League of Legends

EU LCS’in formatı değişti

flickr.com/lolesports

Batı dünyasının en rekabetçi League of Legends sahnelerinden birisi olan EU LCS, 2017 sezonunda farklı bir formatta oynanacak. 2016 yılında LPL’in oynadığı format gibi iki grup halinde mücadele edecek olan takımlar, karşılaşmalarını üç maçlık seriler üzerinden gerçekleştirecek.

2016 yılı başında büyük bir değişiklik geçirerek tek maçlık serilerden iki maçlık seriler üzerinden oynanmaya başlayan EU LCS, 2017 yılında da format olarak büyük bir değişikliğe uğrayacak. Üç maçlık seriler üzerinden oynanması planlanan ligin formatı, 2016 yılında Çin Ligi LPL’in sahip olduğu formata benzeyecek. Ligde bulunan 10 takım 5’erli olmak üzere iki gruba ayrılırken, her takım birbiri ile bir kere maç yapacak. Aynı grupta olan takımlar iki tane 3 maçlık seri oynayacakken, farklı gruplardaki takımlar sadece bir kez mücadele edecek.

Normal ligin takvimi de dolayısıyla geçtiğimiz yıldan farklı olacak. Ligin birinci ve üçüncü haftaları boyunca takımlar kendi gruplarındaki rakipleri ile 3 maçlık seriler oynayacak. dördüncü ve yedinci haftalarda ise farklı gruptan rakiplerle eşleşecek olan takımlar, kalan üç haftada ise yine ilk üç haftanın tekrarı şeklinde kendi gruplarında mücadele edecek. Maç fazlalığını göz önünde bulundurduğumuzda yayın takviminin de değişiyor olması oldukça doğal. Başladığından beri perşembe ve cuma günleri oynanan EU LCS, artık cumartesi ve pazar günleri de oynanacak. Fakat istisnai günün pazar olduğunu belirtelim. Sadece 2., 7. ve 10. haftalarda pazar maçları düzenlenecek. Takvim genel olarak şu şekilde:

Grup belirlemesi de LPL’deki sisteme oldukça benziyor. 2016 Yaz Mevsimi’nde şampiyonluk puanı en yüksek takımlar olan G2 ve H2K, A ve B grubunun seri başı olacak. İlk olarak B2 belirlenecek, ardından çapraz bir şekilde takımlar kura ile belirlenecek. Grup draftlarının tablosu ise şu şekilde:

Mevsim finallerinde ise genel olarak bir değişiklik bulunmuyor. Her iki gruptan ilk üç takım playofflara kalacak. Gruplarını birinci bitiren takımlar direkt olarak yarı finalden başlayacak ve gruplardaki ikinci takımlar diğer gruptaki üçüncü takım ile eşleşecek.

Bu yıl tıpkı NA LCS’te olduğu gibi EU LCS’te de ligden düşme formatı değişti. Gruplarını son sırada bitiren takımlar ligde kalma mücadelesi verecek ve iki seri kazanan ekip EU LCS’te kalmaya hak kazanacak. NA LCS’te geçerli olan hakem, koç sözleşmesi, ödül havuzu ve CS takımları kuralları EU’da da geçerli olacak.


EU LCS’te 2017’de göreceğimiz değişiklikler bu şekilde. League of Legends ile ilgili tüm haberlere sitemizden erişebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir