League of Legends evreninde kendini en çok geliştiren 5 oyuncu var.

League of Legends çıktığı ilk günden beri sürekli değişiyor, gelişiyor ve büyüyor. Bu bitmek bilmeyen gelişim günümüz oyuncuları için beraberinde bazı şartlarla geliyor elbette. Sezon 8’e çok az bir süre kalmışken, Leauge of Legends oyuncuları arasındaki rekabet Sezon 3 ile karşılaştıramayacak seviyede. Haliyle artık profesyonel arenada yer edinmek, yer edinseniz bile yerinizi korumak için tüm hayatınızı bu oyun ekseninde planlamanız gerekiyor. Bu yazımızda bu sene kendini League of Legends’a adayıp performansını yüksek bir ivme ile geliştiren 5 oyuncuyu okuyacağız. Elbette bu tarz bir listenin öznel olması çok doğal, ancak yine de gözümüzün önünde geliştikleri için Şampiyonluk Ligi oyuncularını biraz kayırdığımızı söylememiz gerek.

Padden

Padden’ın ligde ulaştığı konumu bir önceki seneden tahmin ettiğini iddia eden yoktur herhalde. Kariyerine 2013 yılında kısa bir üst koridor macerasıyla başlayan 22 yaşındaki oyuncu, 2014 yılında nişancı rolüne geçti. BPI, N1 esports, Dark Passage White gibi takımlarda oynayan Padden bir türlü isteneni veremedi. HWA, Turquality, Crew gibi camialarda da müzmin yedek olmaktan kurtulamadı.  Son olarak yolu 1907 Fenerbahçe ile kesişti ve orada da Elysion’un arkasında bir süre yedek bekledi. Ondan sonra ne olduysa oldu ve 1907 Fenerbahçe yönetimi 4 senedir League of Legends arenasındaki yerini kaybetmeyen Padden’a kariyerinde devasa bir zıplama imkanı sundu. Japone ile çok güzel anlaşan Padden, önce ligdeki en iyi nişancılar arasında olduğunu gösterdi, ardından TBF şampiyonluğunda büyük pay sahibi oldu. Padden’ın listemizde bulunmasının en büyük sebebi ise kendisine verilen şansı sonuna kadar kullanıp 2017 Worlds’te tüm dünyanın canlı izlediği bir nişancı olma yoluna durmadan çalışması ve gelişmesiydi.

Madness

Yazının başında kendi oyuncularımıza ufak bir ayrıcalık tanıyacağımızı söylemiştik. Madness da gerçekten bu yazıdaki ikinci Türk olmayı hak etmiş bir oyuncu. Kariyerine 2014 yılının sonlarında başlayan Madness, ligdeki bazı oyunculara göre profesyonel arenaya biraz geç atılmış olsa da bu açığını kısa sürede kapadı. Sırasıyla ZONE eSports, Oyun Hizmetleri ve Çilekler formalarını giyen Madness, kariyerinin büyük kısmında Cognac ile beraber oynadı. Tecrübeli nişancı son olarak Crew (YouthCrew) ile yoluna devam etti ve asıl patlamasını burada yaptı. Takıma girişiyle beraber KMF şampiyonluğunu kıl payı kaçıran Madness, yaz mevsiminde de aynı performansı sürdürdü. Ayrıca hırsı, geniş şampiyon havuzu, özellikle ölüm sayılarının düşmesiyle giderek yükselen KDA’sı ve oynadığı tüm şampiyonlarla günden güne geliştiğini herkese göstermesiyle hakkını vererek listemize dahil oldu.

Khan

Geçiyoruz coğrafi olarak Dünya’nın öbür ucu olsa da League of Legends dendiğine akla gelen ilk yer olan Güney Kore’ye. Geçen seneye kadar çaylak olarak görülmesine rağmen, artık herkesin dünyanın en iyi birkaç üst koridor oyuncusundan biri kabul ettiği Khan’ın şu anda bulunduğu noktaya keskin bir ivme ile yükseldiği ortada. Khan kariyerine 2013 yılının sonlarına doğru Prime Optimus ile başladı ve League of Legends hayatı boyunca Güney Kore ile Çin’de kaldı. Khan’ın Longzhu’dan önce oynadığı doğru düzgün tek takım QG Reapers’tı ama orada da yedek kalmaktan kurtulamadı. Ardından belki de dünyanın en iyi alt koridorunu bünyesinde barındıran, BDD gibi çok üst düzey bir orta koridora sahip Longzhu, üst koridora o dönem 21 yaşında olmasına rağmen çaylak kabul edilen Khan’ı getirdi. Khan’ın 2017 performansı içinse tek bir cümle yeterli: Longzhu’nun SKT karşısında 3-0 ile galip geldiği final serisinde bir maçı Jax, diğer iki maçı ise Jayce ile taşıyan Khan’dı.

Levi

Türkiye League of Legends camiası olarak ismini yazıldığı gibi okumak konusunda ısrarcı olduğumuz Levi listemizin dördüncü sırasında. 20 yaşındaki Vietnamlı ormancı, Güney Doğu Asya bölgesinde olmasına rağmen uluslararası turnuvalardaki başarısıyla adını tüm dünyaya duyurdu. Daha önce birçok takımda oynasa da profesyonel diyebileceğimiz kariyerine henüz iki sene önce başlayan Levi, SkyRed’deki performansıyla Barcelona All-Star organizasyonuna davet aldı. Ardından hepimizin onu özdeşleştirdiği Gigabyte Marines takımına transfer oldu. Levi’ın performansı zaten hep üst düzeydi, ancak 2017 MSI ve Worlds’teki dominant oyunu, takımın Levi’ın ilginçlikleri etrafına kurulması, agresyon ve mekanikle çevrili performansından sonra 2017’nin en çok gelişen oyuncuları listesine Levi’ı koymamak olmazdı. Kendisinin bu sene turnuva performansının yanında Güney Kore sunucusunda Şampiyonluk aşamasına yükselen ikinci Vietnamlı oyuncu ünvanını kazandığını da belirtelim.

Samux

Listenin son sırasında ise İspanyol nişancı Samux var. Samux’un League of Legends kariyerinin başlangıcı neredeyse zaman kadar eskiye dayanıyor. Kariyerinin ilk yarısını üst koridor oyuncusu olarak geçiren Samux, 2011 yılından beri profesyonel olarak League of Legends oynuyor. Smart People, Giants Gaming, Over Gaming, Team Salsa gibi takımlarda forma giyen oyuncu, 2014 itibariyle rol değişikliğine giderek alt koridora geçti. Ülkemizde kısa bir dönem Atlas forması da giyen tecrübeli ismin kariyerinin zirvesine 2017’de ulaştığını söyleyebiliriz. Türkiye’den sonra Avrupa’ya dönüp Giants Gaming’te yedek kalan Samux, 2017 itibariyle Unicorns of Love’a transfer oldu ve kendini göstermekte hiç zorluk yaşamadı. Takımı EU LCS B grubunu birinci bitirirken hep sağlam kaldı. Elit seviye tecrübesizliğini 6 yıllık profesyonel arena tecrübesi ile kapatmasını bildi ve Avrupa sahnesi kaliteli bir nişancı kazandı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir