League of Legends

Rift Rivals kupası 1907 Fenerbahçe’nin ellerinde yükseldi

Rift Rivals: Green Rift’te 1907 Fenerbahçe Espor, namağlup olarak şampiyonluğa ulaştı. Çıktığı yedi karşılaşmanın tümünü kazanan Kadıköy’ün Boğası, Fenerbahçe taraftarına ilk espor şampiyonluğunu tattırdı. Peki 1907 Fenerbahçe için şampiyonluğa giden süreç nasıl geçti? Kuruluştan yaklaşık sekiz ay sonra gelen ilk başarının arka planında neler vardı? Gelin hep beraber takımın kısa tarihine bir göz atalım.

Sarı-Lacivert renklerin Vadi’ye inmesi yaklaşık bir yıldır bekleniyordu. Öncelikle Team AURORA’nın Fenerbahçe’ye dönüşeceği haberleri ortaya çıkmıştı. Fakat sonrasında bu fikirden vazgeçildi. 1907 Fenerbahçe Derneği, SuperMassive TNG ekibinin Şampiyonluk Ligi slotunu satın alarak 1907 Fenerbahçe Espor’u kurdu. Fakat başta bu oluşum taraftarlar gözünde çok da iyi karşılanmadı. Espor şubesinin direkt takım tarafından değil dernek tarafında kurulmuş olması ağızlarda çok da iyi bir tat bırakmadı. Takım isminin başındaki “1907” eklentisi, kulüp logosunun kullanılmaması ve alışılmadık bir “boğa” vurgusu tabii taraftara yabancı olgular. Yine de sarı-lacivert renkleriyle 1907 Fenerbahçe kısa bir sürede benimsendi.

Büyük organizasyonlara büyük isimler gerekir. 1907 Fenerbahçe için de durum aynen böyle oldu. Türk Espor tarihine adını altın harflerle yazdırmış Thaldrin ve LCK’den Frozen takıma dahil edildi. Fakat takımın geri kalanı bu kadar ışıltılı değildi. Koç MoSiTing, ormancı Reach, nişancılar Elysion ve Padden , destek oyuncuları Un1Tback ve Japone ile Kış Mevsimi’ne başladı Fenerbahçe. İlk bir kaç hafta tam bir hayal kırıklığıydı. Takım, yeşil sahalardaki ezeli rakibi Galatasaray Esports ile birlikte uzun süre ligin dibine demir attı. Değişim kaçınılmazdı. Türk koç Pades takımın başına gelirken alt koridorda Padden ve Japone ikilisi yedek kulübesinden çıkıp ilk 5’teki yerlerini aldılar.

Değişim büyük bir devrim yaratmadı. Ancak daha hırslı, daha istekli bir Fenerbahçe gördük Vadi’de. Takım alt sıralardan kurtulup mevsim finaline katılmak hakkını kazanması da bu hırs ve istek ile gerçekleşti. KMF Çeyrek Final’inde nefesleri kesen bir seriyle HWA.GAMING’i mağlup eden FB, Yarı Final’de BAUSuperMassive’e 3-1 kaybederek mevsimi kapattı. Bu yeni ekip için ilk mevsimde ulaşılan Yarı Final şüphesiz büyük bir başarıydı. Hem de ezeli rakibi Galatasaray Esports küme düşmüşken.

İlk görünüm itibariyle takımın taşıyıcı kolonları Thaldrin ve Frozen’dı. Alt koridor ikilisi büyük soru işaretleri yaratıyor, Reach ise inişli çıkışlı performansıyla kredisini hızla tüketiyordu. Yaz Mevsimi başlamadan önce Reach takımdan gönderildi, yerine bir diğer Koreli Move getirildi. NA LCS ve EU LCS tecrübesi bulunan Move, 2017 başında Dark Passage.BKM Express forması giymiş ancak gösterdiği kötü performans sebebiyle kısa sürede takımdan gönderilmişti. Buna rağmen Move’a güvenen, ondan verim alabileceğine inanan Pades, tüm eleştirileri göğüsledi ve Koreliyi kadrosuna kattı. Fakat Yaz Mevsimi’nde asıl değişen unsur alt koridordu. FB’nin ellerinde adeta yeniden doğan bir Padden-Japone ikilisi vardı.

Move’un oyuna çok büyük etkileri olduğunu söylemek güç. Ancak güçlenen alt koridorla beraber 1907 Fenerbahçe bugün TBF’nin en büyük adaylarından biri.  Dört haftada topladığı 13 puan ile FB, liderin bir puan gerisinde üçüncü sırada yer alıyor. Sezon ortasında oynanan Rift Rivals’ta gelen bu şampiyonluk ise hiç sürpriz olmadı. Diğer ekipler turnuvaya gereken ciddiyeti vermemekle eleştirilirken her maç öncesi kenetlenen, ciddiyetini bozmayan bir Fenerbahçe gördük Moskova’da. Bu ciddiyet ve bu istek Fenerbahçe taraftarına Vadi’deki ilk şampiyonluğunu getirdi.

Verilen röportajlarda görülen keyifli hava, başarıya aç oyuncular, Vadi’deki güzel oyun. Tüm bunlar göz önüne alındığında Ağustos ayında Ülker Arena’nın sarı-laciverte boyanacağını düşünmek çok da uçuk bir hayal değil.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir