League of Legends

Faker: “Özgüvenimi kaybettim, bir daha yükselebileceğimden emin değilim.”

Kralın tahtı sallanıyor. Milyonlarca insana League of Legends’ı sevdiren, “en iyi” olduğunu tekrar tekrar kanıtlayan Faker, artık kendinden o kadar emin değil.

Kore’nin önde gelen espor basını Inven Global’e uzun ve samimi bir röportaj veren dünya yıldızı, League of Legends sahnesinde edindiği şöhretin yükünden, Worlds finalini kaybedince ağlamasına, evliliğe, mevcut performansına ve taraftarlarla olan ilişkilerine kadar birçok konuda merak edilen soruları içtenlikle yanıtladı.

SK Telecom T1’i bu sene ilk kez MSI’a katılmayı başaramadı, takımın LCK Bahar Mevsimi’ndeki performansı da alışıldığın aksine pek iç açıcı değildi. Yıldız orta koridor Bahar Mevsimi ile ilgili, “Bizi başarıya götürecek en iyi yolu bulmak adına tek başıma uzun uzun düşündüm. Şu an böyle bir konumda bulunmak tuhaf hissettirmiyor, ama başka bir takımı en üstte görmek de hiç hoş bir his değil. Bir oyuncu olarak gururumla oynandığını söyleyebilirim. Geçtiğimiz Bahar Mevsimi’nde çok şey öğrendim. Sadece oyun içi sorunlara odaklanmak erine, psikolojik durumumu da değerlendirdim. Benim için çok değerli bir zamandı. Şimdi de önümüzdeki süreçte sağlıklı bir ruh halini korumayı amaçlıyorum,” ifadelerine yer verdi.

Tüm bu yaşananlar taraftarların gözünde de soru işaretlerine yol açmıştı. Dünyanın bir numarası, karşısındaki rakiplerin dizini titreten Faker gitmiş, yerine kendi oyunlarımızda gördüğümüz hataları yapan, üssüne dönerken ölen bir Faker gelmişti.

“Bahar Mevsimi’ndeki başarısız geri dönüşlerimi ciddi şekilde düşündüm. Ancak bunun sebebini tek bir yanıtta buluşturmak mümkün değildi. Oyuna yeterince özen göstermiyor bile olabilirdim. Geçtiğimiz mevsim takımdaki herkes sırayla düşük performans gösterdi. Bana kalırsa en büyük sorunumuz, bizi taşıyacak bir oyuncunun olmamasıydı. Herkesin sıkıntıları üst üste bindi ve devasa bir sorun halini aldı. Başarısızlığımızın sebebi buydu.”

Eleştiriler üst üste gelirken, Faker da ne yapacağını şaşırmıştı. “Artık League of Legends forumlarını okumayı bıraktım. Eskiden yorumları okuyarak çok şey öğreniyor, motive oluyordum. Şimdi ise, şu anki halimde insanların söylediklerine inanacak gibi oluyorum. Bir ilham veya motivasyon kaynağı aramıyorum, sadece şampiyonluklar değil, her bir maçı kazanmak benim için önemli.”

Dünyanın en iyisi olmasının yanında Faker da özünde duyguları olan 22 yaşında bir insan. Bunu da MSI finalini Samsung Galaxy’e kaybettikten sonra tüm dünya canlı yayınla gördü. “Geçen sene ağlamamış mıydım ben? Canlı yayınlandı hem de. Bazılarının sandığı gibi bozgun ifadesini kapamak için not defterini açmadım, kendiliğinden açıldı. O an sosyal medyadan gelen destek mesajlarına çok duygulandım, yine de hissettiklerimi açık bir şekilde ifade edemedim. Ben de aslında sıradan bir insanım. Diğer profesyonel oyuncuların da böyle hissettiğini düşünüyorum. Normal alışkanlıklarımdan hiç vazgeçmedim, uygunsuz ve hassas konularda dikkatli olmaya çalıştım. Kurallara hep uymaya ve sınırları aşmamaya çalıştım. Yine de bazen biraz fazla uyuyor ve genelde işe geç kalıyorum. Bir de arada küfür ediyorum ama çok değil. Gerçi bu aralar biraz arttı. (Gülüyor.)”

Duygusallıktan bahsetmişken maaş da önemli bir konu. Faker’ın dünyanın en çok kazanan League of Legends oyuncularından bir olarak Faker’ın cebine giren para illa ki merak uyandırıyor. Milyonlarca dolar kazanan yıldız oyuncunun ailesinden harçlık ile geçindiği dedikoduları Kore’de ortalığı karıştırmıştı. Faker’ın yanıtı ise şöyle oldu:

“Harçlık almıyorum tabii ki, bir kartım var ama pek para harcadığım da söylenemez. Finans konularıyla ailem ilgileniyor. Emekli olduğumda bankada çok param olursa hoşuma gider, çünkü ileride yapmak istediğim şey için ihtiyacım olacak. Ama ne yapmak istediğime karar vermedim henüz. Açıkçası bir hobim de yok ama kitap okumayı seviyorum. Okumak huzur bulmamı sağlıyor.”

Peki Faker’ın geleceğinde evlilik ve çocuklar olmayacak mı? “Evlilik konusunda koçumuz kkOma benden önce gelmez mi? Onun acele edip evleneceğinden demiyorum ama bence çok daha yaşlanınca evlenirim ben. Bir kadında aradığım şey ise, ben 1.76 olduğum için boyunun bana yakın olması.”

Özel hayat bir tarafa, SKT ve Faker’ın performansındaki soru işaretleri devam ediyor. Kısa süre önce yeniden bir numaraya rahatlıkla oynayabileceğini söyleyen Faker, şimdi o kadar emin değil.

“Normalde pek baskı hissetmem, ama bu sene üzerimde bir yük vardı. Bu da başkalarının beklentilerini karşılamak istediğinizde ortaya çıkan bir şey. Şu an kendimi orta koridorlar arasında 4. sırada görüyorum. 2014’te olsak, takımın performansı hiç önemli olmaksızın kendimi ilk sıraya koyardım. Ama geçen sezonki performansım yeterli değildi. Açıkçası özgüvenimi kaybetmiş durumdayım. Çok daha sıkı çalışmam lazım, bir daha yükselebileceğimden emin değilim.

Bu düşüşün sebebi ise yaşlandığım için mekanik anlamda gerilemem değil, mentalitem eskisinden farklı. Nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Daha gençken kendime güvenim çok daha fazlaydı, şimdiyse kendi notumdan kısıyorum. En iyi halime ulaşmak için gerçekten büyük çaba sarf etmem gerekiyor ama insanların söylediği gibi çok çalışkan olduğuma da katılmıyorum. Herkes yaptığı işte elinden geleni ortaya koyuyor. Bu sene Worlds’e gitmek istiyorum, şampiyon olmak istiyorum. Elimden geleni yaparak iyi sonuçlar elde etmek istiyorum. Yükselebileceğimden emin değilim demiştim ama yeterince çaba sarf edersem, hedefime ulaşabileceğimi biliyorum.”

1 Yorum

1 Yorum

  1. uğur

    24 Mayıs 2018 at 20:44

    faker ne kadar sempatik bir adam.kendini 4. sıraya koyabiliyor orta koridorlar arasında.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir