League of Legends

Kuzey Amerika LCS’de 3. hafta tamamlandı

Kuzey Amerika LCS Ligi’nde 3. hafta maçları büyük bir çekişmeye sahne olurken, genel olarak favori takımların kazandığı bir haftayı geride bırakmış olduk. Yaz Mevsimi’nin flaş takımlarından olan Dignitas ve Gravity, sürpriz performanslarını sürdürürken Hai’nin gidişinden sonra takımdaki lider problemini çözemeyen Cloud 9, bu hafta daha derli toplu gözüktü. Öne çıkan detaylara göz atmadan önce haftanın sonuçlarına bakalım;

nalcs w3d1

nalcs w3d2

Oynanan maçlarda göze en çok çarpan detaylara ve performanslara geçelim;

  • Bu sezondaki ilk galibiyetini bu hafta alan Team 8, Kış Mevsimi’ndeki görüntüsünden uzak bir görüntü çiziyor hala. Takımdaki nişancı değişikliği kağıt üzerinde pozitif gözükse de, takımdaki diğer oyuncuların performanslarının düşüklüğü pahalıya mal oluyordu. Bu hafta nispeten daha derli toplu bir görüntü çizen T8, haftanın ilk maçında Enemy Esports’u yenmeyi başardı. Ne var ki bu galibiyetleri de “ikna edici” bir galibiyet olmaktan çok uzaktı. Hala eski performanslarından çok uzaklar ve takım içi iletişimde problemler var gibi hissediliyor. Öte yandan C9 maçında ise takım çok daha iyi performans göstermesine rağmen maçı kaybetti. Bunda C9’ın olağan üstü performansının da payı olsa da, ilerleyen haftalarda T8 takımının performansında artış bekleyebiliriz. Özellikle de Nien’in takıma katılması, takımın agresiflik seviyesini bir hayli arttırdı ve alt koridor güçlendirdi.
  • Sezonun sürpriz takımı ise şüphesiz Team Dignitas. Haftayı 1W-1L ile kapatan takım, şu ana kadar harika bir performans sergiledi. Bu hafta Team SoloMid’i etkileyici bir şekilde yenen, fakat Gravity’ye yenilen takımın, geçtiğimi sezon LCS’den düşme tehlikesi geçirdiğini hatırlatalım. Bu kadar kısa bir sürede takımın kendisini toplaması takdire şayan. Bu hafta yeni ormancıları Helios ile maça çıkan takım, pek bir uyum sorunu yaşamadı. 4W-2L gibi iyi bir skor yakalayan takımın en büyük problemi ise pick kompozisyonlarına karşı çaresiz olmaları. Yenildikleri iki maçta da pozisyon hataları ve harita üzerindeki rotasyonları iyi yapamamalarından dolayı kaybettiler. Bunun dışında takımdaki Koreliler performanslarını yükseltince, başarı da kaçınılmaz oldu. Özellikle de bu haftaki TSM maçında çok iyi bir performans gösterdiler.
  • Sezonun şampiyonluğa kağıt üzerindeki en yakın adayı olan Team SoloMid ise kaldığı yerden devam ediyor. Bu hafta Dignitas’a yenilen takım TDK’yi yenmeyi başardı. Bjergsen kendisini shotcaller pozisyonunda oldukça fazla geliştirdi ve maçlarda bu etkiyi gözlemleyebiliyoruz. Öte yandan takımın alt koridoru ise şu an en güçlü alt koridorlardan birisi olarak gösteriliyor. WildTurtle’ın çılgın performanslarını henüz izleme fırsatı bulamasak da, takım genel olarak “sağlam” bir şekilde oynuyor. Her şeyi kitabına göre yapıyorlar ve bunun sonucunu alıyor. Dignitas’a kötü bir şekilde yenilseler de TDK’yi rahat bir şekilde geçmeyi başardılar.
  • Bana kalırsa ligin en iyi takımı şu an Team Liquid. Takım savaşlarını çok doğru oynuyorlar, koridor safhasında harikalar yaratıyorlar. Dahası bireysel yetenek olarak da geride değiller. Tüm bunlar birleşince TL’in 5-1’lik skorla zirveyi CLG ile paylaşması sürpriz değil. Özellikle bu hafta C9 ile oynadıkları maçta TL takımı ne kadar güçlü olduklarını gösterdiler. Incarnation’ın gelmesi ile birlikte takım içi problemler yaşayan fakat buna rağmen hala güçlü bir rakip olarak görülen C9’u etkileyici bir performansla geçen TL, Dünya Şampiyonası’na gitmeyi ne kadar çok istediklerini bu hafta bize tekrardan göstermiş oldular. C9’u yendikten sonra TIP’i de yenerek çok zor bir haftayı 2W-0L ile kapatan takım, bu performansını devam ettirirse istediklerini elde edecek gibi gözükmekte. Özellikle Piglet’in takıma alışması ve kendisini rahat hissetmesi biz seyirciler için büyük keyif.
  • Sezonun en büyük hayal kırıklığı olarak gösterilen Cloud 9, haftayı 1W-1L ile kapatsa da, hala kat etmeleri gereken çok mesafe olduğunu gösterdi bizlere bu hafta da. Hai’nin gidişinden sonra bir türlü toparlayamayan ve 2W-4L gibi kötü bir skorla sıralamanın altında bulunan takım, eski günlerini aratıyor. Hai’nin liderliğinin ne kadar önemli olduğu, Incarnati0n transferinden sonra çok daha göze batmaya başladı. Bu hafta TL’e yenilip Team 8’i yenmeyi başaran takım hala uyum sorunu çekiyor. Incarnati0n bireysel olarak harika bir oyuncu fakat tkım ile daha çok zaman geçirmesi gerekiyor. Diğer bir çözüm de şüphesiz Meteos’un daha çok sorumluluk alıp shotcaller pozisyonunda oynaması. T8 maçındaki performansıyla yıldızlaşan Sneaky, her zamanki gibi elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ki bu da Cloud 9’ın 2 zaferinde oldukça etkili oldu.
  • Orta sıralarda bulunan Team Impulse ise bence sezon sonu sürpriz yapma potansiyeli en yüksek takım. Bu hafta TDK’yi yenip TL’e kaybeden takım, kötü bir performans sergilemedi. Takım içi iletişimin artık bir problem olmadığı maçlarda, takımın en büyük eksiği ise takım savaşlarındaki pozisyon alma becerilerinin eksikliği. Rush geçen sezonki performansını devam ettirirken Impact de tam bir Dünya Şampiyonu gibi oynuyor. XWX ise istikrarsız gibi gözükse de kritik noktalarda kritik hamleler yaparak kalitesini gösteriyor. Bu hafta özellikle TL’e yenilmesine rağmen, takım, çok iyi bir performans gösterdi. İlerleyen haftalarda takımın pozisyonlanma problemleri çözülürse üst sıralara oynayacak sürpriz takım olabilir.
  • LCS’e bu sezon yükselen Team Dragon Knights ise henüz bir galibiyet almayı başaramadı. Orta koridorlarına Bischu’yu getiren takım, oyun başı koridor safhasını yeteri kadar iyi oynayamıyor. Bu hafta kaybettikleri TIP ve TSM maçlarında bu problem çok daha fazla göze batmaya başladı. Özellikle TIP maçında oldukça kötü bir performans gösteren takım, skor alamadan maçı kaybetti. Takım bireysel yetenek olarak hiç de kötü oyuncuları barındırmamakla beraber, strateji eksikliği çekmekte. Özellikle de oyun ortası takım savaşlarını daha iyi oynarsa takım, LCS’de kalmayı başarabilirler.
  • Sezonun diğer bir sürpriz takımı ise Gravity takımı. Cop’un emekliye ayrılıp takımın başına koç olarak geçmesinden sonra Altec’i nişancı pozisyonuna getiren Gravity, bu değişikliği sevmişe benziyor. Fakat takımın bu başarısının ardındaki asıl neden şüphesiz ki doğru mentaliteyi bu sezon yakalamış olmaları. En küçük avantajı bile kendi lehine çevirmeyi öğrenen takım, bu hafta CLG’ye yenilip Dignitas’ı yenmeyi başardı. Özellikle de Keane’in olağan üstü oyunları, bu haftaki galibiyette büyük rol oynadı.
  • Team Liquid ile birinciliği paylaşan Counter Logic Gaming takımı da haftayı 2 zaferle kapatmayı başardı. Link’in gidişinden sonra iyi bir orta koridor oyuncusu eksikliğini Pobelter ile kapatan takım, bu hafta hem Gravity’yi, hem de Enemy Esports’u yenmeyi başardı. Takımın bütün pozisyonları sıkıntısız bir şekilde iken, takım savaşlarındaki becerileri ise CLG’nin başarısının altında yatan en büyük etken. TL ile ilk iki sırayı paylaşacak gibi gözüken CLG takımının Dünya Şampiyonası’na gitme şansı oldukça yüksek.
  • Sıralamanın altında bulunan Enemy Esports ise bu haftayı 2 mağlubiyetle kapattı. Takım kompozisyonlarında bir istikrarı bulamayan Enemy, doğru kompozisyonu bir türlü bulamadığı için takım savaşlarında çok eksik kaldı. Takımın karar verme mekanizmasının da çok iyi bir şekilde işlemediğini belirtelim.

3. hafta sonunda takımların sıralamaları şu şekilde oldu:

nalcs w3

Gelecek haftanın programı ise şu şekilde:

w4d1

w4d2

Kuzey Amerika LCS 4. hafta maçlarını 20-21 Haziran tarihlerinde lolesports adresinden izleyebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir