League of Legends

EU LCS, 2018’den itibaren dört bölgeye bölünüyor

Riot Games

Takımların yavaş yavaş sisteme karşı sesini yükselttiği EU LCS’te 2018 sezonu için köklü değişikliklere gidiliyor. ESPN’in haberine göre daha önce de paylaştığımız üzere lig dört bölgeye bölünecek ve futboldaki Şampiyonlar Ligi işleyişine geçecek.

NA LCS’teki franchising değişiminin ardından EU LCS de kendi büyük değişikliklerine hazırlanıyor. Hali hazırda 10 takımın iki ayrı grupta mücadele ettiği lig önümüzdeki mevsim dört bölgeden oluşacak. Bölgeler ise Londra, Paris, Berlin ve Barselona merkezli olacak.

Bu yeni sistemde her bölgede altı takım bulunuyor. Toplamda ise 24 takımın olacağını düşünürsek 10 takımın dışında yeni 14 organizasyonun hatta daha fazlasının EU LCS’e adım attığını görebiliriz. Katılan takımlar Riot Games ile bir yıldan fazla anlaşma yapacak ve ligden düşme korkusu yaşamayacak.

Her ligde ilk iki sırayı alan takımlar ise daha büyük bir lige yükselecek. Buradaki sistem ise Şampiyonlar Ligi’ne benziyor. Bu lig, bölgesel ligler oynanırken de devam edecek. Üçüncü ve dördüncü olan takımlar ön eleme oynayacakken beşinci ve altıncı olan takımlar açık eleme turnuvasında mücadele edecek. Büyük ligde ise 16 takım bulunacak ve grup aşaması ile double-elimination formatında payoff oynayacak. 2018 Dünya Şampiyonası’na katılacak takım da ligin kazananı ile tıpkı şu anda olduğu gibi Şampiyonluk Puanı aracılığı ile belirlenecek.

Hali hazırdaki 10 takımın önümüzdeki aylarda merkezlerini belirteceği konuşuluyor. Riot Games ise şu anda bu ligleri dolduracak takımlar ile görüşmeler içerisinde. Bu takımlar arasında Paris Saint-Germain, Origen ve Red Bulls da bulunuyor.

Belirtmek gerekirse bu format değişikliği EU LCS için işleri daha da karmaşık hale getirebilir. Son olarak H2K durumdan ne kadar rahatsız olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı. Daha önce de haberini yaptığımız üzere G2, Misfits, Splyce ve Fnatic, EU LCS’in geleceğini belirsiz bulduğu için NA LCS franchising’in başvurmuştu.

İlk bakışta bunlar insanı heyecanlandıran değişiklikler olsa da Riot’ın elinde ciddi problemler bulunuyor. Takım sayısının arttırılması kadroların kalitesini kesinlikle düşürecektir. Bununla beraber lojistik problemleri ise şirketin başını ciddi şekilde ağrıtacak. Yayın tarihler, sunucular ve sahne için yer gibi konular akla ilk gelen şeylerden. Tabii izleyici sayısının da geçtiğimiz yıldan itibaren düştüğünü de belirtmek gerekiyor. Dört ayrı lig ile bu sayının da daha fazla artmayacağı kesin. Fakat bu problemler çözüldüğü takdirde ligin uzun vadede daha iyi hal alacağını söylemek de mümkün.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir