League of Legends

Latin Amerika Ligi’nin formatı belli oldu

Riot Games

2019 yılında Latin Amerika Güney ve Kuzey liglerinin birleşimiyle oluşacak Latin Amerika Ligi’nin formatı ve sistem detayları belli oldu. 

2019 yılı Leauge of Legends ekosistemi açısından büyük değişikliklere gebe. Franchise sistemine geçeceği açıklanan EU LCS’in yanı sıra Şampiyonluk Ligi’de franchise’a benzer bir şekilde Riot Games ile partnerlik anlaşması imzalayacak. Bu, esporun stabilitesi ve ekonomik fırsatların artması açısından büyük bir önem taşıyor. Bu yıl başında franchise’a geçen NA LCS’te maaşların birkaç katına çıkması ve markaların çok daha rahat bir şekilde sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirmesi, sistemin ne kadar faydalı olduğunun bir kanıtı.

LAS ve LAN liglerinin Riot Games için belirli bir hayal kırıklığı yarattığını da söylemek gerekiyor. Büyük bir kullanıcı kitlesi olmasına rağmen espor konusundaki hedeflerinin altında kalan bu ligler, geçtiğimiz günlerde de belirttiğimiz üzere birleşiyor ve tek lig haline geliyor. Şili merkezli olacak bu ligde sekiz takım yer alacak. Dün Riot Games’ten yapılan duyuru yeni sistemin ve formatın detaylarını açıklığa kavuşturdu. Buna göre:

Tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi Latin Amerika’da da Riot Games takımlar ile partnerlik sözleşmesi imzalayacak. Bu franchising sistemi ile tamamıyla aynı olmasa da benzer avantajları bulunuyor. Bu sekiz takım marka planlaması, iş modeli, spor modeli, bölgedeki popülerliği ve kısa-uzun vadedeki vizyonuna göre başvurular arasından seçilecek. Daha önce sahnede yer almış bir organizasyonun başvurusu ise belirli bir avantaja sahip olacak.

2019 yılından itibaren Riot Games organizasyonlara ekonomik anlamda destek olacak. 2020’den itibaren ise kar paylaşımı sistemi uygulanacak.

Daha güçlü ve rekabetçi ulusal ligler oluşturulacak. Bu konuda lig LVP ile partnerlik yapacak.

Yıl boyunca sadece bir kez ligden düşme gerçekleşecek. Fakat sistem henüz kesinleşmiş değil.

Lige başvurusu kabul edilmeyen takımların zararları karşılanacak.

Uluslararası etkinliklere ligden sadece bir takım katılabilecek.

Latin Amerika’daki League of Legends seyircileri için daha stabil bir ligin oluşturulması iyi bir haber olsa da lige başvurusu kabul edilmeyen takımlarda bulunan oyuncular için gelecek belirsizliğini koruyor.

Yorum yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir