League of Legends

EU LCS 2018 sezonunda format değişikliğine gidiyor

Riot Games

Son zamanlarda geleceği ciddi anlamda tartışılan ve takım sahiplerinin açık açık durumundan yakındığı EU LCS, kısa ve uzun vadeli planlarını yine değiştirdi. Lig, ESPN’in haberine göre 2018 yılında tıpkı NA LCS gibi tek serilik maçlara geçecek ve grup sistemini kaldıracak.

League of Legends’ın Batı’daki en önemli elementlerinden birisi olan EU LCS’in hali hazırda bir nevi franchising sistemine geçeceği daha önceden duyurulmuştu. Avrupa futbolundaki Şampiyonlar Ligi sitemine geçmeyi planlayan lig, Berlin, Paris, Barselona ve Londra merkezli olmak üzere dörde ayrılıp takım sayısını 24’e çıkaracaktı. Bu ufak liglerdeki ilk dörde kalan takımların oluşturacağı daha büyük lig de şu anki LCS’in karşılığı olacaktı. Tüm tereddütlere rağmen Riot EU’nun bir değişikliğe gidiyor olması takım sahplerini ve izleyicileri sevindirse de ESPN’in haberine göre kısa vadede bu gelişmelere şahit olmayacağız.

Kurguladığı yeni sistemin finansal kapasitesi ve uygulanabilirliği konularında tereddütlere sahip olan Riot, bu sistemi 2019 yılına kadar ertelemeyi planlıyor. Bunun yerine ise EU LCS, 2018 yılında NA LCS’e benzer bir şekilde format değişikliğine gidecek. Bahar ve Yaz Mevsimleri arasında ligden düşme olmasa dahi 2019 için takımların geleceği belirsiz. Yükselme Ligi için ise Riot şu anda çözüm üretmeyi düşünüyor.

Format olarak da geçtiğimiz yıl beşer takımdan iki grup halinde mücadele eden EU LCS artık tek grup halinde oynayacak. 10 takım tek maçlık seriler üzerinden birbiri ile iki defa karşılaşacak. Ayrıca seyirci sayısındaki düşüşü de gözlemleyen Riot, NA ve EU LCS yayınlarını da tek bir kanaldan yapmayı hedefliyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir