League of Legends

Espor, Asya Oyunları’na dahil oluyor

flickr.com/lolesports

Uzakdoğu’daki espor sahnesinin önemli oyuncularından birisi olan Alibaba, Asya Olimpiyat Komitesi ile esporu Asya Oyunları’na getirme konusunda anlaşma sağlandı. Henüz hangi oyunların dahil olacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmazken, bu karar özellikle Kore’deki League of Legends oyuncularını doğrudan etkileyebilir.

İlk defa 1951 yılında gerçekleştirilen Asya Oyunları, 1954 yılından bu yana düzenli bir şekilde oynanıyor. Daily Esports’un haberine göre ise Alibaba’nın kuruluşu olan Alisports’un çalışmaları ile esporu 2018 Jakarta Asya Oyunları’nda ve 2022 Hangzhou Asya Oyunları’nda izleme fırsatı bulacağız. Buradaki önemli karar ise esporun tamamen organizasyona dahil edilip edilmeyeceği. Bunun yanında esporun “deneysel” olarak Asya Oyunları’nda yer alma ihtimali de bulunuyor.

League of Legends’ın resmi olarak tanınması ise Koreli oyuncular için daha büyük bir anlam ifade ediyor. Zira hemen hemen her oyuncunun henüz gerçekleştirmediği bir askerlik görevi bulunuyor. Eğer Koreli oyuncular Asya Oyunları’nda altın madalya kazanırsa askerlik görevlerinden feragat etmiş olacak.

Yaş ortalamasının oldukça düşük olduğu League of Legends oyuncularının ortak problemlerinden birisi askerlik görevi. Daha önce bildiğiniz üzere Yunan oyuncu Forg1ven’ın, askere çağırılmasından ötürü o dönem oynadığı H2K’den ayrılma senaryosu ortaya çıkmıştı. SKT’de de oynayan Marin ise askerlik görevini yapan ender Koreli oyuncular arasında yer alıyor.

Alibaba’nın bölgedeki espora olan etkisi ise hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 150 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştiren şirket, esporun Asya Oyunları’na dahil edilmesi konusunda da önemli bir rol oynadı. Bu, esporun olimpiyatlara dahil olma sürecini de hızlandıracaktır.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir