League of Legends

EU Akademi takımları Yükselme Ligi’nde mücadele edemeyecek

EU LCS organizasyonları, Riot Games’in açıklamasına göre 2017 Yaz Mevsimi’nden itibaren EU CS’de Akademi takımları ile mücadele edemeyecek. Son olarak şirket, Akademi takımlarının LCS’e yükselmesini engelleyecek kural setini duyurmuştu. 

Yükselme Ligi ekosistemine git gide daha çok önem veren Riot Games, LCS takımlarına yönelik katı düzenlemeler getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda duyurulan kurallara göre Akademi takımlarının LCS’e yükselmesi engellenmişti. Fakat buna rağmen bu takımlar ligde mücadele edebiliyor, playofflara katılabiliyor ve şampiyon olup para ödülünü alabiliyordu. Kural değişikliği olmasına rağmen özellikle EU LCS organizasyonları kardeş takımlarının faaliyetlerine devam etmekteydi. Şu anda EU CS’de bulunan Fnatic Academy ve Misfits Academy takımları 2017 Bahar Mevsimi’nde mücadele edecek.

Yeni kurala göre EU LCS organizasyonları sadece LCS’te takıma sahip olabilecek. Öne çıkan diğer bir nokta ise bu kuralların NA LCS organizasyonlarına uygulanmayacak oluşu. Ekipler hala EU CS’de bir takım kurup mücadele edebilecek fakat lige yükselemeyecek. Bu farklılığın sebebi hakkında ise birçok spekülasyon bulunuyor. Dikkat çeken önerme ise NA’nın franchising sistemine geçecek olmasından dolayı LCS organizasyonlarının CS kuralından etkilenmemesi. Buna göre EU LCS’in de ligden düşme sistemini koruyacağı belirtiliyor.

“Franchising” sistemi, 2016 yılının başından itibaren sürekli olarak League of Legends camiasında tartışılıyor. Ligden düşmenin olmadığı bu sistemin ekonomik anlamda takımları ciddi şekilde rahatlatacağı ön görülse de, rekabetçi ruhu öldüreceği konusunda endişeler bulunuyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir