League of Legends

H2K ciddi finansal değişiklikler yapılmaması durumunda EU LCS’ten çekileceğini açıkladı

EU LCS takımlarından H2K, resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile Riot Games’in finansal konularda değişiklik yapmaması durumunda ligden çekileceğini açıkladı.

Gerek düzenlenen lig ve turnuvalar, gerekse de camianın büyüklüğü açısından espor dünyasının en önde gelen kuruluşu olan Riot Games, artık daha ciddi problemlerle başa çıkmak zorunda. Geride kalan yedi yıl içinde büyük şirketler ve ünlü kişilerin bu sektöre girmesi, eskiden Riot tarafından rahatça çekip çevrilebilen LoL sahnesinin bir miktar kontrol dışına çıkmasına sebep olmuşa benziyor. Kuzey Amerika’da yapılan franchising sistemi haberlerinin sıcaklığı devam ederken, EU LCS ekiplerinden H2K’in Riot Games’e yazdığı mektup gündeme bomba gibi oturdu. Resmi internet sitesinden yayınlanan mektupta oldukça önemli konu başlıklarını ele alan H2K yönetimi, istenenlerin yapılmaması durumunda Riot’ı EU LCS’ten çekilmekle tehdit etti.

Amerika merkezli bir şirket tarafından yönetilen ve EU LCS’te mücadele eden ekip, mektubun ilk paragraflarında, LCS’te mücadeleye başladıkları günden bu yana sürekli şekilde gerek espor medyasıyla, gerek oyuncularla, gerekse de Riot Games ile iyi ilişkiler içinde olduklarını, bunun sonucunda da profesyonel oyuncuların en çok yer almak istedikleri organizasyonlardan biri haline geldiklerini belirtti. Bunun ardından finansal olarak endişelerini dile getiren ekip, Riot’ın bu konularda değişiklik yapmaması durumunda ligden çekileceklerini belirtti. Mektupta oyuncuların bulunması, korunması ve finansal açıdan beslenmesinin takımlar tarafından gerçekleştirildiği, yine ligin ve Riot Games şirketinin takımlar tarafından desteklendiği dile getirildi. Bunun yanında sponsorluk anlaşmaları yapmak zorunda olan ve NA LCS franchising sistemine karşı EU’yu ayakta tutmaya çalışanın yine takımlar olduğunu ifade eden ekip, tüm bu çalışmaların karşılığının Riot Games tarafından kendilerine verilmediğini savundu. H2K ve diğer takımların olmaması durumunda seyircilerin izleyecek maç bulamayacakları, oyun içi satışlardan yıllık 2 milyar dolar elde eden Riot Games’in bu gelirinin önemli şekilde düşeceği belirtildi. Mektubun devamı şu şekilde: “Riot Games ile ortaklık yapmak ne yararlı ne de adaletli. EU LCS takımlarının partneri konumunda yer alan Riot, finansal olarak istikrar sağlamalı. Bunun yerine getirilmemesi durumunda H2K, bulunmaktan heyecan duyduğu EU LCS’ten çekilmek durumunda kalacak.”

Yapılan bu sert açıklamaların ve ligden çekilme tehdidinin ardından Riot Games ve diğer takımların nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu. Zira Avrupa takımlarının bu konuda birleşmesi durumunda Riot’un işi oldukça zorlaşacak.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir