League of Legends

G2 Esports, Schalke 04’ü yenerek Worlds 2018 biletini kaptı

Riot Games

Oldukça kötü bir mevsim geçirmesine rağmen Bölgesel Eleme Turnuvası Finali’nde Schalke 04’ü yenen G2 Esports, Worlds 2018’e EU LCS’ten gidecek son takım oldu.

Alt koridor ikilisi Zven ve Mithy’yi gönderdikten sonra ciddi anlamda performans düşüklüğü yaşayan G2, 2018 Yaz Mevsimi’nde de birçok zorluk yaşadı. Orta koridordaki Perkz taşıyıcı performansını devam ettirse de oyuncunun gününde olmadığı zamanlarda maç kazanamayan ekibin alt koridorundaki istikrarsızlık mevsim finallerinde de ortaya çıktı.

İlk maçta henüz 5. dakikada Jankos üst koridora başarılı bir ninja baskın atarak ilk kanı Wunder’e kazandırdı. 14. dakikada Alamet ile birlikte orta koridor kulesini almayı başaran G2’da pozisyonun devamında Wadid yakalandı ve skor Nukeduck’ın elindeki Ryze’a gitti. Jankos maç boyunca aktif bir performans sergiledi ve yan koridorlara büyük anlamda yardım etti. G2 henüz 20. dakikada Jankos’un haritada oluşturduğu baskıyla 3 dış kuleyi de düşürmeyi başardı. 21. dakikada rakip alt koridoru yakalayıp katletmeyi başaran G2 Baron’a girmek istese de Schalke buna izin vermedi ancak G2 buradaki savaştan 1 skor daha çıkarmayı başardı. Altın farkı 3500 civarına çıktı. Ejderleri de rakibine kaptırmayan G2, Perkz-Jankos ikilisini yaptığı ninja Baron’la maçta büyük ölçüde öne geçti. Güçlendirmeli minyonlarla birlikte 5 kule ve 1 inhibitörleri alan G2 altın farkını 10000’in üstüne çıkardı. Baron’u bir kez daha katleden G2 artık mücadeleyi bitirecek hamleyi yaptı ve seriyi 1-0’a getirdi.

Serini ikinci mücadelesinde ilk hatayı yapan Wadid oldu. G2 destek oyuncusu 11. dakikada nehirde yakalandı ve ilk kanı rakibine verdi. Sadece 1 dakika sonra aynı yerde Jankos yakalandı ve skorlarda durum 2-0’a geldi. Karşılaşmanın 10-16 dakikaları arası “clown fiesta” oldu diyebiliriz. Bu dakikalar arasında tam 7 kill, 1 ejder ve 1 kule çıktı. Özellikle Wadid’in yaptığı hatalar G2’ya pahalıya patladı. Schalke erken ve orta oyunda rakibinin üzerinden geçti. Takım kompozisyonunu çok iyi oynayan ekip G2’ya karşı ciddi üstünlük kurdu. Buna rağmen G2 altın farkının açılmasına izin vermedi. İlerleyen dakikalarda orta koridorda yapılan savaşta inhibitörü almayı başaran Schalke orta koridoru ittirip Baron’u almayı başardı. Baron’la birlikte kuşatma yapan ekip Nexus kulelerini düşürmeyi başardı ama G2 oyunun bitmesine izin vermedi. Yaklaşık 3 dakika daha uzayan oyunu Schalke kazanmayı başardı ve seride eşitliği yakaladı.

Üçüncü maçta ise G2’dan çok daha iyi bir erken ve orta oyun izledik. 5. dakikada ilk kanı üst koridorda almayı başaran takım 8. dakikada ilk kuleyi, 10. dakikada ise ilk ejderi almayı başardı. 14 dakikada 3 kule almayı başaran G2 rotasyonları çok iyi yaparak rakibine karşı üstünlük kurdu. Üst koridorda yapılan kaotik savaştan da skorlarda 2-1 üstün çıkan G2 altın farkını da 5000 seviyesine çıkardı. 25. dakikada önce Baron’u yemleyip 2 skor alan G2 ardından Baron’u alarak kuşatmalara başladı. Kuşatmalar sürerken oyunda ciddi bir üstünlüğü bulunan G2, güçlendirmelerinin bitmiş olmasını umursamadan Nexus kulelerini de düşürüp seride 2-1 öne geçmeyi başardı.

Serini son maçı da olaylı başladı. Rakip maviye baskın yapan Jankos ve alt koridor ikilisi, Schalke alt koridorunu ormanında kovalayarak ilk kanı almayı başardı. İlk kanı alan Jankos ise Olaf’la ormanda adeta terör estirdi. Ormanda minyon farkını 30 civarında tutan Jankos, bütün objektifleri rakibine kaptırmadan oyunu domine etmeyi başardı. 19. dakikada ise orta koridorda adeta bir görsel şölen izledik. Nukeduck’ın Azir’le sıçra ultisine Perkz’den harika bir cevap geldi ve Perkz ikide iki yapmayı başardı. Bu dakikadan sonra artık üstünlüğü eline alan G2 objektifleri alıp savaşları kazanmaya devam etti. Rakibine maç boyunca kule veya ejder vermeyen G2 sadece 3 skor vererek maçı kazanmayı başardı ve Dünya Şampiyonası biletini kaptı.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir