League of Legends

EU LCS Şampiyonlar Ligi sistemine geçebilir

flickr.com/lolesports

NA LCS’in franchising sistemine geçmesi ile beraber geleceğine dair tartışmaların arttığı EU LCS, önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi sistemine geçebilir. Dot Esports’un haberine göre konu ile ilgilenen ekibin araştırdığı sistemlerden birisi de bu.

Bildiğiniz üzere 2018 yılı NA LCS için bir milat olacak. Franchising sistemine geçen ligde takımlar artık düşme korkusu olmadan mücadele edecek ve bu, organizasyonlara ciddi bir ekonomik fayda sağlayacak. NBA ve NFL gibi liglerin de kullandığı franchising sistemi kültür olarak Kuzey Amerika’da da kabul gördüğü için Riot Games’in bu hamlesi oldukça başarılı bulunmuştu. NA için gelecek parlak gözükse de EU için işler şu an için oldukça belirsiz. Zaten bu yüzden de EU ekipleri G2, Fnatic, Misfits ve Splyce NA LCS franchise’ı için başvuruda bulunmuştu.

Bu noktada EU LCS için franchising ne yazık ki bir seçenek değil. Futbol kültürünün hakim olduğu kıtada düşme-kalma mücadelesi her zaman için fazlasıyla beğenilmişti. Dahası NA LCS’in tek bir ülkenin takımlarından oluşması ve EU’da birçok ülkeden oyuncular ile organizasyonların bulunması bu karar için iyi bir gerekçe.

Futbolun bu kadar seyredildiği bir kıtada ise EU LCS için Şampiyonlar Ligi sisteminin düşünülmesi aslında çok da şaşırtıcı değil. Fikrin temelinde bölgesel liglerden en iyi takımların çıkması ve LCS’te mücadele etmesi yatıyor. Bunun EU’yu ciddi anlamda değiştireceğini de söylemek mümkün değil. Yapılması gereken ilk şey hali hazırda çok fazla işlemeyen EU CS’yi kaldırıp ERL’yi (European Regional League) daha yaygın bir hale getirmek. ERL için de belirli temeller bulunuyor. Almanya’da ESL, İspanya’da LVP gibi ligler zaten ERL ligleri olarak işlevini sürdürüyor. Şu anda Riot Games Almanya, İspanya, Fransa, Polonya, İngiltere ve Nordik ülkelerinde ulusal lig düzenliyor. Bölgesel ligler bu sistem ile kolaylıkla Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na da genişletilebilir.

Şu anda ama ne yazık ki bu ligler üçüncü lig statüsünde. Değişen sistemde örneğin Fnatic İngiltere’de, Roccat Almanya’da, G2 İspanya’da, Team Vitality Fransa’da mücadele edecek. Ulusal liglerin düzenlenmesi topluluğun ilgisini daha da arttırabilir. Bu noktada ise Riot Games için en büyük problem ulusal liglerin düzenlenmesini üçüncü parti organizasyonlara bırakacak olması. Riot’ın önümüzdeki günlerde nasıl bir adım atacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir