League of LegendsŞampiyonlarSavaşçıSuikastçı

Jax

Jax, adalet meydanlarına çok bir şeyi olmadan girip, silah ustası gibi büyük bir unvan almaya hak kazanmış hırslı; savaşçı ve suikastçı rolleri üstlenen bir şampiyondur. Onunla rakiplerinizi kelimenin tam anlamıyla yaka paça pataklar iken, seçiminizin ne kadar isabetli olduğuna sevineceksiniz.

‘Silah Ustası’

Bir şampiyonun League of Legends’a (Efsaneler Ligi) katılmadan önceki hareketlerinden çok, sonraki hareketleriyle tanımlanması, oldukça nadir görülen bir durumdur. Şu an Savaş Enstitüsü’nde bulunan en verimli turnuva savaşçısı olması muhtemel Jax’ın durumu da böyle. Jax, Lig’e katılmadan önce sıradan bir kiralık askerdi. Yalnızca Lig’in eski lideri ve Yüksek Meclis Üyesi Reginald Ashram’in bildiği nedenlerden dolayı Jax, Lig Hükmü adı verilen ve olası şampiyonların kabul edilip edilmediğini belirleyecek görüşme sürecine girecek olan adayları gösteren listenin en başında yer aldı. Lig tarihinde, hakkında en hızlı karar verilen bir şampiyon daha yok. Görüşme başlar başlamaz Kabul Kapıları ışıdı ve yavaşça açıldı. Jax, Hüküm sürecinde herhangi bir Gözlem’le ya da Derin Düşünce’yle karşılaşmadı.

Jax, Adalet Meydanlarına çıkar çıkmaz dehşet verici bir savaşçı olduğunu kanıtladı. Kendine yakıştırdığı ”Lig’in Silah Ustası” unvanını, art arda kazandığı ve bugüne dek eşi görülmemiş galibiyetlerle pekiştirdi. Lig’deki sihirdarların bazıları, tanınmayan ve alt edilemeyen bir savaşçının varlığının, League of Legends’ın tarafsızlığına gölge düşüreceğinden endişe etmeye başladılar. Bu nedenle, Reginald Ashram’ın kaybolmasının ardından Lig’in başına geçen Yüksek Meclis Üyesi Heyward Relivash, Jax’ın savaşmasına dair özel kısıtlamalar getirdi. Bu, Lig’in daha önce hiç yapmadığı ve o günden sonra tekrarlanmayan bir şeydi. İri yarı savaşçı, kendi özel koşullarını koyarak yanıt verdi; protesto olarak, kendisine dövüşürken yalnızca prinçten bir lamba direği kullanma izni verdi. Ne Lig’in yaptırımları ne de kendi kısıtlamaları onun zaferlerine yenilerini eklemesine engel oldu. O günden bugüne Lig kısıtlamaları kaldırdı; ama Jax kendi kurallarını hâlâ uyguluyor… güvenilir pirinç direğiyle dövüşmekte gayet başarılı.

“Tedbirli olun; League of Legends’da lamba direği şeklinde çürüklerle kendini gösteren bir salgın var.” -Gragas

Yetenekler

Amansız Saldırı
as

Normal saldırıları Jax’in saldırı hızını %4 / %6 / %8 / %10 / %12 / %14 oranında arttırır. Amansız Saldırı 2.5 saniye sürer ve 6 kere birikebilir.

Sıçrama Saldırısı

ss

 • Aktif
 • Bedel: 65 Mana
 • Menzil: 700
 • Bekleme Süresi: 10 / 9 / 8 / 7 / 6

Jax hedef birime atılarak 70 / 110 / 150 / 190 / 230 (+ %60 Yetenek Gücü) (+ %100 ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir.

Güçlendir

Güçlendir

 • Aktif
 • Bedel: 30 Mana
 • Bekleme Süresi: 7 / 6 / 5 / 4 / 3

Jax’in 10 saniye içinde yapacağı ilk normal saldırı ya da Sıçrama Saldırısı 40 / 75 / 110 / 145 / 180 (+ %60 Yetenek Gücü) ek büyü hasarı verir.

Karşı Saldırı

ks

 • Aktif
 • Bedel: 70 / 75 / 80 / 85 / 90 Mana
 • Menzil: 187.5
 • Bekleme Süresi: 18 / 16 / 14 / 12 / 10

2 saniye boyunca Jax tüm normal saldırılardan sıyrılır ve alan saldırılarından %25 daha az hasar alır. Bu sürenin sonunda ya da yetenek tekrardan kullanıldığında, Jax 50 / 75 / 100 / 125 / 150 (+ %50 ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir ve yakındaki rakipleri 1 saniyeliğine sersemletir. Her atlatılan saldırı için %20 daha fazla hasar verir ve verebileceği en fazla ek hasar 2 katı kadardır.

Büyük Ustanın Kudreti

buk

 • Bedel: 100 Mana
 • Bekleme Süresi: 80

Pasif: Jax her 3. normal saldırısında 100 / 160 / 220 (+ %70 Yetenek Gücü) ek büyü hasarı verir. Eğer 2.5 saniye boyunca saldırı yapmazsa sayaç sıfırlanır.

Aktif: Jax 8 saniyeliğine 25 / 35 / 45 (+ %30 ek Saldırı Gücü) ek zırh ve 25 / 35 / 45 (+ %20 Yetenek Gücü) büyü direnci kazanır.Berk Meydanlı

Berk Meydanlı